Pasteryzowanie weków w zmywarce. Sprytny i wygodny sposób na pasteryzację przetworów

Lato to doskonały czas na przygotowywanie domowych przetworów. Aby twoje ulubione dżemy, soki i sałatki w słoikach przetrwały jak najdłużej, koniecznie muszą być poddane procesowi pasteryzacji. Nie wszyscy jednak znają metodę na pasteryzowanie weków w zmywarce. Podpowiemy ci, jak zrobić to prawidłowo.

Fot.123RF/Picsel

Pasteryzacja to proces konserwacji żywności, najczęściej polegający na gotowaniu weków w garnku z wodą przez około 20 minut. Świetną alternatywą dla tego klasycznego sposobu, jest pasteryzowanie przetworów w zmywarce. Co jeszcze warto wiedzieć o pasteryzacji?

Sprawdź także: Czy ogórki należy moczyć przed kiszeniem?

Dlaczego należy pasteryzować przetwory?

Głównym celem pasteryzowania weków jest pozbycie się bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Należy pamiętać o tym, że im większy mamy słoik, tym dłużej powinna trwać jego pasteryzacja. Warto wiedzieć również, że słodkie przetwory takie, jak konfitury czy dżemy będą szybciej gotowe, niż na przykład warzywa w zalewie octowej.

Pamiętaj, żeby robić przetwory tylko ze zdrowych i świeżych warzyw i owoców. Zrezygnuj z odcinania spleśniałych, czy nadgniłych części. Zepsute produkty spożywcze mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Ponadto niektóre gatunki pleśni mogą być trujące oraz rakotwórcze. Dlatego zasadę nic nie może się zmarnować, w tym wypadku lepiej odłożyć na drugi plan, na pierwszym stawiając swoje zdrowie.

Jakie owoce i warzywa można pasteryzować?

Wiele owoców i warzyw, którymi możesz cieszyć się w trakcie letnich miesięcy, nadaje się na przetwory, a co za tym idzie do poddania pasteryzacji. Jeśli chcesz przygotować owocowe dżemy, konfitury, soki, owoce w syropie, lub kompoty możesz użyć m.in.: truskawek, malin, wiśni, czereśni, śliwek, moreli, brzoskwiń, porzeczek, agrestu, jabłek, gruszek i jagód. Warto pamiętać, że dodanie cukru do przetworów to również sposób na konserwowanie żywności.

Do warzyw, które świetnie sprawdzą się w przetworach, należą, m.in.: ogórki, cukinia, papryka, pomidory, kalafior, dynia, buraki, czy kapusta. Warto zrobić również przetwory z użyciem grzybów.

Jak pasteryzować weki w zmywarce?

Pasteryzowanie przetworów w zmywarce jest bardzo proste. Ten patent świetnie sprawdzi się zwłaszcza, wtedy kiedy masz wiele przetworów do pasteryzowania. Wystarczy ułożyć zakręcone słoiki pokrywką do dołu, a następnie nastawić program zmywarki na około 70 do 75 stopni. Włącz sprzęt i poczekaj, aż skończy się cykl. Kiedy słoiki wystygną, ustaw je w chłodnym miejscu wieczkami do góry. 

Pasteryzowanie przetworów w piekarniku

Weki możesz pasteryzować również w piekarniku. Słoiki z przetworami ustaw na blasze piekarnika, zadbaj o to, by nie stały zbyt blisko siebie i nie dotykały jeden drugiego. Na blachę wylej wodę, po czym włóż ją do piekarnika. Następnie ustaw temperaturę na około 130 stopni. Włącz piekarnik i odczekaj od pół godziny do 40 minut. Po tym czasie wyłącz sprzęt, poczekaj do momentu, aż słoiki przestygną, potem ustaw je w chłodnym miejscu, pokrywkami do góry.

Zastanawiasz się, jakie przetwory przygotować w tym roku? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.

1. Dżem malinowy

 Dżem malinowy Zobacz przepis

Dżem malinowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Dżem z winogron

 Dżem z winogron Zobacz przepis

Dżem z winogron / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Dżem z marchewki

 Dżem z marchewki Zobacz przepis

Dżem z marchewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Konfitury z wiśni

 Konfitury z wiśni Zobacz przepis

Konfitury z wiśni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ogórki małosolne

 Ogórki małosolne Zobacz przepis

Ogórki małosolne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ogórki konserwowe

 Ogórki konserwowe Zobacz przepis

Ogórki konserwowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Kiszone ogórki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kiszona cukinia

 Kiszona cukinia Zobacz przepis

Kiszona cukinia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Pyszna sałatka z ogórków

 Pyszna sałatka z ogórków Zobacz przepis

Pyszna sałatka z ogórków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Sok malinowy

 Sok malinowy Zobacz przepis

Sok malinowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Masz refluks? Oprócz leków stosuj te zalecenia i rady »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Nie tylko ogórki i kapusta. 5 warzyw idealnych na kiszonki

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4