Ewa_Gotuje

Które siemię lniane jest lepsze? Złote czy brązowe

Siemię lniane to nutraceutyk, który był znany już naszym babciom. Przyjdzie ci on z pomocą w problemach trawiennych i wesprze pracę twojego układu sercowo-naczyniowego. Które siemię lniane jest lepsze - złote czy brązowe? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Najpopularniejszym rodzajem lnu jest siemię lniane złote i brązowe | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Siemię lniane to produkt dostępny pod wieloma postaciami. W sklepie dostaniesz jego takie formy jak olej, zmielone nasiona czy całe ziarna. Jednak to nie koniec spożywczych dylematów, ponieważ najpopularniejszym rodzajem lnu jest siemię lniane złote i brązowe. Które z nich jest najlepsze, jakie mają wartości odżywcze i jak wykorzystać je w kuchni?  

Sprawdź także: 12 przepisów na zdrowe i pyszne sałatki do pracy

Siemię lniane złote i brązowe - różnice 

Zarówno len złoty, jak i brązowy należą do tego samego gatunku i charakteryzują się całym wachlarzem prozdrowotnych własności. To właśnie dlatego zaliczane są one do kategorii żywności funkcjonalnej i są chętnie wykorzystywane jako wsparcie dla tradycyjnego leczenia rozmaitych schorzeń.  

Zastanawiasz się nad wdrożeniem do swojego menu siemienia lnianego złotego i brązowego? Różnice między tymi dwoma odmianami mogą cię zaskoczyć. Ta brązowa jest znacznie bardziej popularna i zawiera 50 proc. oleju, w tym 60 proc. kwasów omega-3. Ponadto może ona poszczycić się sporą ilością białka i tłuszczu, a także właściwościami antyoksydacyjnymi. Świetnie sprawdzi się ona w celu regulacji pracy gospodarki hormonalnej, a także przyspieszenia metabolizmu, dzięki czemu pomoże pozbyć się nadprogramowych kilogramów. W smaku jest ona podobna do orzecha włoskiego.  

Jeśli natomiast chodzi o siemię lniane złote, jest ono inaczej nazywane budwigowym. Posiada ono nieco mniej, bo 50 proc. oleju, w tym 51 proc. stanowią kwasy omega-3. Preparaty na jego bazie doskonale wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszają ryzyko zawału i udaru. Podobnie jak jego brązowa wersja złoty len dostarcza całkiem sporej porcji białka i tłuszczu. 

Złote siemię lniane - wartości odżywcze i właściwości 

Jaki wpływ na ludzki organizm ma złote siemię lniane? Wartości odżywcze i właściwości tego nutraceutyku zaskoczą niejednego. Jego wartość energetyczna plasuje się na poziomie 37 kcal w jednej łyżeczce. W tej samej objętości produktu dostarczysz swojemu organizmowi również ponad jeden gram białka, prawie trzy gramy tłuszczu oraz ponad dwa gramy kwasów omega-3. 

Złote siemię lniane oferuje wiele zbawiennych właściwości. Ze względu na znajdujący się w nim błonnik, doskonale reguluje ono częstość wypróżnień i jest w stanie rozprawić się z wieloma dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Co więcej, poprawia ono wyniki lipidogramu, pozytywnie wpływając na stężenie cholesterolu HDL przy jednoczesnym zniwelowaniu poziomu cholesterolu LDL. Jest on także fantastycznym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają zarówno układ sercowo-naczyniowy, jak i nerwowy.

Na jakie inne własności możesz liczyć, włączając złoty len do menu? Przede wszystkim na dostarczenie swojemu organizmowi rozmaitych witamin, w tym tych z grupy B oraz witamin K, E i C. Wśród aminokwasów charakterystycznych dla lnu wymienia się m.in. fenyloalaninę, tryptofan, leucynę i lizynę. Dodatkowo len nie pozostaje bez znaczenia dla kobiecej gospodarki hormonalnej, redukując ryzyko raka piersi i szyjki macicy. 

Brązowe siemię lniane - wartości odżywcze i zastosowanie 

A na jakie działanie możesz liczyć, stawiając na brązowe siemię lniane? Wartości odżywcze i zastosowanie tego surowca doceniały już nasze babcie. I nic w tym dziwnego, ponieważ roślina ta pomaga na bardzo wiele przypadłości.  

Brązowe siemię lniane kryje w sobie całą moc minerałów, w tym wapń, magnez oraz cynk. Dzięki temu jego spożywanie wpływa zbawiennie na układ kostny, mięśniowy i hormonalny. Jego dodatkowym atutem jest obecność wielu witamin w tym K, C i E oraz tych z grupy B. Wspomaga on  pracę tarczycy, wpływając pośrednio na większość systemów w ludzkim ciele. Ma ona nieco mniej białka niż złoty len. 

Nasiona lnu to wyśmienite źródło nienasyconych kwasów omega-3 i antyoksydantów, które wspierają młody wygląd i spowalniają procesy starzenia, wywołane działaniem wolnych rodników. Włączenie go do posiłku obniży także jego indeks glikemiczny, sprawiając, że będzie on przyjazny dla osób z zaburzeniami metabolicznymi, w tym cukrzycą typu 2 i insulinoopornością. Co więcej, jest on bezpieczny dla osób, które są zmuszone wyłączyć ze swojej diety produkty glutenowe 

Które siemię lniane jest lepsze - złote czy brązowe? 

To często pojawiające się pytanie wśród fanów zdrowego odżywiania. Warto pamiętać, że oba te produkty charakteryzują się podobnym wpływem na twoje zdrowie, jednak to, co je różni to dokładna zawartość tłuszczu, a w szczególności cennych kwasów omega-3.  

Powyższe surowce dostępne są w sklepach pod kilkoma postaciami, dzięki czemu łatwo uwzględnisz je w swojej diecie. Jeśli lubisz pić oleje, postaw właśnie na ten z lnu, z kolei fani picia maceratów powinni sięgać po mielone siemię lniane, które można pić każdego ranka lub dodawać do smoothies.  

Które siemię lniane jest lepsze - złote czy brązowe? Warto zwrócić uwagę, że złota odmiana oferuje więcej białka niż brązowa, co może być istotne np. w trakcie układania diety redukcyjnej. Niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, siemię lniane pomoże ci w redukcji zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, odchudzaniu, problemach hormonalnych, cukrzycy, bólu gardła i kaszlu, biegunkach i wzdęciach, wrzodach żołądka, refluksie, a także stanie się fantastycznym uzupełnieniem profilaktyki osteoporozy i nowotworów. 

Siemię lniane - zastosowanie w kuchni 

Jak zrobić użytek z siemienia lnianego? Zastosowanie w kuchni tego surowca pozwoli ci na wiele eksperymentów kulinarnych. Wystarczy, że dasz się ponieść fantazji! Dzięki temu, że nie wymaga ono nadmiernej obróbki termicznej poza namoczeniem jego nasion w ciepłej lub gorącej wodzie, jeśli oczywiście wybrałeś całe, a nie to zmielone. 

Siemię lniane sprawdzi się świetnie jako topping na kanapki. Jego całe ziarna możesz dorzucać nie tylko do sałatek, ale również do surówek. Można je także wykorzystać do ozdobienia pieczeni, pasztetów, a nawet chleba. Jeśli twoim głównym problemem są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, skorzystaj z domowego maceratu na bazie jego mielonej wersji i ciepłej wody. 

Zabrakło ci jajek podczas przyrządzania weekendowych wypieków? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć lnu jako ich zamiennika. Bezsprzecznym atutem tej alternatywy będą dodatkowe substancje odżywcze, na których twoje ciasto zyska. Takie zastosowanie siemienia lnianego jest szczególnie polecane osobom, które borykają się z alergią na ten artykuł spożywczy. 

1. Chleb z siemieniem lnianym

 Chleb z siemieniem lnianym Zobacz przepis

Chleb z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Chleb lniany z oliwkami i papryką

 Chleb lniany z oliwkami i papryką Zobacz przepis

Chleb lniany z oliwkami i papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Bułeczki czosnkowe z siemieniem lnianym

 Bułeczki czosnkowe z siemieniem lnianym Zobacz przepis

Bułki z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Owsianka z jabłkiem i orzechami

 Owsianka z jabłkiem i orzechami Zobacz przepis

Owsianka z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pudding z siemienia Lnianego, jogurtu i granoli

 Pudding z siemienia Lnianego, jogurtu i granoli Zobacz przepis

Deser z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Mielone z siemieniem lnianym

 Mielone z siemieniem lnianym Zobacz przepis

Mielone z siemieniem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Twarożek z olejem lnianym

 Twarożek z olejem lnianym Zobacz przepis

Twarożek z olejem lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Śledzie w oleju lnianym

 Śledzie w oleju lnianym Zobacz przepis

Śledzie w oleju lnianym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Pyszny obiad na kilka dni. Węgierskie leczo cukiniowo-paprykowe »

Dodaj do miodu i jedz łyżeczkę dziennie. Zastąpi garść leków »

Odchudzający dodatek do owsianki. Szybko podkręci metabolizm »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 61

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 710

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0