Fot. 123RF/Picsel
Wbrew pozorom, własnoręczne przygotowanie pasztetów na świąteczny stół nie jest dużym kłopotem. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i pomysłów, aby móc uraczyć naszych bliskich specjałami, których nie powstydziłyby się nawet bardzo doświadczone gospodynie.
Jakie mięso na pasztet wybrać?
Bardzo istotnym jest, aby zwrócić uwagę na jakość wykorzystywanego przez nas mięsa. Nie muszą być to najdroższe części, jednak powinny pochodzić z pewnego źródła. Nie możemy mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy mięso jest świeże oraz czy nie zostało "wzbogacone" różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Używanie produktów kiepskiej jakości przełoży się nie tylko na mizerny wynik naszych kuchennych eksperymentów. W dłuższej perspektywie może również negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Warto wiedzieć, że do pasztetu lepiej nie wybierać najchudszych kawałków mięsa, gdyż wówczas stanie się on bardzo suchy i łatwo będzie się kruszyć. Zamiast polędwicy lub schabu, wybierz łopatkę, karczek, szybkę lub biodrówkę. Dobrze też będzie dodać do niego boczek lub podgardle, które poprawią konsystencję pasztetu. Warto również wykorzystać podroby (np. wątróbkę i serca), gdyż dzięki nim pasztet nabiera wyjątkowego smaku.
Doświadczone kucharki radzą, aby mieszać ze sobą różne gatunki i kawałki mięs. W ten sposób uzyskamy znacznie ciekawsze efekty. Do wieprzowiny, z której najczęściej przygotowuje się pasztety, zawsze warto dodać nieco wołowiny, drobiu lub dziczyzny.
Co zrobić, aby pasztet był puszysty?
Poza mięsem, do pasztetu warto dodać namoczoną w mleku bułkę, co również poprawi jego konsystencję. Aby był naprawdę delikatny i puszysty, należy wmieszać do masy ubite na sztywno białka. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, gdyż w ten sposób piana opadnie. Czynność tę należy wykonywać etapami i bardzo powoli, mieszając mięso przy pomocy drewnianej lub sylikonowej szpatułki.
Jak zrobić wegetariański pasztet?
Warto pamiętać, że pasztet bez trudu możemy przygotować w wegetariańskiej wersji. W tym wypadku mamy bardzo szerokie pole do popisu, gdyż niemal każde warzywo nadaje się do tego celu. Alternatywą dla mięsa będą chociażby warzywa korzeniowe (np. seler, pietruszka lub marchew), cukinia, grzyby oraz warzywa strączkowe (np. fasola, ciecierzyca lub soczewica). Rozdrobnione warzywa zawsze należy wymieszać z białkami, bułką tartą i orzechami. Pieczenie przebiega tak samo, jak w przypadku pasztetów mięsnych.
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kaskasz83 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kalina11 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Szynszylka na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Fot. Bryssska na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pasztet z orzechami włoskimi
Fot. Srk76 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Izaa_a na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Izaa_a na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Pasztet z królika z żurkiem
Fot. Kalina11 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Konhambos na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie