Fot. 123RF/Picsel
Na pierwszy rzut oka, persymonę bardzo łatwo pomylić z niedojrzałym pomidorem. Jednak wystarczy jej spróbować, aby zauważyć różnicę.
Słodko-kwaśny, zwarty miąższ doskonale sprawdzi się w ciastach, koktajlach, dżemach oraz innych deserach.
Kupując kaki należy zwracać uwagę przede wszystkim na kolor owocu. Jego skórka powinna być pozbawiona przebarwień oraz mieć intensywny, pomarańczowy kolor. Jeśli decydujemy się na zakup suszonych persymon, warto pamiętać, iż powinny przypominać suszone morele.
Azjatycki lek
Persymona do Europy dotarła z Azji, gdzie od wieków jest wykorzystywana do przygotowywania wielu tradycyjnych dań. Dużą popularność zyskała również w Brazylii oraz Izraelu. Mieszkańcy tych państw są przekonani o leczniczym działaniu tego owocu. W medycynie chińskiej persymonę stosuje się, jako środek leczący podrażnienia skórne i ukąszenia węży. Wierzy się również, iż napój z liści kaki leczy nowotwory, obniża ciśnienie oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Jak się okazuje, tkwi w tym ziarno prawdy, co w ostatnich latach zostało poparte badaniami naukowymi.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jakie właściwości ma persymona?
Kaki powinno znaleźć się w naszym jadłospisie głównie ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy oraz związków biologicznie aktywnych, takich jak kwas askorbinowy, polifenole, błonnik oraz karotenoidy. Substancje te bardzo skutecznie oczyszczają nasz organizm z toksyn, a także spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Co ciekawe, naukowcom udało się potwierdzić, iż włączenie persymony do diety, może przełożyć się na znaczne obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Tym samym obniżone zostanie ryzyko wystąpienia zawału, miażdżycy oraz udaru mózgu.
Za sprawą dużej ilości karotenoidów (a zwłaszcza beta-karotenu) kaki ma niesłychanie pozytywny wpływ na wzrok. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej, co uznaje się za jedną z podstawowych przyczyn problemów ze wzrokiem w podeszłym wieku.
Eksperymenty przeprowadzone na japońskim uniwersytecie Mie wskazują, iż substancje ukryte w persymonie unieszkodliwiają rakotwórcze wolne rodniki oraz sprzyjają apoptozie komórek nowotworowych. Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że pod wpływem tych substancji, komórki rakowe ulegają przyśpieszonemu samozniszczeniu. Rewelacje te wymagają dogłębniejszych badań, jednak już na tym etapie naukowcy są bardzo dobrej myśli.
Chcesz wprowadzić persymonę do swojego jadłospisu? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Gwarantujemy, że nie raz do nich powrócicie.
Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Chilinezka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Kucharka-amatorka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Catha na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Traskagotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.