Dania jednogarnkowe

Co zrobić dzisiaj na obiad? A może by tak… smażoną rybę? To przecież pyszny i zdrowy posiłek, do którego z łatwością dobierzecie także zdrowe dodatki, takie jak surówka z marchewki czy warzywa na parze. Jednak, aby ryba była smaczna i ładnie podana, musi zostać dobrze usmażona.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Smażenie ryby jest sztuką. Nietrudno przetrzymać ją na patelni czy też sprawić, że zacznie się rozpadać. Jak zatem przyrządzić kawałek ryby, by można było podać ją bliskim z pewnością, że będzie doskonała? Oto praktyczny poradnik smażenia ryb 

Sprawdź także: Unikaj tych gatunków ryb. Mogą ci zaszkodzić

Jak smażyć rybę? Oto najważniejsze zasady 

Smażenie mięsa drobiowego czy wieprzowego jest stanowczo łatwiejsze od smażenia ryb. Choćby ze względu na to, że każdy ich gatunek wymaga trochę innego traktowania, np. krótszego lub dłuższego kontaktu z patelnią. Brak wiedzy na temat smażenia sprawi zaś, że posiłek będzie niezbyt apetyczny, a nam odechce się ryb na dłuższy czas. Istnieją jednak ogólne zasady, które mogą pomóc wam w stworzeniu idealnego obiadu. Jak smażyć rybę? Najważniejsze zasady dotyczą tłuszczu, na jakim smażymy, patelni, ale także samej ryby.  

  • Przygotowanie ryby do smażenia - to wcale nie tak proste, jak może się wydawać. Przede wszystkim przyjrzyjcie się rybie i sprawdźcie, czy została ona odpowiednio wyfiletowana. Jeśli smażycie ją w całości, musicie najpierw dokładnie oczyścić rybę. Mrożone mięso z kolei wymaga dobrego rozmrożenia - powolnego, bez moczenia w wodzie, by nie pozbywać się cennych składników odżywczych. Przygotowanie do smażenia obejmuje nie tylko oczyszczanie z łusek, płetw czy ości, ale także delikatne opłukiwanie jej pod bieżącą wodą. Następnie konieczne jest osuszenie mięsa za pomocą ręcznika papierowego. To ważny element, dzięki któremu tłuszcz na patelni nie będzie pryskać, a panierka dobrze przywrze do mięsa.  
  • Olej, masło czy oliwa? – to, na jakim tłuszczu będziecie smażyć rybę, również jest niezwykle istotne - może to wpłynąć na konsystencję i smak dania,
  • Panierka czy mąka? – to jest zależne od ryby. Niektóre, takie jak flądra, nie muszą być panierowane. Można obtoczyć je w mące lub usmażyć na patelni bez żadnych dodatków. Inne świetnie smakują właśnie w panierce z bułki kukurydzianej bądź nawet panko. Ryby takie jak łosoś czy tuńczyk nie są zwykle obtaczane w panierce, a smażone bez dodatków.
  • Smażenie tylko w wysokiej temperaturze – jednym z najczęstszych błędów, jakie popełnia się podczas smażenia ryby, jest kładzenie jej na jeszcze zimnej patelni z masą oleju. Jeśli mięso zostało obtoczone w bułce tartej, szykujecie sobie w ten sposób naprawdę kaloryczny i niezbyt smaczny posiłek. Bułka wchłonie tłuszcz, a ryba zacznie przywierać.
  • Smażenie zaczynajcie od skóry – jeśli smażycie rybę ze skórą, zawsze zaczynajcie od smażenia jej właśnie poprzez położenie na patelnię skórą do dołu. Wystarczy przetrzymać rybę kilka minut na gorącej patelni, a następnie przerzucić na drugą stronę. W ten sposób skóra będzie usmażona idealnie, na chrupiąco, a sama ryba stanie się miękka i wilgotna.
  • Nie za długo, nie za krótko – ile czasu potrzebuje ryba? To zależy od kawałka mięsa, jaki smażycie. Cienka ryba po kilku minutach będzie gotowa, z kolei grubszy kawałek wymaga dłuższej obróbki, około pięciu minut z każdej strony. 
  • Żadnego duszenia – smażenie ryby to zupełnie inny proces niż jej duszenie. Dlatego zapomnijcie o pokrywkach. Ryba powinna smażyć się w odkrytym naczyniu. I to w wysokiej temperaturze. Wymaga od 170. do 190. stopni.  

Warto przyswoić sobie te najważniejsze zasady smażenia, by ryba wyszła doskonała. Jednak do nich można dorzucić jeszcze kilka punktów, których powinno się przestrzegać.  

Zobacz: Kotlety rybne z sałatką z ogórka małosolnego

Jak smażyć rybę, żeby się nie rozpadła? 

Jednym z częstych problemów podczas smażenia ryby, jest jej zbytnia kruchość. Dlaczego tak się dzieje? Jak smażyć rybę, żeby się nie rozpadła? Nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi, gdyż wiele czynników może powodować to zjawisko.

Gdy korzystacie z mrożonych filetów, rozpadanie się mięsa może być spowodowane tym, iż zostało ono źle rozmrożone. Za szybko i w wodzie. Ryba, która wchłonęła dużą ilość płynu, ma zupełnie inną konsystencję niż ta, która jest świeża bądź dobrze rozmrożona. Rozpada się w dłoniach, jeszcze zanim zaczniecie ją smażyć, jest bardzo delikatna. To mięso, które nie nadaje się do obróbki. Rozmrażanie powinno odbywać się powoli, najlepiej przez noc. Umieśćcie rybę na sitku, by nie miała kontaktu z wodą. Starajcie się także kupować mięso z jak najmniejszą ilością glazury. 

Jaki może być inny powód rozpadania się ryby? Przekręcanie podczas smażenia. Gdy robicie to zbyt często, po chwili smażenia, ryba nie zdąży stwardnieć. Białko nie jest ścięte, a ryba powoli się rozpada. Podobnie dzieje się wtedy, gdy mięso położycie na zimnym tłuszczu bądź na suchej patelni bez odpowiedniej powłoki. Gdy zacznie przywierać, ryba z pewnością się rozpadnie.  

Na jakim tłuszczu smażyć rybę? 

To pytanie, które zadaje sobie wielu kucharzy amatorów - na jakim tłuszczu smażyć rybę? Co wziąć pod uwagę, by dokonać dobrego wyboru? Musimy skupić się na dwóch parametrach: punkcie dymienia i stabilności oksydacyjnej.

Punkt dymienia, czyli określenie temperatury, do jakiej maksymalnie można podgrzać olej czy oliwę. Im jest wyższa, tym lepiej. Pamiętajcie, że rybę smażymy w temperaturze od 170. do 190. stopni. Dla przykładu: masło ma niższą temperaturę dymienia niż masło klarowane. To drugie nadaje się do smażenia ryby.

Drugi parametr odwołuje się do odporności na utlenianie. Tłuszcz lniany, z dyni, pestek winogron, słonecznikowy czy sojowy szybko się utleniają, więc nie sprawdzą się do smażenia. Można korzystać z nich na zimno. Dodatkowo ryby nie powinno się smażyć na oleju słonecznikowym również ze względu na niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do omega-6.

Podsumowując, na jakim tłuszczu można smażyć rybę? Na maśle klarowanym, oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym. Te trzy tłuszcze świetnie sprawdzą się podczas smażenia ryby.  

Jaka panierka do ryby? 

Jaka panierka do ryby sprawdzi się najlepiej? Filety chętnie panierujemy w mące, jajku oraz bułce tartej. Tak przygotowana ryba jest chrupiąca niczym kotlet – tylko z zewnątrz. Wewnątrz nadal jest miękka i wilgotna. Panierka może jednak składać się wyłącznie z mąki pszennej czy na przykład kukurydzianej. Tak smażymy zwłaszcza ryby ze skórką. Dzięki mące skórka jest jeszcze bardziej chrupiąca.

A co powiecie na rybę w panko? Ta japońska panierka wybierana jest bardzo często do owoców morza, na przykład krewetek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ja także do ryby. Świetną panierką może być również ciasto naleśnikowe. Ryba w cieście to prawdziwy przysmak. Jak zatem widzicie – istnieje naprawdę wiele sposobów na przygotowanie ryby. Wystarczy wybrać ten, który odpowiada wam najbardziej. 

Smażenie ryby nie musi być problematyczne. Wystarczy trzymać się wytycznych, a na pewno uda ci się przygotować pyszne danie. Zainspiruj się przepisami naszych użytkowników na smażone i panierowane ryby:

1. Kotlety z dorsza z sosem koperkowym

 Kotlety z dorsza z sosem koperkowym Zobacz przepis

Kotlety z dorsza z sosem koperkowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Burgery rybne

 Burgery rybne Zobacz przepis

Burgery rybne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ryba w cieście piwnym

 Ryba w cieście piwnym Zobacz przepis

Ryba w cieście piwnym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Karmazyn w chrupiącej panierce z macy

 Karmazyn w chrupiącej panierce z macy Zobacz przepis

Karmazyn w chrupiącej panierce z macy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Smażona ryba z koperkiem i żółtym serem

 Smażona ryba z koperkiem i żółtym serem Zobacz przepis

Smażona ryba z koperkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Filet z dorsza ze szpinakiem

 Filet z dorsza ze szpinakiem Zobacz przepis

Smażony filet z dorsza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Smażony łupacz w chrupiącej panierce

 Smażony łupacz w chrupiącej panierce Zobacz przepis

Smażona ryba w chrupiącej panierce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Reklama

Zobacz także:

Quiz: mało znane nazwy popularnych produktów. Czy wiesz, co się pod nimi kryje? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Pikantne paluszki z ciasta francuskiego

Chrupiące, pikantne paluszki są idealną przekąską – i to nie tylko na imprezę...

Odsłon: 98

15 min
5
30 min
27
Dania główne Placki ziemniaczane bez mąki

Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...

Odsłon: 1403

30 min
3
15 min
2

Przepis dnia

Dania główne Smaczek teścia

Smaczek teścia to danie, którego nikt nie odmówi. W dodatku pysznie miękkie m...

Odsłon: 12254

30 min
15

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

2
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

1
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0