Spis treści:
- Właściwości skórki z arbuza
- Co zrobić ze skórki arbuza?
- Kiszona skórka arbuza
- Pikle ze skórki arbuza
Kiedy kroisz arbuza, dbasz o to, by dokładnie pozbyć się wszelkich białych i jasnozielonych części przy skórce? To błąd, te części owocu, chociaż mniej słodkie, również nadają się do spożycia. To właśnie one kryją w sobie najwięcej prozdrowotnych wartości odżywczych. Ze skórki arbuza możesz wyczarować wiele ciekawych, niskokalorycznych i zdrowych przepisów.
Sprawdź także: Czerymoja – owoc idealny dla odchudzających się. Co z niego zrobić?
Skórka arbuza – właściwości
Arbuzy składają się w 90 proc. z wody, nie brakuje w nich jednak cennych składników odżywczych. Znajdziesz w nich witaminę C, A, E, beta-karoten, witaminy z grupy B, fosfor, cynk, wapń, magnez i potas. Najwięcej minerałów znajduje się właśnie w skórce arbuza, co więcej znajdziesz w niej również błonnik.
Zawarta w arbuzie cytrulina zmniejsza zmęczenie mięśni oraz pomaga regulować metabolizm glukozy i insuliny, co chroni organizm przed cukrzycą. W arbuzie znajdziesz również karotenoidy i likopen, który działa przeciwnowotworowo, wspiera odporność oraz korzystnie wpływa na zdrowie oczu.
Dodatkowo owoce te, dzięki zawartości przeciwutleniaczy korzystnie wpływają na skórę oraz pomagają w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Arbuzy działają również moczopędnie, dzięki czemu wspierają pracę nerek, jak i pomagają pozbyć się nadmiaru wody i opuchlizny.
Owoce te są również niskokaloryczne, dlatego doskonale wpiszą się w dietę osób, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów. W 100 g arbuza znajdziesz jedynie 30 kcal.
Co zrobić ze skórki arbuza?
Ze skórki arbuza możesz przygotować wiele ciekawych i smacznych przepisów. Ze względu na dużą zawartość wody doskonale sprawdzi się do letnich soków i koktajli, które doskonale cię nawodnią i orzeźwią.
Sok ze skórki arbuza
Idealny napój na upały, który jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Będziesz potrzebować: 400 g arbuza wraz z białą skórką, szklankę wody, pół limonki, pół cytryny, garści świeżych liści mięty, wybrany słodzik, np. cukier, miód, erytrytol lub ksylitol.
Zacznij od obrania arbuza ze skórki, pamiętaj, by odciąć tylko zewnętrzną część, biało-zieloną, wewnętrzną wykorzystaj do soku. Umieść arbuza, pokrojonego na mniejsze części, w kielichu blendera. Wyciśnij sok z limonki i cytryny, dolej wodę, możesz użyć gazowanej lub niegazowanej. Dodaj listki mięty oraz słodzik do smaku. Wszystko dokładnie zmiksuj, jeśli lubisz klarowne napoje, możesz przelać sok przez sitko. Podawaj w wysokich szklankach z kostkami lodu.
Tropikalne smoothie ze skórki arbuza
Masz ochotę poczuć się jak na rajskiej wyspie i spróbować egzotycznych owoców w zmiksowanej wersji? Przygotuj tropikalne smoothie ze skórką arbuza, będziesz potrzebować: 300 g arbuza wraz ze skórką, 300 g ananasa, jednego banana, pół limonki, 200 g mleczka kokosowego, 2 łyżki wiórków kokosowych. Opcjonalnie ulubiony słodzik.
Sposób przygotowania jest banalnie prosty. Umyte, obrane i pokrojone owoce zmiksuj wraz z mleczkiem i wiórkami kokosowymi. Jeśli napój jest za mało słodki, dodaj odrobinę słodzika.
Kandyzowana skórka arbuza
Słodka, kandyzowana skórka arbuza może być pyszną przekąską, dodatkiem do deserów lub musli. Przygotuj: białą część arbuza od skórki (z połówki dużego owocu), szklankę cukru oraz jeden cukier wanilinowy.
Z arbuza odkrój zieloną, zewnętrzną skórkę i usuń miąższ, następnie biało-zieloną część pokrój w drobną kostkę. Dodaj cukier i pozostaw na około 10 godzin. Po upływie tego czasu gotuj przez godzinę na wolnym ogniu. Kiedy arbuz w cukrze zgęstnieje, dodaj odrobinę wody oraz opakowanie cukru wanilinowego. Kiedy owoce będą szkliste, włóż je do słoika.
Kiszona skórka arbuza
Czy wiedziałeś, że arbuza, a dokładnie jego skórkę można kisić? Do przygotowania tego przepisu będziesz potrzebować: biało-zielonej skórki arbuza, pięciocentymetrowy kawałek chrzanu, trzy ząbki czosnku, koper oraz sól.
Kiszoną skórkę arbuza robi się podobnie jak klasyczne ogórki kiszone. Obraną i pokrojoną skórkę z arbuza włóż do wyparzonych słoików, dodaj chrzan, czosnek i koper. Sól rozpuść w letniej wodzie, w proporcjach jedna łyżka soli na litr wody. Pamiętaj, by woda dokładnie pokryła składniki. Tak przygotowane słoiki odstaw w ciepłe miejsce, na kilka dni.
Pikle ze skórki arbuza
Lubisz pikle? Koniecznie spróbuj tych ze skórki arbuza. Przygotuj: litr wody, sól, dwie szklanki obranych i pokrojonych skórek arbuza, trzy czwarte szklanki cukru pudru, pół szklanki octu, kilka ziarenek czarnego pieprzu, trzy ząbki czosnku, kilka plasterków imbiru.
Do garnka wlej wodę, dodaj łyżkę soli, a następnie całość zagotuj. Wrzuć pokrojoną skórkę arbuza (najlepiej pokrój go w słupki), poczekaj, aż zmiękną. W rondelku przygotuj zalewę z octu, cukru, imbiru i pieprzu, podgrzewaj wszystko, aż cukier się rozpuści, a mikstura zacznie wrzeć. Po tym czasie zmniejsz gaz i gotuj wszystko jeszcze przez kwadrans.
Do miski włóż ugotowanego arbuza, a następnie dodaj zalewę. Poczekaj, aż wystygnie, a następnie pozostaw na cały dzień w lodówce. Po tym czasie możesz przełożyć arbuzowe pikle w zalewie do słoików. Tak przygotowana skórka z arbuza może być przechowywana w lodówce przez dwa tygodnie.
Zobacz, jakie przepisy z arbuzem w roli głównej stworzyli nasi użytkownicy.
1. Sałatka z arbuza w arbuzie
Zobacz przepisSałatka z arbuza w arbuzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Cykata - kandyzowana skórka z arbuza
Zobacz przepisCykata - kandyzowana skórka z arbuza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Marynowane skórki arbuza
Zobacz przepisMarynowane skórki arbuza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie