Spis treści:
- Jaki ser na sernik wybrać?
- Przepis na sernik pistacjowy
- Przepis na sernik krakowski
- Przepis na kokosowy sernik
- Przepis na sernik czekoladowy
Na wielkanocnym stole można znaleźć mnóstwo smacznych wypieków, w tym baby, mazurki czy sękacze. Oprócz najbardziej tradycyjnych słodkich przekąsek równie częstym gościem wśród świątecznych potraw bywa sernik. Wiele osób stawia na jego tradycyjną wersję, jednak możliwe formy podania ciasta są naprawdę liczne. Sernik tatrzański, kokosowy lub czekoladowy – do wyboru, do koloru!
Sprawdź także: Przepisy na oryginalne babki wielkanocne
Chcesz wyczarować coś wyjątkowego, ale nie wiesz, jak upiec dobry sernik? A może masz wątpliwości dotyczące tego, jaki ser na sernik wybrać? Odpowiedzi na te pytania oraz garść kulinarnych inspiracji znajdziesz w niniejszym artykule!
Jaki ser na sernik wybrać?
Nawet największy kucharz amator wie, że sekretem smacznego sernika jest dobrze dobrany ser. Wśród najważniejszych czynników, które decydują o finalnym efekcie, wymienić można sposób jego zmielenia, a także odpowiednią konsystencję.
Jaki ser na sernik wybrać? Niezależnie od tego, czy planujesz przygotować sernik tatrzański, pistacjowy czy krakowski, najlepiej postawić na świeży półtłusty lub tłusty twaróg, który samodzielnie zmielisz w domu. Produkt warto przepuścić przez maszynkę co najmniej trzy razy, aby uzyskać gładką i wolną od grudek masę.
Nie masz w domu maszynki do mielenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się gotowym twarogiem w wiaderku. Pamiętaj jednak, że każdy pakowany twaróg smakuje inaczej, w zależności od producenta. Zwróć uwagę na skład półproduktu i wybierz ten wysokiej jakości.
Sernik wielkanocny: sernik tradycyjny, a może jego nowoczesna wersja?
Na świątecznym stole można zazwyczaj spotkać tradycyjną wersję sernika wielkanocnego – tworzy ją kruchy spód w towarzystwie puchatego, słodkiego serowego nadzienia i delikatnej pierzynki z cukru pudru. Jak zamienić sernik tradycyjny na wersję, która zapewni powiew świeżości wśród wielkanocnych deserów? Poznaj najbardziej sprawdzone triki przy pieczeniu sernika!
Sernik pistacjowy
Sernik pistacjowy to wyśmienite rozwiązanie dla wszystkich miłośników specyficznego smaku bakalii. Jakich produktów potrzeba, aby nadać tej słodkiej przekąsce pistacjowego aromatu? Na liście zakupów umieść herbatniki kakaowe, masło, twaróg, cukier, mąkę ziemniaczaną, jajka, pastę pistacjową, śmietankę 18%, bitą śmietanę oraz niesolone prażone pistacje.
Pokruszone herbatniki z masłem stworzą spód deseru, na którym umieścisz masę serową wzbogaconą o słodką, bakaliową pastę. W pierwszej kolejności połącz ją ze śmietanką, a dopiero później dodaj do podstawowej receptury na masę serową. Sernik pistacjowy powinien spędzić w piekarniku około 70 minut. Po ostudzeniu umieść go w lodówce na kilka godzin, aż do pełnego stężenia. Dekoracje do ciasta przygotujesz z posiekanych pistacji, cukru pudru i bitej śmietany. Smacznego!
Sernik krakowski
Sernik krakowski to tradycyjny polski przysmak, który piecze się w prostokątnej formie. W twarogowej masie zatopione są zazwyczaj rodzynki, ale jeśli jesteś miłośnikiem bakalii, możesz śmiało dosypać garść ulubionych orzechów. Co jeszcze podkreśli wyjątkowy smak masy serowej? Oprócz cukru pudru dodaj do niej startą skórkę pomarańczy.
Sernik w tej wersji piecze się przez około 60 minut w 180 stopniach. Jako że receptura ta nie wymaga wcześniejszego podpiekania spodu, stanowi doskonały wariant dla osób, które nie mają czasu na wielkanocne przygotowania. Sekretem idealnej konsystencji świątecznej przekąski jest trzykrotnie zmielony twaróg, który wprost rozpływa się w ustach.
Sernik à la rafaello
Entuzjaści kokosowych łakoci z pewnością zainteresują się przepisem na sernik à la rafaello. Do najprostszej formy deseru potrzebujesz mąki, proszku do pieczenia, masła, cukru i jednego żółtka do wykonania spodu. Masę serową wyczarujesz ze zmielonego twarogu, cukru, cukru waniliowego, jajka, mleka kokosowego oraz mąki ziemniaczanej.
Jak udekorować sernik à la rafaello? Produktami, które posłużą ci do wykonania górnego piętra deseru, są biała czekolada, masło, śmietanka 30 proc. oraz wiórki i pralinki kokosowe. Te ostatnie są nie tylko atrakcyjną kropką nad i świątecznej przekąski, ale również słodkim dodatkiem, który podbije serca twoich gości.
Sernik czekoladowy
Sernik czekoladowy będzie prezentował się bajecznie na świątecznym stole. Za jego eleganckim wyglądem i niebanalnym smakiem stoi sowita dawka dobrej jakości kakao i gorzkiej czekolady. Co ciekawe, przepis jest bezglutenowy, dlatego może być spożywany również przez osoby cierpiące na alergię na to białko.
Sernik na bazie kakao jest przekąską ekspresową, ponieważ jego przygotowanie zajmie ci jedynie 20 minut. Wśród składników na tę wersję deseru znaleźć można mielony twaróg, śmietankę 30%, serek waniliowy, gorzką czekoladę, kakao, skrobię ziemniaczaną oraz cukier puder. Dobrą praktyką jest zastosowanie blendera ręcznego, który pozwoli ci na osiągnięcie naprawdę aksamitnej konsystencji.
Sernik wiedeński
Szukasz wyjątkowego przepisu na święta? W takim razie nie pozostaje ci nic innego, jak zdecydować się na wyczarowanie sernika wiedeńskiego. Wiele osób uważa tę wersję smakołyku za króla wśród serników. Charakteryzuje go brak oddzielnego spodu, a także brak efektu opadania po wyjęciu z piekarnika.
Ile czasu piecze się sernik wiedeński? Deser ten powinien spędzić półtorej godziny w 150 stopniach (opcja góra-dół). Dzięki zachowaniu stałej i niskiej temperatury pieczenia masa w deserze nie pęka i zachowuje swoją wilgoć, nawet po przełożeniu na talerz.
Zobacz: Sernik z owocami
Sernik nowojorski
Sernik nowojorski to reprezentant pieczonych serników. Cechuje go delikatny smak oraz bardzo kremowa konsystencja. Spód deseru można przyrządzić z masła i zbożowych ciasteczek. Jeśli lubisz połączenie smaku sera i czekolady, wybierz ciasteczka czekoladowe.
Masę serową do sernika nowojorskiego wykonuje się z kremowego serka śmietankowego, kwaśnej śmietany 18%, jajek, żółtek, cukru pudru, nasionek z laski wanilii oraz soku z cytryny. Ile czasu należy zarezerwować sobie na przygotowanie deseru? Połączenie wszystkich składników przed pieczeniem zajmuje około 60 minut. Ponadto ciasto powinno spędzić około godziny i 20 minut w piekarniku, a następnie minimum trzy godziny w lodówce.
Wielkanocne przepisy od Smaker.pl
Jeśli sernik to twoje popisowe danie i szukasz raczej ciekawych receptur na baby wielkanocne lub mazurki, wejdź na Smaker.pl. W naszym serwisie znajdziesz ogrom inspiracji zarówno na słodkie propozycje wielkanocne, jak i na najróżniejsze świąteczne przekąski, w tym biały barszcz, paschę, sałatki jajeczne, jajka faszerowane oraz domowej roboty przetwory mięsne. Zapraszamy!
1. Sernik tradycyjny
Zobacz przepisSernik tradycyjny na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sernik wiedeński
Zobacz przepisJak upiec sernik wiedeński? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sernik stracciatella
Zobacz przepisSernik stracciatella / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sernik z czekoladami
Zobacz przepisSernik z czekoladami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sernik krakowski
Zobacz przepisJak zrobić sernik krakowski? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Sernik nowojorski
Zobacz przepisJak upiec sernik nowojorski? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Sernik kawowy
Zobacz przepisJaki sernik na Wielkanoc? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Naturalne barwniki do jajek. Wielkanocne pisanki zafarbujesz bez chemii »
Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy i jak wysiać nasiona? Uprawa rzeżuchy krok po kroku »
Kiedy i jak wysiać owies, by ozdobił wielkanocny stół? Oto najlepszy termin! »
Leczo po francusku, czyli przepis na ratatuj. Jedz, by zgubić oponkę z brzucha »