Jak zrobić tradycyjne cepeliny? Przepis powinien znać każdy

Regionalna potrawa wpisana na oficjalną listę produktów tradycyjnych. Kartacze możemy spotkać głównie na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Ich smak jest znany także na Litwie, gdzie występują pod nazwą cepeliny i stanowią jedno z najpopularniejszych dań. W czym tkwi ich sekret?

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Jak zrobić tradycyjne cepeliny?

- Gdzie jada się cepeliny?

- Jak zrobić cepeliny z mięsem?

- Jak zrobić cepeliny z mięsem z rosołu?

- Jak zrobić litewskie cepeliny z mięsem?

- Jak zrobić cepeliny z mięsem gotowanym?

- Jak zrobić wegetariańskie cepeliny?

 

Dania mączne i ziemniaczane w naszym kraju są niezwykle popularne. Ciężko wyobrazić sobie polską kuchnię bez pierogów czy klusek śląskich. Oprócz nich na liście tradycyjnych dań regionalnych znajdują się również kartacze, które zachwycają smakiem i sprawiają, że mamy ochotę sięgnąć po więcej.

Jak zrobić tradycyjne cepeliny?

Przed przystąpieniem do przygotowania tego pysznego dania, warto dowiedzieć się, co wchodzi w jego skład. Kartacz to nic innego jak rodzaj dużej pyzy ziemniaczanej o owalnym kształcie, nadziewanej farszem. Ich rozmiar sięga nawet do 12 cm. Są przyrządzane z masy ziemniaczanej, która powstaje z połączenia surowych, tartych ziemniaków z gotowanymi ziemniakami oraz z mięsnym farszem, wykonanym na bazie mięsa mielonego z dodatkiem cebuli, czosnku i czarnego pieprzu. Alternatywnie można je zrobić również z nadzieniem bezmięsnym, wykorzystując do tego celu grzyby i kapustę lub twaróg. Kartacze serwuje się na ciepło, często w towarzystwie skwarek lub podsmażonej cebulki z boczkiem.

Przygotowanie prawdziwych kartaczy nie należy do trudnych zadań. Jest natomiast nieco czasochłonne. Potrwa ta cieszy się największą popularnością na Mazurach i Podlasiu, gdzie można ich skoszotwać w niemalże każdej restauracji. Są niezwykle sycące i smaczne. Wystarczy zaledwie jedna lub dwie sztuki tego przysmaku, aby napełnić żołądek do syta.

Gdzie jada się cepeliny?

Światową stolicą smakoszy kartaczy została ogłoszona miejscowość o nazwie Gołdap. To tam co roku kartacze obchodzą swoje wielkie święto - Kartaczewo, czyli Regionalny Festiwal Pogranicza, gdzie w pierwszą niedzielę sierpnia obywa się wielka impreza, na której przeprowadzane są zawody na zrobienie najsmaczniejszych kartaczy. O tytuł „Mistrza kartaczy" stają okoliczne restauracje, gospodarstwa agroturystyczne oraz zakłady gastronomiczne, które specjalizują się w przygotowaniu tego wyśmienitego dania. Dodatkowo dla wielbicieli tego przysmaku są organizowane również „Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy". Uczcie kulinarnej towarzyszą koncerty i występy artystyczne. Podczas tego wydarzenia jest zjadanych około dziesięciu tysięcy kartaczy.

Mimo ogromnej popularności kartaczy na Mazurach i Suwalszczyźnie warto poznać i rozkoszować się ich smakiem również w innych zakątkach kraju, robiąc je samodzielnie w domu. W tym zadaniu mogą wam pomóc przepisy naszych użytkowników.

 

1. Cepeliny z mięsem z łopatki wieprzowej

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Cepeliny z mięsem z rosołu

Fot. Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Litewskie cepeliny

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Cepeliny z mięsem gotowanym

Fot. KORAL na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Kartacze z soczewicą

Fot. hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Kartacze z nadzieniem mięsno-warzywnym

Fot. Baladynka  na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Kartacze z grzybami

Fot. Fonka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Kartacze z gotowanym mięsem

Fot. POMPOLINA na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Bananowiec

Świetne ciasto bez pieczenia. Przepis pochodzi z książki którą dostałam kilka...

Odsłon: 9616

30 min
28
15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

0
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26