Spis treści:
Krupnik to zupa, którą Polacy zajadają się już od dzieciństwa. Najczęściej mamy i babcie przyrządzają go na niedzielnym rosole, aby urozmaicić jadłospis. Dorośli doceniają potrawę za to, jak sycąca jest, ale również za jej właściwości. Dowiedz się, jak ugotować krupnik, który wesprze twój organizm na co dzień.
Sprawdź także: Odchudzająca zupa, która osłabia apetyt. Wreszcie przestaniesz podjadać
Krupnik - właściwości
Większość osób wybiera krupnik przede wszystkim ze względu na jego pyszny smak. Większość jednak zdaje sobie też sprawę z tego, jak zdrowa jest to zupa. Ze względu na bogactwo składników, to niezwykle sycąca propozycja na obiad. Nie należy się jednak obawiać o figurę, bo jest niskokalorycznym daniem. Talerz zupy to około 120 kcal. Oczywiście, najmniej tucząca będzie ta na wywarze warzywnym, a najbardziej - na bulionie z mięsa wieprzowego.
Obecność kaszy, najczęściej tej jęczmiennej, sprawia, że krupnik dostarcza do organizmu błonnik pokarmowy, potas, fosfor, żelazo i miedź. Co więcej, zawiera witaminy z grupy B, które pobudzają produkcję krwinek, wspierają pracę układu nerwowego i usprawniają metabolizm. Zupa to źródło witamin A i E, odpowiadających za zdrową skórę oraz prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.
Krupnik na bulionie warzywnym, który ma mało kalorii, jest lekkostrawny i nie zawiera dużo tłuszczów, zaleca się osobom odchudzającym się oraz tym z dolegliwościami żołądkowymi, np. zatruciem, zaparciami, a nawet wrzodami. To świetna zupa także dla wszystkich z podwyższonym cholesterolem i miażdżycą.
Dużo osób gotuje krupnik na przeziębienie. Zupa świetnie rozgrzewa i działa napotnie, a dodatek warzyw sprawia, że będzie ona miała właściwości przeciwzapalne oraz wspaniale wzmocni odporność.
Jaka kasza do krupniku?
Krupnik to jedna z najstarszych zup, jakie jedzono. Wówczas robiono ją po prostu z tego, co było - zazwyczaj różnorodnych warzyw, a rzadziej mięs. W dawnym przepisie na krupnik były ziemniaki, które sprawiały, że stawał się bardziej sycący. Trudno jednoznacznie powiedzieć, która kasza królowała wtedy w zupie. Najprawdopodobniej kasza jęczmienna (perłowa) i jaglana. Dziś stosuje się już różne rodzaje tego produktu, a nawet ryż.
Jaka kasza do krupniku nadaje się najlepiej? Najpopularniejszy wybór to kasza jęczmienna, która dzieli się na perłową i pęczak. Co ciekawe, to właśnie od tej kaszy, którą kiedyś określano mianem krupy, wywodzi się nazwa zupy.
Świetnie sprawdzi się też delikatna i lekkostrawna kasza jaglana. Przed ugotowaniem warto ją przepłukać gorącą wodą albo podprażyć na suchej patelni. To pozwoli usunąć ewentualny gorzki smak produktu. Ostatnim hitem jest też kasza owsiana, którą powinno się podprażyć, aby dodać jej jeszcze więcej orzechowego aromatu.
Jeśli zastanawiasz się, jaka kasza do krupniku będzie najlepsza, możesz wypróbować też łagodną kaszę mannę. Wystarczy wsypać ją do garnka z gotującą zupą i przemieszać, żeby pozbyć się grudek. Choć to zaskakujące, do zupy pasuje także kasza gryczana. Tę trzeba już ugotować osobno i dopiero wtedy dodać do gotującego się wywaru.
Jak ugotować krupnik? Przepis
Jak zrobić krupnik? Przepis wymaga od ciebie przygotowania warzyw, mięsa i przypraw, które w różnej kolejności będą trafiały do garnka. Po ugotowaniu możesz się cieszyć zupą, która nie tylko nasyci i rozgrzeje, ale dostarczy organizmowi też wielu wartościowych składników odżywczych.
Składniki
- 3 skrzydełka kurczaka,
- 2 mniejsze marchewki,
- pietruszka,
- kawałek pora,
- kawałek selera,
- ząbek czosnku,
- 3 średnie ziemniaki,
- szklanka kaszy jęczmiennej (jaglanej - w przypadku diety bezglutenowej),
- natka pietruszki, majeranek, sól i pieprz.
Jak ugotować krupnik? Przygotuj duży garnek. Włóż do niego skrzydełka i oporządzoną włoszczyznę (marchew, pietruszkę, pora, selera, czosnek). W zależności od tego, jak wolisz, możesz pokroić warzywa na małe kawałki lub zetrzeć na dużych oczkach tarki. Zalej wodą, aby całkowicie je przykryć i gotuj. W międzyczasie obierz i pokrój ziemniaki w małą kostkę. Po 15 minutach gotowania, gdy składniki będą trochę bardziej miękkie, dorzuć kartofle. Kaszę opłucz pod bieżącą wodą i dodaj do wywaru. Gotuj jeszcze przez 15 minut, do miękkości kaszy. Na końcu dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Przełóż do miski i udekoruj poszatkowaną natką pietruszki.
2. Krupnik z kaszą jaglaną
Zobacz przepisKrupnik z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Krupnik jęczmienny na żeberkach
Zobacz przepisKrupnik jęczmienny na żeberkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Krupnik na drobiowych podrobach
Zobacz przepisKrupnik na drobiowych podrobach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Krupnik z suszonymi grzybkami
Zobacz przepisKrupnik z suszonymi grzybkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Krupnik na skrzydełkach
Zobacz przepisKrupnik na skrzydełkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, studiozycia.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Stare przypalenia usuniesz bez szorowania. Dwa składniki i pasta gotowa »
Umiesz wymienić "witaminy życia"? To właśnie ich organizm potrzebuje najbardziej »
Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała »