Spis treści:
- Kukurydza - opis
- Kukurydza - wartości odżywcze
- Kukurydza - właściwości
- Jak gotować kukurydzę?
- Co zrobić z dużą ilością kukurydzy?
Kukurydza to warzywo odznaczające się ogromną uniwersalnością - stosuje się ją w przemyśle piekarniczym, olejarskim, cukierniczym, paszowym oraz piwowarskim. Jej niewątpliwym atutem jest atrakcyjny smak oraz wysoka zawartość substancji odżywczych, wspomagających szereg procesów zachodzących w organizmie. Co warto wiedzieć o tak popularnym produkcie, jakim jest kukurydza? Opis tej rośliny oraz ciekawe przepisy z jej użyciem znajdziesz w dalszej części artykułu,
Sprawdź także: Sałatki z pomidorkami koktajlowymi. Proste, pyszne i aromatyczne
Kukurydza - opis
Kukurydza to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych, należąca do zbóż. Do tej pory wyodrębniono ponad 200 jej gatunków, które różnią się między sobą budową kłosa oraz ziarniaków. Do tych najchętniej stosowanych w przemyśle należy kukurydza zwyczajna, koński ząb, pękająca oraz cukrowa i to właśnie ta ostatnia uznawana jest za warzywo.
Ciekawostką jest fakt, że kukurydza nigdy nie występowała w formie dzikiej - jej pierwsza odmiana powstała z inicjatywy człowieka, wskutek skrzyżowania naturalnie rosnących traw. Obecnie, ze względu na ogromną popularność, zasila grupę roślin modyfikowanych genetycznie na światową skalę.
Kukurydza - wartości odżywcze
Jakie witaminy i minerały zawiera kukurydza? Wartości odżywcze tej niepozornej rośliny są bardzo liczne. Można znaleźć w niej m.in. witaminy z grupy B, witaminy C, A, D i E, a także magnez, mangan, cynk, selen, potas, miedź, żelazo, wapń, jod oraz fosfor. Gotowana kolba ma stosunkowo niewiele kalorii - 100 g ziaren to ok. 115 kcal, 4 g białka, 20 g węglowodanów oraz 1,5 g tłuszczu.
Kukurydza - właściwości
Jakie działanie na organizm wykazuje kukurydza? Właściwości tego warzywa są niezwykle wszechstronne. Jest ono przede wszystkim źródłem przeciwutleniaczy, które hamują namnażanie się wolnych rodników i tym samym chronią przed skutkami stresu oksydacyjnego. Jednym z zawartych w ziarnach związków jest luteina, która korzystnie wpływa na wzrok i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej.
Substancje odżywcze ukryte w kukurydzy usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. Ponadto wzmacniają odporność, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, w tym raka piersi, prostaty i jelita grubego. Warto wspomnieć również o pozytywnym oddziaływaniu na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Jak gotować kukurydzę?
Jak gotować kukurydzę? Najpierw należy usunąć z niej liście wraz z włosami. Jeśli warzywo posiada mocno wystający trzonek, możesz go skrócić za pomocą ostrego noża. Zagotuj wodę w dużym i szerokim garnku - najlepiej takim, w którym kukurydza będzie mogła się swobodnie obracać w trakcie obróbki termicznej. Wsyp płaską łyżkę soli i gotuj kolbę przez 10-15 minut, w zależności od jej wielkości. Po przełożeniu na talerz możesz obtoczyć ją wiórkami masła lub posypać ulubionymi przyprawami, np. sproszkowaną papryczką chili.
Co zrobić z dużą ilością kukurydzy?
Zastanawiasz się, co zrobić z dużą ilością kukurydzy, która zalega ci w kuchni? Możliwości jest naprawdę wiele. Możesz potraktować ją jako oddzielną przekąskę lub dodatek do rozmaitych dań. Poznaj kilka ciekawych przepisów, dzięki którym odkryjesz nowe maki i wprowadzisz powiew świeżości do swojego jadłospisu.
Pieczona kukurydza z masłem i chili
Wbrew pozorom kukurydza nie nadaje się jedynie do gotowania - równie dobrze można przyrządzić ją w piekarniku, w towarzystwie różnorodnych ziół i przypraw. Jedną z opcji jest polanie jej sokiem z limonki oraz roztopionym masłem z chili, solą, pieprzem i natką pietruszki.
Realizację przepisu rozpocznij od uruchomienia piekarnika - najlepsza temperatura pieczenia to 190 stopni. W międzyczasie rozpuść masło w rondelku i dodaj do niego startą skórkę z limonki, drobno posiekaną papryczkę chili, natkę pietruszki oraz sól i pieprz - całość dokładnie wymieszaj.
Sięgnij po kolby kukurydzy, odwiń ich liście, posmaruj ziarna masłem i ponownie przykryj. Umieść warzywa w naczyniu żaroodpornym i piecz je przez ok. 25 minut. Po wyjęciu z piernika skrop je sokiem z limonki.
Zupa krem z kukurydzy
Co można zrobić z kukurydzy, jeśli najdzie cię ochota na coś bardziej niebanalnego? Na przykład pyszną zupę krem. Aby ją przyrządzić, poza kolbami musisz zaopatrzyć się w bulion, śmietanę, ziemniaki, masło, papryczkę chili, kurkumę, imbir, słodką paprykę oraz sól i pieprz.
Podduś ziarna kukurydzy na maśle przez ok. 10 minut, co chwilę je mieszając. Dolej do nich wcześniej przygotowany bulion oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Dopraw danie imbirem, kurkumą oraz solą i pieprzem. Jeśli chcesz nieco zaostrzyć jego smak, dosyp szczyptę pieprzu cayenne.
Po 25 minutach gotowania zblenduj zawartość garnka na jednolitą masę. Następnie dodaj śmietanę i wymieszaj. Przelej zupę do głębokich talerzy i udekoruj kleksem śmietany, sproszkowaną słodką papryką oraz posiekaną papryczką chili. Gotową potrawę podawaj ze świeżym pieczywem.
Sałatka z kukurydzą
Kukurydza doskonale nadaje się do sałatek w rozmaitych wariantach. Jako że dobrze łączy się z różnorodnymi składnikami, możesz uwzględnić w swoim przepisie produkty, które najbardziej lubisz. Idealnym wyborem będzie tuńczyk, pomidorki koktajlowe, czerwona cebula, ogórki konserwowe, papryka, oliwki, fasola, ananas, młoda kapusta, pestki dyni oraz ziarna słonecznika.
Kukurydza w zalewie słodko-kwaśnej
Co zrobić z dużą ilością kukurydzy, jeśli nie jesteś w stanie od razu wykorzystać zgromadzonych zapasów? Najlepszą opcją będzie jej ukiszenie lub zamarynowanie. Możesz na przykład przyrządzić kukurydzę w zalewie słodko-kwaśnej, która świetnie sprawdzi się również zimą.
Poza kukurydzą do wyczarowania powyższego przysmaku potrzebujesz białej cebuli, liści laurowych, ziela angielskiego, białej gorczycy, octu, wody, cukru oraz soli i pieprzu. Ponadto przyda ci się kilka wyparzonych słoików.
Oczyść kolby z liści oraz włosów, podziel je na mniejsze części i gotuj przez ok. 15 minut. Pokrój cebulę na plasterki, a następnie zagotuj ocet z wodą, cukrem oraz solą. Umieść w słoikach przyprawy i cebulę oraz odsączoną kukurydzę i zalej całość gorącą zalewą. Zakręć szczelnie słoiki i pasteryzuj je przez ok. 20 minut.
Więcej inspirujących przepisów z kukurydzą w roli głównej znajdziesz poniżej:
1. Kukurydza z masłem czosnkowym
Zobacz przepisKukurydza z masłem czosnkowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Zupa krem z kukurydzy
Zobacz przepisZupa krem z kukurydzy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Hipnotyzujące Oczy Marioli. Tajemniczy składnik ukryty jest w środku ciasta »
Ewa Wachowicz przygotowuje latem niezwykłą zupę. Aż trudno uwierzyć, że to polski przepis »
Wyśmienite leczo bez cukinii. Jego smak podbija inne chrupiące warzywo »