Postanowiliśmy zapytać naszych użytkowników na Facebooku, jakie trzy zupy według nich są najbardziej popularne w naszym kraju. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że na czele listy uplasował się rosół. W końcu co niedzielę pojawia się niemal, w każdym domu. Jednak co do drugiego i trzeciego miejsca zdania okazały się być podzielone. Jakie zupy najczęściej lądują na talerzach Polaków? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule, oto ranking najlepszych polskich zup.
Sprawdź także: Devolaye na 5 sposobów. Jaki ser jest najlepszy do devolaya?
10. Flaczki
To jedna z tych zup, którą można kochać albo nienawidzić. Odpowiednio przyrządzone flaczki będą pyszne, mięciutkie i rozpływające się w ustach. Dla wielu smakoszy mogą być prawdziwym rarytasem. Ta mięsna potrawa znana była już w XIV wieku, zajadał się nią sam król Władysław Jagiełło. Danie to przygotowuje się z żołądków wołowych, mogą być także te wieprzowe, gotowanych w warzywnym wywarze. Nie może zabraknąć również przypraw: majeranku, gałki muszkatołowej, mielonej słodkiej papryki oraz sporej dawki pieprzu.
Flaczki wołowe z mięsem wołowym
Zobacz przepisFlaczki wołowe z mięsem wołowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Krupnik
Jesienią i zimą warto sięgnąć po gęste i sycące zupy, które świetnie rozgrzeją cię po całym dniu. Tu genialnie sprawdzi się krupnik, tradycyjnie przygotowywany z kaszy jęczmiennej, z dodatkiem ziemniaków, marchewki, pietruszki oraz mięsa, np. kurczaka, wieprzowiny lub kaczki. Aby podkręcić smak krupniku, warto dodać do niego suszonych grzybów.
8. Zupa szczawiowa
W wielu odpowiedziach pod naszym postem na Facebooku pojawiła się również zupa szczawiowa. Ta propozycja nie jest popularna we wszystkich domach, jednak z pewnością warto pokusić się o jej przyrządzenie. Najlepiej przyrządzać ją późną wiosną oraz latem, kiedy szczaw jest najsmaczniejszy. Będzie smakować jeszcze lepiej, kiedy zostanie ugotowana na kilku rodzajach mięs, na przykład na skrzydełkach z kurczaka oraz żeberkach. Warto dorzucić tu także marchew i ziemniaki. Koniecznie podawaj ją z gotowanym jajkiem i śmietaną.
6. Barszcz czerwony
Buraki to niezwykle zdrowe warzywa, mają mnóstwo właściwości pozytywnie wpływających na organizm. Wzmacniają odporność, świetnie wpływają na mocne kości i zęby, mają działanie oczyszczające, przeciwnowotworowe i odkwaszające. Korzystnie oddziałują także na układ sercowo-naczyniowy, a także poprawiają wydolność orgiazmu. Buraczki świetnie sprawdzają się w sałatkach oraz zupach, najbardziej znaną jest oczywiście barszcz czerwony, koniecznie w towarzystwie uszek, czyli nieodłączny element wigilijnej kolacji. Równie smaczna jest także jarzynowa zupa buraczana, czyli barszcz ukraiński. Zobacz, w jakie sposób przygotowują je nasi użytkownicy.
Barszcz czerwony z uszkami
Zobacz przepisBarszcz czerwony z uszkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kapuśniak
Polska słynie z dań z kapustą, do ulubionych należy między innymi, bigos, gołąbki oraz oczywiście kapuśniak. Ta pożywna zupa przygotowywana powinna być na żeberkach wieprzowych oraz wędzonym boczku. Nie może się również obyć bez kapusty kiszonej, gotowanych ziemniaków, marchewki, a także pietruszki i selera. Idealnie syci i rozgrzewa.
4. Zupa ogórkowa
O miejsce na podium biła się również zupa ogórkowa, propozycja, która wybitnie kojarzy się z kuchnią polską. Przygotowywana jest na mięsno-warzywnym wywarze, z dodatkiem startych ogórków kiszonych, zmieników i marchewki. Ogórkowa świetnie smakuje z dodatkiem śmietany oraz sporej porcji świeżego koperku. Najczęściej podawana jest z pajdą świeżego chleba z masłem, niektórzy, ci bardziej nowocześni, lubią serwować ją z grzankami.
3. Żurek
Zupa ta dla wielu osób jest symbolem Wielkanocy. Należy również do tych potraw, które z chęcią polecamy odwiedzającym Polskę obcokrajowcom. Żurek serwowany jest w różnych wersjach, w zależności od regionu. Z reguły jednak bazą zazwyczaj jest mięsny wywar oraz zakwas z mąki żytniej. W żurku możemy znaleźć także: różne rodzaje kiełbasy, wędzony boczek, żeberka, gotowane ziemniaki, suszone grzyby, a w wersji wielkanocnej koniecznie musi znaleźć się jajko. Świetnie smakuje z dodatkiem czosnku, chrzanu i majeranku. Ciekawą kulinarną atrakcją jest także żur serwowany w chlebie.
2. Zupa pomidorowa
Kiedy mama lub babcia w niedzielę ugotowały zbyt dużo rosołu, można było być pewnym, że w poniedziałek na obiad zaserwują nam zupę pomidorową. Najlepsza jest ta z domowym przecierem pomidorowym, według wielu gospodyń konieczny będzie także dodatek śmietany. Serwujemy ją najczęściej z makaronem, jednak wiele osób nie wyobraża sobie pomidorowej bez ryżu. Pyszne, sycące i proste danie, które na polskich stołach pojawia się regularnie.
Zupa pomidorowa z makaronem
Zobacz przepisZupa pomidorowa z makaronem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
1. Rosół
Na pierwszym miejscu musiał znaleźć się oczywiście polski rosół, nieodłączny element tradycyjnego niedzielnego obiadu. Najlepszy jest ten gotowany na kilku rodzajach mięs, na przykład kurzych korpusach, skrzydełkach, czy udkach, lub wołowym szpondrze, lub mostku. Obowiązkowym dodatkiem jest oczywiście cienki makaron typu nitki, chociaż w niektórych częściach polski przygotowuje się również lane kluski. Zwieńczeniem dania musi być pokrojona w kostkę ugotowana marchewka oraz spora ilość świeżej natki pietruszki. Dodatkowo rosół jest bardzo zdrowy, świetnie działa na jelita, ma mnóstwo kolagenu, który wzmacnia kości, stawy, a także pomaga dbać o kondycję skóry, włosów i zębów.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »