Spis treści:
Nie są tak popularne, jak kiszone ogórki czy cukinia, ale w ostatnich latach zyskują coraz większą uwagę miłośników przetworów. Wszystko za sprawą właściwości, jakie mają kiszone pomidory. To nie tylko źródło potasu czy witaminy C, ale też zbawiennego dla jelit błonnika. Dowiedz się, jak zrobić kiszone pomidory, żeby na pewno się udały.
Jakie właściwości mają kiszone pomidory?
Właściwości kiszonych pomidorów sprawiają, że coraz więcej osób chce przygotować te przetwory na zimę. Dlaczego? Kiszenie sprawia, że na dłużej zachowują cenne wartości odżywcze. Warzywa to skarbnica witamin (w tym C i tych z grupy B), minerałów (głównie potasu), ale też błonnika pokarmowego.
Jakie właściwości mają kiszone pomidory?
- Regularne zajadanie się tymi przetworami ureguluje pracę jelit, eliminując niekomfortowe wzdęcia i zaparcia. Wszystko za sprawą błonnika pokarmowego, który pobudza perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości na dłużej, działa detoksykacyjnie i przyspiesza spalanie tłuszczów (a więc również powoduje chudnięcie),
- kiszone pomidory to naturalne probiotyki i prebiotyki - w wyniku fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który pozytywnie wpływa na mikroflorę układu trawiennego, usprawnia procesy trawienne, a w konsekwencji wzmacnia układ odpornościowy,
- dostarczają witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
- obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i regulują proces wchłaniania cukru we krwi,
- acetylocholina, zawarta w kiszonych pomidorach, wpływa zbawiennie na układ sercowo naczyniowy - obniża ciśnienie, działa ochronnie na serce i mózg.
Jak zrobić kiszone pomidory?
Jak kisić pomidory? Proces niewiele różni się od przygotowania przetworów z ogórków, cukinii czy papryki. Na początku musisz jednak zadbać o wysokiej jakości składniki. Wybierz małe i twarde pomidory, które nie mają dużo pestek. Świetnie sprawdzą się np. pomidory bawole serca. Z dodatków pasować będą m.in. korzeń chrzanu, czosnek czy koper. Nie zapomnij również o solance, czyli wodzie z solą, którą zalejesz warzywa. W ten sposób odpowiednio je zakonserwujesz.
Jak zrobić kiszone pomidory? Sposobów jest naprawdę wiele, a to ze względu na dodatki, które możesz dobrać według własnego kulinarnego gustu. W podstawowym przepisie na kiszone pomidory muszą się znaleźć:
Składniki
- kilogram małych pomidorów (np. koktajlowych),
- kawałek korzenia chrzanu (podzielony na mniejsze fragmenty),
- dwa ząbki czosnku,
- gałązka kopru,
- do zalewy: 2 płaskie łyżki niejodowanej soli na litr wody.
Jak zrobić kiszone pomidory? Najpierw przygotuj zalewę. Wsyp dwie płaskie łyżki soli na każdy litr wody (w zależności od pojemności słojów) i podgrzej tak, aby całkowicie rozpuścić sól. Pozostaw do ostygnięcia. Pomidory dokładnie umyj. Na dnie słojów ułóż część kopru, obrany ząbek czosnku i część korzenia chrzanu.
Następnie połóż pomidory, uważając, żeby ich nie pognieść (nie powinny popękać ani być zgniecione). W połowie słoika ponownie ułóż część korzenia chrzanu, kopru i drugi ząbek czosnku. Przykryj kolejnymi pomidorami. Zalej ostudzoną solanką - tak, aby dokładnie przykrywała warzywa, ale nie dotykała pokrywki słoika. Zakręcić szczelnie i trzymaj w zaciemnionym miejscu przez kilka dni.
Szukasz bardziej wyszukanych przepisów na kiszone pomidory? W Smaker.pl nie brakuje inspiracji:
1. Kiszone pomidory
Zobacz przepisKiszone pomidory po ukraińsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kiszone pomidory dziadka Zdzisława
Zobacz przepisJak zrobić kiszone pomidory? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Kiszone zielone pomidory
Zobacz przepisKiszone zielone pomidory / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Kiszone pomidory po ukraińsku
Zobacz przepisKiszone pomidory po ukraińsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: Smaker.pl, bonavita.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Kabaczki marynowane: Chrupiąca alternatywa dla spowszedniałych ogórków »
Zasady diety cukrzycowej. Co jeść a czego unikać, by obniżyć poziom cukru we krwi? »
Popularny tłuszcz. Naukowcy potwierdzają: może chronić przed demencją »