Fot. 123RF/Picsel
Nazwa fasolki po bretońsku sugeruje jej powiązania z Bretanią, choć w rzeczywistości ma ona niewiele wspólnego z tym francuskim regionem. Co prawda określenie „po bretońsku", czyli „a la bretonne", wywodzi się z j. francuskiego, ale danie to - wbrew pozorom - wcale nie narodziło się we Francji. Nie oznacza to jednak, że nie ma ono żadnych zagranicznych odpowiedników - można porównać je do angielskiego przysmaku „baked beans" i francuskiego „coco de Paimpol a la bretonne".
Fasolka po bretońsku od lat gości w wielu polskich domach. Choć jej głównym składnikiem jest biała fasola i sos pomidorowy, może ona w każdym z nich smakować zupełnie inaczej. Jak to możliwe? Główną rolę odgrywają tutaj przyprawy i inne dodatki, które różnicują jej smak. Wersja wegetariańska, z boczkiem i kiełbasą, ziemniakami czy pieczarkami - istnieje tak wiele odmian tego przysmaku, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
Fasolka po bretońsku - przepisy
Jakie składniki powinna zawierać fasolka po bretońsku? Przepisy są tak różne, że bez problemu znajdziesz opcję najbardziej odpowiadającą twoim kulinarnym preferencjom. Najpopularniejsza wersja fasolki to ta z wędzonym boczkiem i kiełbasą. Jej podstawą jest oczywiście biała fasola - Jaś lub perłowa - oraz sos na bazie koncentratu i pomidorów.
Fasolka po bretońsku z dodatkiem mięsa jest dość łatwa w przygotowaniu. Wystarczy ugotować fasolę, dodać ulubione przyprawy, a następnie dorzucić pozostałe składniki. Wcześniej należy pokroić boczek w drobną kostkę i usmażyć. W tym samym tłuszczu można podsmażyć pokrojoną w kostkę kiełbasę wraz z czosnkiem i cebulą.
Po przełożeniu zawartości do garnka możesz zabrać się za robienie sosu. Na szczęście nie jest to czasochłonny proces - wystarczy pokroić pomidory na kawałki i dodać je do fasolki wraz z koncentratem pomidorowym, solą, pieprzem i przyprawami. Po 15 minutach gotowania bez przykrycia twoje danie powinno być gotowe.
Wielu kucharzy nie wyobraża sobie fasolki po bretońsku bez pieczarek. Na niektórych listach składników widnieją także ogórki kiszone, wędzona papryka, mięso mielone, pierś z kurczaka, śmietana, a nawet kabanosy i parówki. Nie mniej istotne jest to, z jakim dodatkiem serwujesz gotową potrawę. Fasolka świetnie smakuje z ziemniakami i chrupiącym domowym chlebem. Wolisz wersję bez dodatków? Ta z pewnością będzie równie smaczna i sycąca!
Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!
Fasolka po bretońsku wege - smaczna nie tylko dla wegetarian
Fasolka po bretońsku bez mięsa? Dlaczego nie! Mało kto jest w stanie wyobrazić sobie ten przysmak bez mięsnych dodatków, a okazuje się, że w tej wersji potrafi być naprawdę smaczny. Chętnie sięgają po niego nie tylko wegetarianie, ale również mięsożercy, którzy lubią odkrywać nowe smaki.
Wbrew pozorom fasolka po bretońsku wege nie jest mdła w smaku i pozbawiona charakterystycznego wędzonego aromatu. Ten spokojnie można wprowadzić do dania za pomocą wędzonego tofu i/lub wędzonej mielonej papryki. Potrawę należy przygotować dokładnie tak, jak jej klasyczny odpowiednik - z listy składników wystarczy wykreślić produkty odzwierzęce.
Choć fasolka w tej formie jest całkowicie pozbawiona mięsa, nadal jest bardzo wartościowym daniem. Biała fasola jest doskonałym źródłem białka, a do tego posiada szereg wartości odżywczych. Jedząc tę strączkową roślinę, dostarczysz swojemu organizmowi witaminy z grupy B, witaminę D, K, E, C i A oraz takie mikroskładniki, jak żelazo, magnez, potas, selen, wapń czy fosfor. Na zdrowie!
Fasolka po bretońsku jak u mamy - smak dzieciństwa ukryty w sosie
Marzy ci się fasolka po bretońsku jak u mamy? Staraj się użyć w swoim przepisie jak najwięcej naturalnych składników. W sklepie z pewnością znajdziesz masę gotowych produktów, które - choć znacznie ułatwiają przygotowanie potrawy - raczej nie zabiorą cię w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa.
Przygotowanie sosu od podstaw to recepta na wyodrębnienie znanego ci domowego smaku. Możesz przyrządzić go na bazie koncentratu pomidorowego i pomidorów z puszki. W sezonie letnim najlepszym wyborem będą oczywiście świeże pomidory z odrobiną koncentratu.
Jeśli zdecydujesz się na przyrządzenie sosu ze świeżych pomidorów, pamiętaj, aby sparzyć je wrzątkiem, usunąć skórkę, nasiona i szypułki. Następnie należy pokroić je w kostkę i odpowiednio długo gotować. Nie zapomnij także o przyprawach. Tylko które z nich najlepiej komponują się z fasolką po bretońsku?
Jakie przyprawy do fasolki po bretońsku? Twoje ulubione!
W twojej potrawie nie powinno zabraknąć przypraw, które podkreślą jej niesamowity smak i aromat. Możesz dodać do niej m.in. majeranek, liść laurowy, ziele angielskie oraz pieprz i sól. Świetnie sprawdzi się także oregano oraz mielony czosnek i papryka.
Jeśli gustujesz w nieco ostrzejszych smakach, sięgnij po papryczkę chili lub inną pikantną przyprawę. Wolisz fasolkę w słodszej wersji? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niej odrobinę karmelizowanego cukru - twój sos z pewnością na tym zyska.
Jakie przyprawy do fasolki po bretońsku oprócz wyżej wymienionych? Doskonałym wyborem będzie bazylia, cząber i tymianek. Nie mniej popularna jest wersja z kminkiem i suszoną natką pietruszki. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, więc wybierz ulubione przyprawy i nie przesadź z ich ilością!
Jak zrobić fasolkę po bretońsku, żeby uniknąć wzdęć?
Fasola należy do grupy warzyw strączkowych, które mogą powodować przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do tych najbardziej dokuczliwych należą wzdęcia i gazy, które skutecznie zniechęcają do sięgania po naprawdę wartościowe produkty. Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na wyeliminowanie powyższych problemów. Zatem jak zrobić fasolkę po bretońsku, żeby się z nimi uporać?
Najważniejszym krokiem jest namoczenie fasoli w wodzie. Jeśli nie czujesz na sobie presji czasu, warto moczyć ją przez całą noc. Następnym etapem jest wymiana wody na świeżą i gotowanie na niewielkim ogniu. Pamiętaj, że fasola nie powinna stać w wodzie dłużej niż 12 godzin - jeśli przekroczysz ten czas, może dojść do fermentacji ziaren.
Niestety powyższe rozwiązanie ma jedną wadę - razem z niechcianymi substancjami pozbędziesz się dużej ilości witamin i mikroelementów. W tej sytuacji powinieneś zastanowić się, co jest twoim priorytetem: zapobiegnięcie wzdęciom czy skorzystanie z pełnego wachlarza wartości odżywczych, jakie oferuje ci fasolka po bretońsku. W tym przypadku każda decyzja jest dobra!
Ile kalorii ma fasolka po bretońsku?
To, ile kalorii ma fasolka po bretońsku, zależy przede wszystkim od użytych w niej składników oraz wielkości porcji. Standardowe 200-gramowe danie to około 320 kilokalorii, co oznacza, że w 100 gramach mieści się około 160 kilokalorii. Fasolka po bretońsku wege jest nieco mniej kaloryczna - 100 gram bezmięsnej potrawy to około 100 kilokalorii. Zależy ci na przyrządzeniu jak najmniej tuczącej wersji? Zrezygnuj z zasmażki, a kiełbasę i boczek zamień na mięso z kurczaka lub indyka. Smacznego!
Zainspiruj się przepysznymi przepisami na fasolkę po bretońsku:
Fot. dagita na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Ekspresowa fasolka po bretońsku
Fot. Rena1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Letnia fasolka po bretońsku
Fot. hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. kasia882 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Fasolka po bretońsku z pieczarkami
Fot. WanilioweImprowizacje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. kulinarneprzygody na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Fasolka szparagowa po bretońsku
Fot. Rena1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!