Spis treści:
Doskonale nawadnia, jest słodki i, gdy go zmrozimy, może sprawić wiele przyjemności podczas letnich upałów. Arbuz jest ukochanym owocem Polaków i nie tylko. Znany jest przecież na całym świecie. Często nie wiemy o nim tego, co najważniejsze – jakie właściwości i wartości odżywcze za sobą kryje.
Sprawdź także: Ten owoc powinien być w diecie cukrzyków i cierpiących na wysoki cholesterol
Arbuz – historia
Skąd w ogóle wziął się arbuz? Historia tego owocu może być zaskakująca. Badacze nadal nie mają pewności, skąd pochodzi, sugeruje się jednak, iż historia arbuza sięga Afryki (południa, zachodu bądź wschodu) sprzed 4000 lat. Starożytne arbuzy nie były jednak tak samo smaczne, jak te, którymi zajadamy się teraz. Według badań Egipcjanie jedli twarde i gorzkie arbuzy, które zawierały to, co było dla nich najważniejsze – wodę. Dużo łatwiej było przetrzymywać ją w owocach o dużej wytrzymałości niż zwykłych bukłakach. Jednak smak pozostawiał wiele do życzenia. Na szczęście Egipcjanom to również przeszkadzało. Dlatego krzyżowali kolejne odmiany, aż otrzymano wreszcie taką, która była słodka.
Arbuz – wartości odżywcze
Co kryje w sobie arbuz? Właściwości odżywcze tego owocu z pewnością nie wywołają w was szoku. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, że arbuzy składają się głównie z wody. To z kolei wpływa na niską kaloryczność i łatwe trawienie. Arbuz to około 92% wody, dlatego doskonale nawadnia. Oprócz tego w 100 gramach tego owocu znajdziemy 37 kilokalorii. To naprawdę niewiele, a przecież arbuz to sama słodycz! Można zajadać go więc na diecie, choć należy pamiętać o tym, iż zawiera on naturalne cukry, których również nie powinniśmy jeść w zbyt dużych ilościach.
Właściwości arbuza
Co jeszcze może zapewnić nam arbuz? Właściwości tego owocu są naprawdę zaskakujące – to nie tylko woda, ale też mnóstwo witamin i minerałów, które wspomagają prawidłową pracę naszego organizmu. Arbuz jest naprawdę bogaty w potas – w szklance wypełnionej tym owocem znajdziemy około 172 mg tego pierwiastka. To także bogactwo witaminy A, beta-karotenu i luteiny, które dbają o dobry wzrok. Oprócz tego w arbuzie znaleźć można witaminy z grupy B, w tym niacynę i ryboflawinę oraz cynka, mangan, fluor, witaminę C, magnez, wapń i fosfor. Niewielka ilość błonnika sprawia, że arbuzem raczej się nie najemy, a przynajmniej nie będziemy odczuwać sytości przez długi czas. To jednak można wybaczyć temu pysznemu owocowi, który zapewnia nam tak wiele wartościowych składników. Czy jednak arbuza można uznać za owoc o właściwościach leczniczych? Co ciekawe – tak!
Arbuz – właściwości lecznicze
Niewiele osób wie o właściwościach leczniczych arbuzów. Przede wszystkim dzięki likopenowi, którego spore ilości znajdziemy w arbuzach, owoc ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. To z kolei wpływa na ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, zwiększającymi ryzyko rozwoju takich chorób jak udar, miażdżyca czy nowotwór. Jak jeszcze działa likopen? Posiada pozytywny wpływ na kondycję naszego serca i całego układu sercowo-naczyniowego. Obniża poziom złego cholesterolu, zmniejsza sztywność tętnic i sprawia, iż organizm produkuje mniej płytek miażdżycowych.
Dodatkowo arbuzy powinny być elementem diety osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Owoc jest bowiem w stanie je obniżyć. Niektóre badania pokazują także, iż likopen może zmniejszyć symptomy astmy u najmłodszych. U dorosłych natomiast wspomaga regenerację organizmu podczas infekcji, zwłaszcza tych przechodzonych z kaszlem.
Witamina C zawarta w arbuzie pozytywnie wpływa na cały organizm, w tym na skórę i paznokcie oraz włosy. Witamina C uczestniczy bowiem w procesie syntezy kolagenu. Oprócz tego arbuzy są także doskonałym owocem nawadniającym. Wszystko dzięki dużej ilości wody, ale także minerałów i witamin, które się w nim znajdują. W czasie upałów arbuz może nawodnić nas lepiej, niż wiele innych napojów, które nagminnie są wtedy spożywane.
Należy oczywiście pamiętać, iż arbuz jest tylko jednym z elementów bogatej i zróżnicowanej diety. Nie może być traktowany jak lekarstwo oraz sposób na dostarczanie sobie wszystkich witamin i minerałów. Z arbuzów zrezygnować powinny również osoby z cukrzycą, gdyż miąższ tego owocu posiada wysoki indeks glikemiczny.
Co można zrobić z arbuza?
Prawdopodobnie zastanawia was, jakie dania można zrobić z arbuza? Przecież zajadanie go tak po prostu, na surowo, może się człowiekowi znudzić. Owoc ten świetnie smakuje w formie pysznych napojów. Z arbuza można zrobić także lody, doskonałą sałatkę, koktajl, a nawet koreczki dla gości – niekoniecznie na słodko.
Arbuz – przepisy
Na co da się przerobić nasz pyszny arbuz? Przepisy są różnorodne, a ze względu na chęć wielu ludzi do eksperymentów, niedawno mogliśmy nawet podziwiać arbuza pieczonego czy grillowanego. Warto jednak skupić się na tych przepisach, które uratują nas w czasie upałów.
- Lemoniada arbuzowa – przepyszna, chyba jeszcze lepsza od tej tradycyjnej, cytrynowej. Zwłaszcza że ona również powstaje z dodatkiem cytryny i odrobiny mięty. W jaki sposób ją przygotować? Zacznijcie od pokrojenia arbuza i włożenia około 300-400 gramów owocu do blendera. Następnie zmielcie całość na gładką masę i przelejcie do dzbanka. Zalejcie wodą i dodajcie sok z całej cytryny. Wrzućcie do środka także kilka liści mięty oraz syrop cukrowy, jeśli napój okazał się dla was zbyt mało wyrazisty. Teraz jeszcze tylko kostki lodu i lemoniada jest gotowa.
- Domowe lody arbuzowe – proste do przygotowania i naprawdę przepyszne. Przyda wam się do tego przepisu tylko połówka arbuza, odrobina miodu i śmietanka kremówka. Zacznijcie od pokrojenia arbuza i pozbycia się pestek. Wrzućcie miąższ do blendera, dodajcie niewielką ilość miodu (łyżkę lub dwie) i zmiksujcie całość. Opakowanie kremówki dokładnie ubijcie i dodajcie do blendera kielichowego, w którym znajduje się arbuz. Najpierw delikatnie połączcie wszystkie składniki, a później włączcie blender na wysokie obroty – ale tylko na chwilę. Masa powinna zostać przelana do pojemnika i wstawiona do zamrażalnika na około pięć godzin. Pamiętajcie jednak, że co godzinę warto otworzyć pojemnik i trochę w nim zamieszać, by upewnić się, że lody ładnie się mrożą.
Arbuz, niezależnie od tego, w jakiej formie go zjecie, zawsze będzie nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy. Warto pamiętać o nim latem i zajadać tak często, jak tylko się da. Zobacz, jakie przepisy z arbuzem w roli głównej stworzyli nasi użytkownicy.
3. Carpaccio z arbuza z rzodkiewką i miętą
Zobacz przepisCarpaccio z arbuza z rzodkiewką i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z fetą i arbuzem
Zobacz przepisSałatka z fetą i arbuzem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Surówka z rukoli i arbuza
Zobacz przepisSurówka z rukoli i arbuza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sałatka z melona i arbuza z halloumi
Zobacz przepisSałatka z melona i arbuza z halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »