Dania jednogarnkowe

Piękne i zdrowe ciało to marzenie wielu osób. Jednak to, czy uda się spełnić to marzenie, zależy od wielu czynników - między innymi od diety, choć nie tylko. Ma na to wpływ również aktywność i oczywiście geny. Im jednak mniej czynników negatywnych, tym lepiej dla naszego wyglądu. Idealnym tego przykładem jest cellulit, który stanowi dyskomfort wielu kobiet.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Cellulit jest problemem wielu kobiet, choć także mężczyzn. Może pojawić się na udach, łydkach, biodrach, pośladkach czy brzuchu. Jest uważany za nieatrakcyjny i może okazać się naprawdę trudny do zwalczenia. Dlatego warto działać jak najszybciej, by się go pozbyć lub - co nawet zdrowsze - po to, by mu zapobiec. W jaki sposób? Oczywiście za pomocą regularnych ćwiczeń, ale też diety. To, co jemy, ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. 

Sprawdź także: Pij ją z samego rana. Na odchudzanie, płaski brzuch i lepsze samopoczucie

Cellulit - rodzaje i przyczyny 

Czym jest cellulit? Jego rodzaje i przyczyny powinny zainteresować każdą osobę, która zauważyła u siebie nawet drobne zmiany. Warto jednak zacząć od czegoś innego. Czy cellulit i cellulitis to to samo? Nie, te nazwy nie powinny być używane zamiennie. Cellulitis jest chorobą, która występuje dość rzadko, jednak jest groźna dla organizmu. Cellulit to z kolei zwyrodnienie w tkance podskórnej, które - choć nie wygląda zbyt atrakcyjnie - nie może wyrządzić organizmowi żadnej krzywdy i jest czymś naturalnym.

Cellulit może powstać pod wpływem zmian hormonalnych, procesu starzenia, zbyt szybkiego przybrania na wadze bądź chudnięcia, jednak oprócz tego ma na niego wpływ przede wszystkim styl życia. Brak ruchu powoduje bowiem twardnienie tkanki tłuszczowej, z kolei zła dieta odpowiada za jej przyrost. To z kolei prowadzi do powstawania mikrozatorów i niedotlenienia tkanki. Utrudnia to procesy metaboliczne - lipogenezę i lipolizę. W efekcie prowadzi zaś do powstawania cellulitu.

Rozróżnia się dwa rodzaje cellulitu - wodny i tłuszczowy. Pierwszy powstaje z powodu zaburzeń w wydalaniu wody z organizmu. Drugi natomiast najczęściej pojawia się u osób z otyłością lub nadwagą i jest bezpośrednim skutkiem zaniedbanego cellulitu wodnego. Tłuszczowy cellulit dzieli się również na cztery rodzaje: 

  • twardy - to niewielkie zwłóknienia, które uwidaczniają się w momencie ucisku,
  • wiotki - grudki pojawiają się nawet na wiotkiej skórze. Powstaje na skutek osłabienia włókien kolagenowych,
  • obrzękowy - dotyczy osób z zaburzeniami krążenia. Jest miękki i towarzyszą mu obrzęki,
  • mieszany - to połączenie wszystkich powyższych zmian. 

Co można zrobić, aby ograniczyć cellulit bądź całkowicie się go pozbyć? To może wymagać zmiany nawyków - wdrożenia regularnych ćwiczeń, a także zainwestowania w zabiegi antycellulitowe. Możecie jednak także postawić na zmianę diety. 

Dieta na cellulit - jakie produkty ograniczyć? 

Czy istnieje coś takiego jak dieta na cellulit? Jakie produkty ograniczyć, by pozbyć się tego zwyrodnienia? Prawdopodobnie zadajecie sobie te pytania, jeśli zauważyliście u siebie choćby niewielkie zmiany. Na szczęście dieta jest czymś, co ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Jak wspomnieliśmy wcześniej, cellulit powstaje na skutek rozrostu i twardnienia tkanki tłuszczowej. Aby zatem uniknąć go lub walczyć z nim, warto ograniczyć pewne produkty, które sprzyjają cellulitowi:

  • duże ilości soli - lepiej zrezygnować ze zbyt słonych potraw, a także przekąsek, które zawierają spore dawki tej przyprawy. Dlaczego? Ponieważ sól m.in. powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, co może doprowadzić do powstania cellulitu wodnego. Ten z kolei jest już tylko o krok oddalony od cellulitu tłuszczowego, którego znacznie trudniej się pozbyć.
  • Niezdrowe przekąski - tłuszcze trans, nadmierna ilość węglowodanów, sól, puste kalorie - właściwie wszystkie te elementy są wrogami każdej osoby, która nie chce mieć cellulitu. Tego typu przekąski to prosta droga do szybkiego przybrania na wadze, co prowadzi również do powstania cellulitu. Dodatkowo warto pamiętać, że tłuszcze trans utrudniają mikrocyrkulację krwi, co z kolei prowadzi do osłabienia tkanek. 
  • Wysokoprzetworzone produkty - parówki, pasztety, zupy w proszku, kostki rosołowe. Można wymieniać naprawdę długo. Wysokoprzetworzone produkty znajdują się na liście produktów niezdrowych, które trzeba wyrzucić z jadłospisu, nie tylko w przypadku diety ograniczającej ryzyko wystąpienia cellulitu. Nie warto jeść ich właściwie nigdy. 
  • Białe pieczywo - pszenne bułeczki i inne produkty przygotowane z mocno przetworzonej mąki, to niezbyt dobry pomysł na diecie antycellulitowej. Węglowodany rafinowane szybko zamieniają się w cukier i glukozę, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia kolagenu i powiększenia cellulitu. To dotyczy jednak nie tylko pieczywa, ale i wszystkich innych produktów białych, takich jak ryż czy makaron.  

Wiecie już doskonale, czego nie jeść na diecie antycellulitowej. A jakie produkty mogą pomóc wam w ograniczeniu lub nawet pozbyciu się „pomarańczowej skórki”? 

Sprawdź także: Zdrowe koktajle warzywne. Pij, gdy chcesz odmłodzić skórę i schudnąć

Dieta na cellulit - co jeść? Produkty antycellulitowe 

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta na cellulit? Co jeść, by mieć pewność, że „pomarańczowa skórka” odejdzie w niepamięć? Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że zdrowa, zbilansowana dieta jest dobra nie tylko dla wyglądu waszej skóry, ale przede wszystkim dla zdrowia organizmu. To kompleksowe podejście do swojego ciała, nie tylko z punktu widzenia jego atrakcyjności. Jakie produkty antycellulitowe warto uwzględnić w menu? 

  • Produkty pełnoziarniste - to masa błonnika, która dobrze wpływa na pracę jelit, ale też antyoksydanty wspierające walkę z toksynami. Poza tym pełnoziarniste pieczywo czy makarony wolniej uwalniają cukry, dzięki czemu dłużej czujemy się syci.
  • Herbata zielona - uznawana jest za jeden z naturalnych spalaczy tłuszczu. Przyspiesza metabolizm, dzięki czemu umożliwia szybsze pozbycie się zmagazynowanego tłuszczu.  
  • Szparagi - te przepyszne warzywa, którymi zajadamy się głównie latem, to doskonały sposób na zwiększenie krążenia krwi, a co za tym idzie także pozbycie się toksyn z organizmu. Działają również przeciwzapalnie. Warto sięgać po nie nie tylko latem i robić ich zapasy na cały rok. 
  • Buraki - zawarty w nich likopen działa stymulująco na krążenie i umożliwia szybsze pozbycie się wody z organizmu. Dodatkowo zawiera sporo witaminy C oraz A, które stymulują produkcję kolagenu. Ten z kolei jest niezbędny, by nasza skóra była jędrna i gładka. Buraki pomagają pozbyć się toksyn i cholesterolu, zawierają silny antyoksydant, jakim jest witamina E. Szklanka soku z buraków to zatem naprawdę dobry pomysł, by pozbyć się cellulitu. 
  • Kiełki fasoli - to prawdziwa bomba witaminowa. Kiełki zawierają witaminę C i E, które są antyoksydantami. To także niewielka ilość kalorii, co zawsze jest mile widziane przy cellulicie. Wspierają krążenie krwi i pracę wątroby, która odpowiada za pozbywanie się toksyn z organizmu. 

Jak zatem widzicie, dieta na cellulit to samo zdrowie. Mnóstwo pysznych składników, którymi będziecie zajadać ze smakiem.  

1. Carpaccio z buraka

 Carpaccio z buraka Zobacz przepis

Carpaccio z buraka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Koktajl z buraka

 Koktajl z buraka Zobacz przepis

Koktajl z buraka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kiszone szparagi zielone

 Kiszone szparagi zielone Zobacz przepis

Kiszone szparagi zielone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Zupa ze szparagami

 Zupa ze szparagami Zobacz przepis

Zupa ze szparagami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Tarta ze szparagami

 Tarta ze szparagami Zobacz przepis

Tarta ze szparagami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem

 Chleb pełnoziarnisty ze słonecznikiem Zobacz przepis

Chleb pełnoziarnisty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chleb orkiszowy pełnoziarnisty

 Chleb orkiszowy pełnoziarnisty Zobacz przepis

Chleb orkiszowy pełnoziarnisty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej »

Napój, który skutecznie spala tłuszcz. Szybko pozbędziesz się boczków i wałeczków »

Dodaj do czerstwego pieczywa. Będzie smakować wybornie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 178

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1610

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 358

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8