Grill - temat specjalny

Devolaye na 5 sposobów. Jaki ser jest najlepszy do devolaya?

Devolay to jedno z tych dań, którego nie może zabraknąć podczas rodzinnych uroczystości. Ukryte w roladce masło, sprawia, że mięso jest wyjątkowo delikatne i soczyste, zwieńczeniem potrawy jest natomiast chrupiąca panierka. Przygotowanie tego "kotleta" wcale nie jest proste, co więcej, można go zaserwować na kilka sposobów. W poniższym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ci w tym pomogą.

Jak zrobić idealnego devolaya? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Klasyczny devolay, a właściwie kotlet de volaille, to nic innego jak smażona mięsna rolada w panierce wypełniona ziołowym masłem. W wielu domach maślany środek zastępuje się żółtym serem, co prawdziwy szef kuchni z zasadami będzie uważał za swego rodzaju profanację. Zastanawiasz się, jak uniknąć błędów podczas przygotowania tej potrawy, oraz jakie mięso wybrać do devolaya? Podpowiadamy. 

 Sprawdź także: Schab wychodzi jak trociny? Sprawdź, jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny

Jakie mięso do devolaya będzie najlepsze?  

Danie, które może przywodzić na myśl Francję, tak naprawdę ma wschodnie korzenie, a jego wariant z serem najczęściej serwuje się zarówno na domowy, jak i wykwintny, uroczysty obiad. Jakie mięso do devolaya należy wybrać, aby sprostał on oczekiwaniom każdego podniebienia? Oczywiście niepodważalnie króluje tutaj mięso z kurczaka, a dokładniej jego pierś. Ważne, aby było to mięso wysokiej jakości, o odpowiednim kolorze i sprężystości. Dobrze sprawdzają się piersi odmrażane, aczkolwiek te pierwszej świeżości z pewnością będą najlepszym nośnikiem smaku. Warto tutaj dodać, iż wśród miłośników devolaya znajdują się również osoby, które bardziej preferują wersję z wieprzowiny. Brzmi to mniej tradycyjnie i jest rzadziej spotykane, aczkolwiek zdarza się w kulinarnych eksperymentach wśród smakoszy tego gatunku mięsa. 

W klasycznym devolayu stosuje się zarówno pierś z kurczaka, jak i znajdującą się w niej polędwiczkę. Mięso należy najpierw roztłuc tłuczkiem, ale uważając, aby nie doprowadzić do jego podziurawienia. Dobrze w tym przypadku sprawdza się przezroczysta folia, którą przykrywa się mięso przed jego roztłuczeniem. Tak samo trzeba postąpić ze wspomnianą polędwiczką, która może pełnić rolę dodatkowego kawałka mięsa podczas zwijania roladki. 

Jaki ser jest najlepszy do devolaya? 

Wybór mięsa to nie wszystko. Duże znaczenie ma także jego nadzienie. Pojawia się więc pytanie: jaki ser jest najlepszy do devolaya? Najczęściej wykorzystuje się w tym celu ser żółty. Nie jest jednak tajemnicą, że to dosyć ogólne pojęcie i wbrew pozorom wcale nie ułatwia zadania podczas wyboru najlepszego nabiału do omawianego dania. 

Wśród żółtych serów, które najczęściej wybiera się do wspomnianych roladek, znajduje się cheddar. Charakteryzuje go stosunkowo wyrazisty smak, który całej potrawie dodaje charakteru. Innym pomysłem jest zastosowanie goudy, która jest delikatniejsza w odbiorze. Jej plusem jest to, że bardzo dobrze się topi, co wpływa zarówno na smakowe, jak i wzrokowe walory dania. 

Czy to jednak wszystkie warianty serowe tego dania? Eksperymentowanie w kuchni pomoże ci stworzyć inne interesujące opcje jego przyrządzenia. Możesz posłużyć się przykładowo serkiem topionym o kremowej konsystencji, serami ziołowymi np. z dodatkiem tymianku lub oregano czy serami pleśniowymi z akcentem pikantnych przypraw. Jak więc widzisz, to danie wcale nie musi być nudne i monotonne! 

Jak zrobić devolaya? 5 sposobów na ten kulinarny przysmak! 

Zastanawiasz się, jak zrobić devolaya? 5 sposobów, które znajdują się poniżej, umożliwią ci urozmaicenie tego dania i stworzenie co najmniej kilku wariantów obiadowych. 

Dwie podstawowe i najczęściej spotykane wersje devolaya to oczywiście mięso z kurczaka w panierce nadziewane masłem z koperkiem oraz takie z serowym wnętrzem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to danie ma wielu zwolenników. Dlatego też powstało mnóstwo inspirujących pomysłów na smaczny farsz. 

Devolay z mielonego mięsa kurczaka 

Ciekawą koncepcję stanowi devolay z mielonej piersi kurczaka. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane. W tym celu należy zmielić wspomniane mięso i dodać do niego jajko z odrobiną bułki tartej. Klasyczną przyprawą jest tutaj sól i pieprz, aczkolwiek niektórzy wolą wzbogacić je gotową mieszanką do kurczaka. Całość należy ze sobą połączyć, uformować niewielkie kotleciki i je spłaszczyć. Kolejny krok to nałożenie sera i zawinięcie mięsa w kształtne stożki. Kotlety po obtoczeniu w jajku i bułce usmaż najlepiej w głębokim oleju. 

Devolay ze szpinakiem 

Jeśli lubisz szpinak, ta wersja z pewnością przypadnie ci do gustu! Jej przyrządzenie będzie wymagać od ciebie delikatnego podsmażenia tego składnika na patelni z odrobiną rozgrzanego masła. Jeśli korzystasz ze świeżego szpinaku, możesz go najpierw nieco rozdrobnić. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, szczyptę gałki muszkatołowej, soli i pieprzu. Ważne, aby z farszu odparowała woda oraz aby przestygnął, zanim zastosujesz go do roladek. 

Devolay z serem i pieczarkami 

Smakowitą propozycją będzie również devolay z serem i pieczarkami. Przygotuj pieczarki, obierz je, umyj, a następnie pokrój na plasterki. Dzięki temu szybciej zmiękną, a jednocześnie będą świetnie prezentować się po przekrojeniu roladki. Kolejno podsmaż je na niewielkiej ilości masła. Dla smaku możesz dodać cebulkę, która po zeszkleniu podkreśli charakter całego dania i świetnie połączy się z pieczarkami. Nie zapomnij o soli i pieprzu. Pamiętaj, aby nie przesmażyć grzybów, ponieważ nabiorą nieprzyjemnego, gorzkawego posmaku. Odstaw je do wystygnięcia, aby w trakcie zawijania mięsa z farszem się nie poparzyć. Ponadto połączony z gorącymi pieczarkami ser zacząłby się zbyt wcześnie topić. 

Devolay po neapolitańsku 

Ta wersja wpisze się w osobiste preferencje smakowe osób, które na co dzień uwielbiają pomidory — szczególnie te suszone w oliwie z dodatkiem aromatycznych przypraw. Świetnie komponują się one także z mięsem kurczaka. Możesz zdecydować się na przygotowanie farszu, który będzie stanowić niebieski ser pleśniowy z dodatkiem suszonych, pokrojonych drobniej pomidorów. Wystarczy te dwa składniki ze sobą połączyć i zastosować jako nadzienie. Kolejne etapy przyrządzania devolaya są takie same, jak w poprzednich wersjach. 

Devolay z mięsa wieprzowego  

Schabowe devolaye również dobrze smakują, lecz warto w ich przygotowaniu uwzględnić wcześniejszy proces moczenia wieprzowiny w mleku. Dzięki niemu plastry mięsa będą bardziej soczyste oraz bardziej miękkie. Rozbite tłuczkiem i oprószone solą z pieprzem mogą stanowić alternatywę i równie pyszną wersję roladek z serem.

Sprawdź, w jaki sposób nasi użytkownicy przygotowują to danie. 

1. Kotlety de volaille

 Kotlety de volaille Zobacz przepis

Kotlety de volaille / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowy kotlet de volaille

 Domowy kotlet de volaille Zobacz przepis

Domowy kotlet de volaille / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kotlet de volaille z farszem pieczarkowym

 Kotlet de volaille z farszem pieczarkowym Zobacz przepis

Kotlet de volaille z farszem pieczarkowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kotlet de volaille ze szinakiem i serkiem feta

 Kotlet de volaille ze szinakiem i serkiem feta Zobacz przepis

Kotlet de volaille ze szinakiem i serkiem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kotlety de volaille z serem i pieczarkami

 Kotlety de volaille z serem i pieczarkami Zobacz przepis

Kotlety de volaille z serem i pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kotlet devolay

 Kotlet devolay Zobacz przepis

Kotlet devolay / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kotlety devolay z mięsa mielonego

 Kotlety devolay z mięsa mielonego Zobacz przepis

Kotlety devolay z mięsa mielonego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Ala devolay z indyka

 Ala devolay z indyka Zobacz przepis

Ala devolay z indyka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Devolay z wędzonym serem

 Devolay z wędzonym serem Zobacz przepis

Devolay z wędzonym serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Devolay z puree z fasolki szparagowej

 Devolay z puree z fasolki szparagowej Zobacz przepis

Devolay z puree z fasolki szparagowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »

Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 218

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17