Placki po węgiersku – jak je przyrządzać?

Placki po węgiersku, zwane również plackami po zbójnicku, od wielu lat królują w polskiej kuchni. Należą do niezwykle smacznych i sycących dań, po które chętnie sięgają miłośnicy ziemniaczanych przekąsek. Jak przyrządzać placki po węgiersku, żeby zachwycały swoim smakiem? Poznaj najlepsze sposoby!

Fot. 123RF/Picsel

Placki po węgiersku mają tyle wspólnego z Węgrami, co kurczak po chińsku z Chinami, ryba po grecku z Grecją czy pierogi ruskie z Rosją. Choć nazwa sugeruje zupełnie co innego, wcale nie wywodzą się one z Węgier. Istnieją różne teorie na temat ich pochodzenia, ale żadna z nich nie została w 100% potwierdzona.

Placek po zbójnicku uchodzi za tradycyjną podhalańską potrawę, choć pewne źródła mówią o jego powiązaniach ze Słowacją. Jego korzenie sięgają prawdopodobnie okresu, kiedy Słowacja stanowiła część Austro-Węgier. Czy polskie i słowackie placki po węgiersku to dokładnie to samo danie?

Różnic można doszukiwać się przede wszystkim w gulaszu - ten słowacki przyrządzany jest z mięsa wołowego, musztardy i kiszonych ogórków, podczas gdy w polskiej wersji prym wiedzie mięso wieprzowe i papryka, czyli niekwestionowana królowa... węgierskiej kuchni!

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Koniec teorii, czas na praktykę - jak zrobić gulasz do placków po węgiersku?

Gulasz to bardzo wszechstronne danie, które świetnie pasuje nie tylko do placków ziemniaczanych, ale także tych z cukinii i kalafiora. Nie mniej atrakcyjnie smakuje solo - wystarczy zaserwować go ze świeżym domowym chlebem i wyśmienity obiad gotowy.

Jak przyrządzić perfekcyjny gulasz do placków po węgiersku? Jak już wiadomo, podstawą gulaszu jest mięso - szynka, łopatka wieprzowa, boczek, a nawet drób lub wołowina. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć różne rodzaje mięsa, np. wieprzowinę i wołowinę.

Perfekcyjny gulasz nie byłby kompletny bez świeżych warzyw i innych dodatków. Nie powinno zabraknąć w nim cebuli, koncentratu pomidorowego, marchewki, czosnku i papryki. Świeża, mielona, słodka, ostra i wędzona - niektórzy smakosze wyznają zasadę, że papryki nigdy za wiele!

Przyrządzając potrawę, zaufaj swoim kulinarnym upodobaniom. Jesteś fanem grzybów? Nie bój się dodać ich do swojego gulaszu. Nie wyobrażasz sobie ziemniaczanych przysmaków bez śmietany? Ta w połączeniu z koperkiem lub natką pietruszki może stanowić pyszną polewę. Twoje kubki smakowe szaleją na widok ciągnącego się żółtego sera? Zetrzyj go na tarce i posyp usmażony placek.

Co jeszcze powinien zawierać gulasz, który wzbogaci twoje placki po węgiersku? Aromatyczne zioła i przyprawy! Sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, zioła prowansalskie, majeranek, sos sojowy - możliwości jest wiele, więc daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować!

Najlepszy sos do placków po węgiersku

Możliwość dopasowywania przepisów na placki po węgiersku do własnych preferencji to jedna z wielu zalet tej potrawy. Jeśli nie jesteś fanem klasycznej wersji, możesz zaserwować danie ze swoim ulubionym sosem. Jaki jest najlepszy sos do placków po węgiersku?

Jeśli zależy ci na „ciężkim" i wyrazistym smaku, postaw na sos myśliwski. Do jego głównych składników należy kiełbasa i ogórki kiszone. Inne niezbędne dodatki to cebula, pieczarki, papryka, koncentrat pomidorowy, bulion warzywny, mąka oraz przyprawy. Niektóre przepisy dopuszczają także użycie czosnku, musztardy i wędzonego boczku.

Jeśli placki ziemniaczane i sos grzybowy to jedno z twoich ulubionych połączeń, nie musisz dłużej zastanawiać się nad idealną recepturą. Wystarczy, że nieco zmodyfikujesz tradycyjny gulasz, zamieniając koncentrat na śmietanę i dodając świeże lub suszone grzyby. Warto także postawić na chude mięso, np. szynkę lub łopatkę wieprzową.

Równie smaczną, choć mniej popularną opcją jest sos czosnkowy, który zajmuje ważne miejsce w polskiej kuchni. Chętnie dodajemy go do pizzy, zapiekanek, frytek i wielu innych przysmaków, więc dlaczego nie zastosować go w przepisie na placki po węgiersku? Wystarczy przecisnąć czosnek przez prasę i wymieszać go ze śmietaną, a następnie polać placek z gulaszem.

Należysz do osób, które lubią odkrywać nowe smaki? Przygotuj sos na bazie dyni i pomidorów. Sos ten charakteryzuje się nie tylko niepowtarzalnym smakiem, ale także intensywnym żółtym kolorem - idealne rozwiązanie na przywołanie słońca w jesienne dni! Kolor ten uzyskasz, łącząc dynię i żółte pomidorki koktajlowe. Gotowe danie warto „przypieczętować" kwaśną śmietaną z odrobiną tymianku.

 

Pogoda na Interii sprawdza się! Teraz także w aplikacji. Zainstaluj na Androidzie i nie daj się zaskoczyć pogodzie »

Placek po węgiersku - przepis oryginalny

Jak przyrządzić klasyczny placek po węgiersku? Przepis - oryginalny czy nawet ten lekko zmodyfikowany - nie powinien przysporzyć wielu trudności mniej doświadczonym kucharzom. Jako że przyrządzenie potrawy składa się z dwóch głównych etapów, warto je sobie dokładnie rozplanować.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie całego procesu od przyrządzenia gulaszu. Pokrój mięso w kostkę i wymieszaj w misce z wybranymi przyprawami. Poszatkuj cebulę i podsmażaj ją na patelni, a następnie dodaj do niej pokrojone mięso. Jeśli planujesz wzbogacić danie o pieczarki, wrzuć je na patelnię razem z mięsem.

Tak połączone składniki smaż bez przykrycia przez około 20 minut. W tym czasie możesz pokroić czosnek i paprykę - gdy te będę gotowe, wrzuć je na patelnię i jeszcze chwilę podsmażaj. Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonych pomidorów oraz wody lub bulionu. Całość przykryj i duś przez kolejne 20 minut.

Gdy gulasz będzie dochodził, możesz zabrać się za przygotowanie placków. Ziemniaki i cebulę zetrzyj na drobnych oczkach tarki. Dodaj do miski mąkę, przyprawy i jajko, a następnie starte warzywa - całość dobrze wymieszaj. Rozgrzej na patelni tłuszcz i rozpocznij smażenie.

Pamiętaj, że placki po węgiersku powinny być nieco pulchniejsze od ziemniaczanych - odpowiednią grubość możesz nadać im po przełożeniu surowej masy na patelnię. Smaż placki z obu stron do momentu, aż się zarumienią. Nadmiar tłuszczu odsącz ręcznikiem papierowym.

Ostatnim etapem jest umieszczenie gulaszu na połowie placka i przykrycie go drugą połową. Całość możesz polać kwaśną śmietaną i posypać dowolnymi ziołami. Równie dobrze nada się do tego każdy inny sos do placków po węgiersku - grzybowy, myśliwski, czosnkowy czy dyniowo-pomidorowy... wybór należy do ciebie!

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Placek po węgiersku - przepisy w wersji wegetariańskiej

Placki po zbójnicku kuszą nie tylko swoim smakiem i aromatem, ale także niezwykle apetycznym wyglądem. Jako że ich kluczowym elementem jest gulasz, kojarzą się one głównie z typowym mięsnym daniem. Jesteś wegetarianinem i marzy ci się pyszny placek po węgiersku? Przepisy wykluczające mięso umożliwią ci przyrządzenie równie smacznej i sycącej potrawy!

Jak wyczarować placki po węgiersku w wersji wegetariańskiej? Podstawą całego przedsięwzięcia jest przygotowanie bezmięsnego gulaszu. Możesz zrobić to dokładnie tak, jak w tradycyjnym przepisie, zamieniając mięso na warzywa strączkowe. Świetnie sprawdzi się tutaj czerwona soczewica lub fasola. Smacznego!

Poznaj ciekawe przepisy na placki po węgiersku:

1. Placki po węgiersku

Placki po węgiersku

Fot. Pyrka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Placki po węgiersku z cukinii

Placki po węgiersku z cukinii

Fot. KulinarnaChwila na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Dyniowo-ziemniaczane placki po węgiersku

Dyniowo-ziemniaczane placki po węgiersku

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Placki po węgiersku z gulaszem z indyka

Placki po węgiersku z gulaszem z indyka

Fot. Nikola2005 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Placek ziemniaczany po węgiersku

Placki ziemniaczane po węgiersku

Fot. HabibiChi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Placek po węgiersku z mniejszą ilością tłuszczu

Fit placek po węgiersku

Fot. Programistapogodzinach na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 186

30 min
6
15 min
9

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 433

60 min
6
15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

0
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0