Robisz jajecznicę z pomocą tego narzędzia? To dlatego nie wychodzi!

Jajecznica to jeden z klasyków śniadaniowych w polskich domach. Choć może się wydawać, że to jedno z najprostszych dań, to jednak podczas jego robienia, mogą nas spotkać różne niespodzianki. Wiele osób popełnia co najmniej jeden błąd, który źle wpływa na smak i konsystencję jajecznicy. Przez to jajecznica staje się mniej puszysta, sucha i niesmaczna. Sprawdź, czy też tak robisz!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Jajecznica – proste danie, które podbiło świat

Jajecznica to słynna potrawa z rozmąconych jajek, które smaży się na patelni. Cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niezwykle proste danie ma bogatą historię, przewija się w dziejach i występuje w polskiej tradycji.

Już w XIX wielu wybitny historyk i etnograf Zygmund Gloger w „Encyklopedii staropolskiej” określił jajecznicę jako ulubioną w Polsce potrawę z jaj smażonych na maśle lub słoninie z dodatkiem szczypiorku i kiełbasy. Inny etnograf, Łukasz Gołębiowski, opisywał w swoich dziełach tzw. „sielankę”, czyli jajecznicę z żółtek i kwaśnej śmietany. Co ciekawe, potrawę z jajek spożywano również na słodko, z dodatkiem masła, wina, cukru i cynamonu.

Niewiele się zmieniło od tego czasu. Klasyczną jajecznicę przygotowuje się jedynie z kilku podstawowych składników: jajek, masła i soli. Można wzbogacić ją o różne, pyszne dodatki, które sprawią, że potrawa zyska lepszego smaku. Do najpopularniejszych należą szynka, boczek, pieczarki, pomidor, papryka, cebula i szczypiorek. Dzięki różnorodności stosowanych dodatków każda jajecznica smakuje inaczej, dlatego nigdy się nie nudzi.

Sprawdź także: Dieta lekkostrawna - zbawienie dla układu pokarmowego

Jajecznica na egzaminie dla kandydatów na kucharzy?  

Mówi się, że jajecznica nie wymaga specjalistycznych umiejętności kulinarnych i każdy sobie z nią poradzi bez problemu. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze tak jest. Nawet słynny szef kuchni Gordon Ramsay kandydatom na kucharzy każe przygotować… jajecznicę. Jeśli kucharz przejdzie test i potrawa z jajek będzie idealna, to znaczy, że potrafi dobrze gotować. Jak przygotowuje się pyszną jajecznicę? Co zrobić, by potrawa miała kremową konsystencję? Zobacz, jakich błędów należy unikać, by przyrządzić idealną jajecznicę!   

Zobacz: Jajecznica na grzance z pomidorkami cherry

Błąd przy robieniu jajecznicy #1. Rozbijanie jajek na patelnię

Jednym z najczęstszych błędów przy robieniu jajecznicy jest bezpośrednie wbijanie jajek, jedno po drugim, na rozgrzaną patelnię. Powszechnie wiadomo, że każde jajko to niespodzianka, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nie będzie zepsute. To z kolei sprawi, że cała potrawa wyląduje w koszu. Poza tym wbijanie jajek bezpośrednio na patelnię uniemożliwi im równomierne ścięcie się, co sprawi, że białka nie zdążą połączyć się z żółtkami, a tak przygotowana jajecznica nie będzie puszysta i miękka.

Najlepiej jajka wbić do osobnego naczynia i energicznie wymieszać (zblendować lub rozmącić je widelcem), by masa nabrała powietrza, a z nim lekkości i kremowej konsystencji. Ponadto dzięki takiemu sposobowi przygotowania unikniemy wbicia skorupek do jajecznicy, które ciężko będzie wyciągać. Chociaż nie są szkodliwe, nie każdy ma ochotę jeść potrawę ze skorupkami, szczególnie że ich ostre krawędzie mogą poranić wnętrze jamy ustnej.

Błąd przy robieniu jajecznicy #2. Zbyt szybkie doprawianie  

Wiele osób popełnia błąd, przyprawiając jajecznicę przed smażeniem. Dodanie soli przed procesem gotowania sprawi, że jajka szybko zrobią się sztywne i suche, a konsystencja jajecznicy nie będzie wystarczająco puszysta. Ponadto narażasz się na ryzyko przesolenia potrawy. Dlatego jajecznicę najlepiej doprawiać na talerzu.  

Błąd przy robieniu jajecznicy #3. Zbyt duża patelnia

Wielkość patelni powinna być dopasowana do ilości jajecznicy. Gdy naczynie jest zbyt duże, jajka szybko się zetną. W przypadku braku małej patelni jajecznicę należy smażyć w centralnej części naczynia, dzięki czemu jajka nie zetną się zbyt mocno.

Błąd przy robieniu jajecznicy #4. Używanie drewnianych narzędzi

Używasz drewnianej łopatki do mieszania jajecznicy? Chociaż narzędzia z drzewa zapobiegają zniszczeniu teflonowej powłoki patelni, mogą jednak wyrządzić inne szkody. Drewniane sztućce trudno się czyści. Takie narzędzia mogą stać się siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, szczególnie w połączeniu z surowymi jajkami czy mięsem. Ponadto jajecznica łatwo przekleja się do drewnianej łopatki, dlatego trzeba ją co chwile zeskrobywać w trakcie mieszania. W tym celu doskonale sprawdzą się silikonowe sztućce.  

Błąd przy robieniu jajecznicy #5. Zbyt mało mieszania

Chociaż jajecznica robi się błyskawicznie, łatwo i szybko się przypala. Dlatego potrawę nie powinno się zostawiać ani na chwilę, a ciągle mieszanie pomoże uniknąć suchej skórki, która nie jest zbyt apetyczna. Nie przestawaj mieszać, a twoja jajecznica będzie pyszna, miękka i smakowita

Błąd przy robieniu jajecznicy #6. Zbyt duży ogień

Nie smaż jajecznicy na zbyt dużym ogniu, co sprawi, że potrawa szybko się zetnie i będzie sucha. Najlepiej smażyć na delikatnym gazie, aby jajka powoli się ścinały i łączyły z resztą składników. Idealna jajecznica ma kremową, lekko wilgotną konsystencję. Choć jest to kwestia gustu, przesmażona potrawa traci nie tylko wartości odżywcze, lecz także walory smakowe. Jajecznicę warto zjeść tuż po przygotowaniu, ponieważ ta potrawa najlepiej smakuje na ciepło.

Co zrobić, żeby jajecznica wyszła idealna?

Podstawą jajecznicy są oczywiście jajka, dlatego niezwykle ważna jest ich jakość. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się od siebie wartościami odżywczymi. Najlepiej wybierać te z oznaczeniem „0”, czyli jaja z chowu ekologicznego lub „1”, co oznacza, że kury mają wolny wybieg i żywią się tym, co same znajdą. Warto jednak unikać jaj z oznaczeniem „3” od kur z chowu klatkowego, który jest uważany za najmniej przyjazny.

Podstawową przyprawą jajecznicy jest sól. Ewentualnie można ją doprawić innymi przyprawami wedle uznania, np. pieprzem, bazylią czy kurkumą. Chcesz, by jajecznica była bardziej wilgotna i delikatna? Dodaj odrobinę śmietany! Ważne, by nie przesadzić, ponieważ nadmiar nabiału sprawi, że jajecznica nabierze gumowatej konsystencji.    

Idealna jajecznica wg Gordona Ramsaya

Gordon Ramsay to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kucharzy. Ma sieć swoich restauracji w różnych krajach, a także prowadzi całą masę programów telewizyjnych. Według magazynu „Forbes” jest najlepiej zarabiającym kucharzem na świecie. Gordon Ramsay podzielił się także własnym przepisem na doskonałą jajecznicę.

Składniki

  • 3 jajka (zimne),
  • ½ śmietany 18%,
  • kawałek masła,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • szczypiorek,
  • 2 duże pieczarki,
  • gałązka pomidorków,
  • sól, pieprz.

Zacznij od przygotowania dodatków. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej pomidorki wraz z kapeluszami pieczarek. Wbij jajka do rondelka i od razu wrzuć kawałek masła. Postaw na średnim ogniu, ciągle mieszając gumowatą łopatką, aż masło zacznie się topić. Kontynuuj mieszanie, aby jajka były płynną, jednolitą masą. Po 30 sekundach zdejmij rondel z ognia i mieszaj dalej przez 10 sekund. Na koniec dodaj śmietanę, dopraw delikatnie solą i pieprzem.

Dodaj posiekany szczypiorek i wymieszaj. Jajecznicę podawaj z tostowym chlebem oraz podsmażonymi pomidorami i pieczarkami. Ciesz się pysznym śniadaniem. Smacznego!    

1. Grzanki z jajecznicą

 Grzanki z jajecznicą Zobacz przepis

Grzanki z jajecznicą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Jajecznica z kurkami

 Jajecznica z kurkami Zobacz przepis

Jajecznica z kurkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Jajecznica na parze

 Jajecznica na parze Zobacz przepis

Jajecznica na parze - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Jajecznica na grzankach

 Jajecznica na grzankach Zobacz przepis

Jajecznica na grzankach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Jajecznica z szynką pomidorem i papryką

 Jajecznica z szynką pomidorem i papryką Zobacz przepis

Jajecznica z szynką pomidorem i papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Jajecznica z truflami

 Jajecznica z truflami Zobacz przepis

Jajecznica z truflami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Królewska jajecznica

 Królewska jajecznica Zobacz przepis

Królewska jajecznica / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Jajecznica z tuńczykiem

 Jajecznica z tuńczykiem Zobacz przepis

Jajecznica z tuńczykiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jak wyczyścić piekarnik na błysk i usunąć zalegający tłuszcz? »

Domowa lemoniada z kiszonych cytryn. Przepis na orzeźwiający napój »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 478

60 min
7
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 44

15 min
1
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2