Spis treści:
- Pak choi - kapusta pełna błonnika
- Jak smakuje pak choi?
- Czy kapustę pak choi trzeba parzyć?
- Co przyrządzić z kapusty pak choi?
Pak choi inaczej określany jest też jako bok choi albo chińska czy biała kapusta. Jak sama nazwa wskazuje, warzywo wywodzi się z Chin, gdzie uprawia się je już od ponad 1500 lat. Dużą popularnością cieszy się w kuchni orientalnej. Dowiedz się, jak smakuje pak choi, jakie ma właściwości i co pysznego zrobić z takiej kapusty?
Pak choi - kapusta pełna błonnika
Właściwości kapusty pak choi wynikają z jej wartości odżywczych, które oddziałują na cały organizm. To niskokaloryczne warzywo w 100 gramach zawiera tylko 13 kalorii. Jest skarbnicą silnych antyoksydantów (które zapobiegają starzeniu się komórek), witamin (w tym A, C, K) i minerałów (m.in. potasu, wapnia, magnezu, żelaza i miedzi). Pak choi to także źródło kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3, białka i przede wszystkim błonnika pokarmowego.
Jakie są właściwości pak choi? Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu i wyniszczanie zdrowych komórek. Jedząc azjatyckie warzywo, zmniejszasz ryzyko wystąpienia nowotworów, stabilizujesz poziom cukru i wzmacniasz kości.
Ponadto kapusta pak choi działa przeciwzapalnie i reguluje ciśnienie. Może stać się składnikiem diety odchudzającej, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Zawarty w niej błonnik pokarmowy dodatkowo wspiera prawidłową pracę jelit.
Jak smakuje pak choi?
Z wyglądu odbiega od tradycyjnej kapusty głowiastej, ponieważ jest podłużną rozetą liści - u dołu białą, na górze - jasnozieloną. Pak choi można przyrównać już bardziej do kopru włoskiego. Obie części kapusty są jadalne, więc znajdą zastosowanie w kuchni.
Jak smakuje pak choi? Należy do warzyw, które przyjemnie chrupią, są soczyste, ale też posiadają lekko gorzkawy posmak. Warto zapamiętać, że smak pak choi zależy od wielkości główki - im jest większa, tym bardziej gorzka. Najlepiej więc kupować małe główki, aby pozbyć się goryczy - smakują one jak połączenie kapusty i szpinaku. Zresztą podczas gotowania warzywa, również przechodzi ono często innymi aromatami, więc nie należy się obawiać, że będzie niesmaczne.
Czy kapustę pak choi trzeba parzyć?
Warzywo jest jadalne w całości, a więc można spożyć zarówno jej liście, jak i łodygi. Zastanawiasz się, czy kapustę pak choi można jeść na surowo, czy powinieneś ją wcześniej sparzyć przed spożyciem? Tak naprawdę, masz kilka opcji do wyboru.
Kapusta chińska smakuje doskonale na surowo. Jest wtedy niezwykle chrupiąca. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś ją ugotował, poddusił lub usmażył. Jak widzisz, kapusta pak choi w kuchni to niezwykle uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie do wielu potraw.
Co przyrządzić z kapusty pak choi?
Kapustę pak choi używa się głównie do dań obiadowych - jako składnik lub dodatek. To częsty element zup orientalnych i azjatyckich potraw z makaronem, ryżem lub owocami morza. Dodaje się ją też do potraw typu stir-fry lub tych wykonanych w woku. Warzywo można też podać jako samodzielne danie wegetariańskie oraz wegańskie.
Wiesz już też, że kapustę chińską można jeść na surowo - wtedy najlepiej smakuje jako dodatek do sałatki, surówki lub jako zamiennik sałaty w kanapce. Wystarczy obrać ją z zewnętrznych liści, umyć i pokroić liście na paski. Pyszną potrawą z pak choi są sajgonki. Jeśli chcesz natomiast podać ją w formie przystawki, na liściach wyłóż uprażone nasiona sezamu lub podsmażony bekon.
Zainspiruj się najlepszymi przepisami z kapustą pak choi w roli głównej, które przetestowali nasi użytkownicy:
1. Gołąbki wegetariańskie z pak choi
Zobacz przepisGołąbki wegetariańskie z pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pak choi z patelni według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPak choi z patelni według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zupa z kapustą pak choi
Zobacz przepisZupa z kapustą pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Tajska zupa z krewetkami, pieczarkami i pak choi
Zobacz przepisTajska zupa z krewetkami, pieczarkami i pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Zupa z krewetkami i kapustą pak choi
Zobacz przepisZupa z krewetkami i kapustą pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Chow mein z wieprzowiną i warzywami
Zobacz przepisChow mein z wieprzowiną i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Spaghetti „po chińsku” z pak choi i mun
Zobacz przepisSpaghetti „po chińsku” z pak choi i mun / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Zielone curry z kurczakiem
Zobacz przepisZielone curry z kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Orientalny rosół z kaczki
Zobacz przepisOrientalny rosół z kaczki i pak choi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Dorsz z makaronem po azjatycku
Zobacz przepisDorsz z makaronem po azjatycku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, dziendobry.tvn.pl, potrudachdogwiazd.com
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Właściwości czarnej maliny. Bogactwo przeciwutleniaczy i żelaza »
Z taką pomidorową nie ma żartów. Jeden składnik wyniesie ją na poziom restauracyjny »
Jak wyczyścić silikon w łazience? Czarne zacieki rozpłyną się w oczach »