Fot. 123RF/Picsel
W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie pieczywa. W końcu nic tak nie poprawia samopoczucie, jak zapach domowego chleba, który dopiero co opuścił piekarnik. Niestety, wielu z was sygnalizuje, że w z tego powodu w sklepach zaczęło brakować drożdży. Jak sobie z tym poradzić?
Jaki chleb jest najzdrowszy?
Większość Polaków najczęściej sięga po jasny chleb pszenny. Posiada on niewiele błonnika, przez co, jedzony w nadmiarze, może tuczyć. Warto jednak zaznaczyć, że jest lekkostrawny i dlatego doskonale nadaje się dla rekonwalescentów lub osób, cierpiących na choroby układu pokarmowego. W naszych piekarniach znajdziemy również chleby mieszane, które w swym składzie zawierają zarówno mąkę pszenną jak i żytnią. Ten rodzaj pieczywa jest zdecydowanie zdrowszy, gdyż zawiera więcej błonnika, minerałów oraz witamin.
Zdecydowanie najzdrowsze jest pieczywo żytnie razowe, powstające z pełnego ziarna. Znajdziemy w nim moc substancji odżywczych oraz błonnika, które doskonale wpływają na nasz organizm. Do swojej diety powinny włączyć je osoby zagrożone chorobami serca i układu krążenia oraz te, które starają się zrzucić zbędne kilogramy. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść wyłącznie takiego pieczywa, gdyż zawarte w nim fityniany mogą ograniczać przyswajanie niektórych składników odżywczych. W związku z tym, warto od czasu do czasu zjeść kromkę jasnego pieczywa, nawet jeśli jest ono mniej zdrowe niż jego ciemna wersja.
Czym zastąpić drożdże?
Najpopularniejszą alternatywą dla drożdży jest tradycyjny zakwas. Jego przygotowanie wymaga nieco cierpliwości, ale efekty są rewelacyjne. Zakwas ma tę właściwość, żę im jest starszy, tym lepszy chleb z niego upieczemy. Właśnie dlatego warto zdobyć chociaż trochę wiekowego zakwasu, który wykorzystamy jako starter. Czasem warto uśmiechnąć się w tej sprawie do lokalnych piekarzy - niektórzy przekazują go sobie z pokolenia na pokolenie. Taki zakwas to prawdziwy skarb. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić go samodzielnie od podstaw. To prostsze niż myślisz.
Świetną alternatywą dla drożdży jest także soda. To właśnie ją wykorzystuje się do zrobienia tradycyjnego irlandzkiego pieczywa. Należy jednak pamiętać, że soda zacznie spulchniać nasze ciasto dopiero, gdy dodamy do niego coś kwaśnego. W tym wypadku świetnie sprawdzi się kefir, maślanka lub jogurt.
Jednym z najpopularniejszych zamienników drożdży jest proszek do pieczenia, który bez większego trudu powinniśmy znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym. W czasie pieczenia wydziela się z niego dwutlenek węgla, dzięki czemu wszystkie wypieki pięknie wyrastają i stają się bardzo puszyste. Należy jednak uważać,aby nie przesadzić z jego ilością, gdyż wówczas pieczywo zyska nieprzyjemny posmak.
Miłośnicy starych receptur z pewnością wiedzą również, że do spulchnienia ciast mogą wykorzystać zapomniany amoniak. Raczej rzadko bywa on wykorzystywany do produkcji pieczywa, gdyż pozostawia specyficzny zapach. Za to idealnie sprawdzi się w przy wypieku ciasteczek.
Jak zrobić chleb bez drożdży?
Jeśli chcesz zrobić chleb bez drożdży, zacznij od zaopatrzenia się w odpowiedni przepis. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że nie zamrnujesz składników. Na szczęście nasi użytkownicy podzielili się z nami wieloma recepturami na pieczywo, do którego przygotowanie nie będziesz potrzebować nawet grama drożdży. Oto niektóre z ich propozycji.
Fot. Agusiowesmakolyki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
2. Szybkie bułeczki śniadaniowe bez drożdży
Fot. Tasty-and-fit na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
3. Chleb gryczany bez mąki i drożdży
Fot. DziablicaWKuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Kulinarneprzygody na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Babeczka35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Kibi87 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
9. Chleb na bazie jogurtu i płatków
Fot. Kulinarneprzygody na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Aniolywkuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Krystynka108 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. SlodkiBlog na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.