Ewa_Gotuje

Świąteczne potrawy z białą kiełbasą

Mało kto wyobraża sobie bez niej święta. Pyszna i soczysta, może być jedzona na wiele sposobów. W polskich domach głównie jest jednak łączona z kwaśnym żurem. A skoro jest u nas tak lubiana, warto się czegoś o niej dowiedzieć.

Fot.123RF/Picsel

Biała kiełbasa wywodzi się z Wielkopolski, gdzie była jedzona już w wieku XVII. W polskiej tradycji jest to kiełbasa surowa lub parzona, niezbyt mocno rozdrobniona, zwykle przygotowywana z wieprzowiny wzbogacanej czasem wołowiną. W sklepach dostępna jest przez cały rok, jednak wiele osób twierdzi, że najlepiej smakuje w okresie wielkanocnym.

Dlaczego biała kiełbasa jest... szara?

Kolor białej kiełbasy wynika z koloru składników. Mięso używane do jej wyrobu jest różowe, tłuszcz zaś biały. To właśnie dlatego - po sparzeniu - finalny produkt powinien mieć kolor szary. Dzięki tym właściwościom łatwo rozpoznać, czy zostały do niej dodane środki konserwujące.

Jeśli kiełbasa po ugotowaniu jest różowawa, to oznacza, że zawiera np. sól peklującą. Prawdziwa kiełbasa po sparzeniu nie powinna być twarda, lecz soczysta i krucha, a mięso i przyprawy powinny być dobrze wyczuwalne.

Biała kiełbasa jak żadna inna kojarzona jest z okresem świąt wielkanocnych. Wynika to z faktu, że jest podstawą wielu dań, które w tym czasie goszczą na naszych stołach. Przede wszystkim dodawana jest do żuru, który - tożsamy z barszczem białym - występuje we wszystkich regionach Polski. Podawana może być również pieczona, w towarzystwie sosów bądź z chrzanem. Często bywa elementem święconki.

Z czego powinno się robić białą kiełbasę?

Pierwszą recepturę na tę kiełbasę zapisano w książce kucharskiej z roku 1904, autorstwa Marii Śleżańskiej. W ostatnich latach w Polsce modne stało się przyrządzanie domowej białej kiełbasy. Jest to dobry sposób na wyeliminowanie wszelkich konserwantów oraz innych substancji zbędnych dla naszego organizmu, a także tych o szkodliwych właściwościach.

Ważne, by mięso było dobrej jakości, najlepiej ze sprawdzonego miejsca, a lista dodatków krótka. Jeśli wiemy, że przed samymi świętami liczba obowiązków nie pozwoli nam na jej zrobienie, możemy pomyśleć o tym wcześniej i ją zamrozić.

Na prawdziwą, białą kiełbasę prócz mięsa wieprzowego i ewentualnie wołowego, składają się również różne przyprawy takie jak: czosnek, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie oraz sól i pieprz. Całość wkładana jest do naturalnego jelita wieprzowego. Pamiętajmy też, że biała kiełbasa musi być poddana dalszej obróbce termicznej, aby była zdatna do spożycia. Najczęściej jest gotowana, pieczona, smażone, ale może być także zapiekana, na przykład z sosem.

Uważaj na sztuczki producentów!

Warto pamiętać również, że biała kiełbasa dostępna w sklepach może składać się z wielu składników, których sprytni producenci używają w celu obniżenia kosztów produkcji. Niestety, nie idzie to w parze z jakością, dlatego dobrym nawykiem jest czytanie etykiet.

Często stosowanym zabiegiem jest zastępowanie mięsa wieprzowego drobiowym, dodawanie do niego wody bądź tłuszczu, a w najgorszym razie sięganie po tzw. MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Mięso tak oddzielone nie jest dla nas najlepszym wyborem, mając na uwadze, że w jego skład mogą wchodzić zmielone kości, ścięgna, a nawet pazury.

Do tańszych kiełbas sypie się także dużą ilość soli, a - jak powszechnie wiadomo - jedzenie jej w dużych ilościach nie jest zdrowe.

Niestety, w niektórych produktach możemy również natrafić na konserwanty i barwniki. Świadczyć o tym może na przykład kolor po ugotowaniu. Jeśli jednak zdecydujemy się już na kupno sklepowego wyrobu, lepiej przeczytajmy skład na etykiecie i pamiętajmy, że im lista krótsza, tym wyrób lepszy.

Jakie dania można przygotować z białą kiełbasą?

Białej kiełbasy nie może zabraknąć na świątecznym stole. Możecie zaserwować ją wprost z wody lub przemycić w różnego rodzaju daniach. Skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników, a z pewnością przygotujecie coś, co zasmakuje waszym bliskim.

 

1. Biała kiełbasa domowej roboty

Fot. Kuchmariola68 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Biała kiełbasa w sosie chrzanowym

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Biała kiełbasa na czerwonej cebuli

Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


4. Biała kiełbasa w piwno-musztardowym sosie

Fot. Mariwanna na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Sałatka z białą kiełbasą

Fot. Izaa_a na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

6. Frittata z białą kiełbasą

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Pierogi z farszem białej kiełbasy

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


8. Spaghetti z klopsikami z białej kiełbasy

Fot. Szefowa-Kuchni na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Biała kiełbasa zapiekana z śliwkami

Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Biała kiełbasa pieczona w piwie

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Pobierz aplikację smaker

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133316

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3911

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3