Spis treści:
- Składniki i wartości odżywcze granoli?
- Jak właściwości ma granola?
- Granola – zalety i wady
- Jak zrobić domową granolę?
Zamiast czekoladowych kulek lub miodowych okręgów wybierasz granolę, sądząc, że będzie to bardziej dietetyczny wybór? Niestety, możesz się niemile zaskoczyć. Producenci płatków pod przykrywką pełnego ziarna, dużej zawartości błonnika i pozornie zdrowych suszonych owoców, często ukrywają mnóstwo cukru oraz niepotrzebnych składników. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na skład lub własnoręcznie zrobić domową granolę, aby rankiem zjeść zdrowe i pełnowartościowe śniadanie. W poniższym artykule opowiemy ci o wadach i zaletach granoli, podpowiemy, jaką kupować oraz jak zrobić domową granolę.
Sprawdź także: Czy można jeść owoce wieczorem? Do której godziny można jeść owoce, żeby nie przytyć?
Co to jest granola?
Bazą granoli są płatki owsiane, w różnych mieszankach znajdziemy także: orzechy, pestki, suszone owoce, płatki kukurydziane, kawałki czekolady, a także dodatek miodu i cukru. Granola jest pieczona, dzięki czemu możemy cieszyć się jej charakterystyczną chrupkością, często dodawany jest również olej.
Składniki i wartości odżywcze granoli?
Co kryje w sobie granola? Przede wszystkim jest źródłem węglowodanów, dlatego warto spożywać ją na początku dnia, ponieważ będzie stanowić porządny zastrzyk energii o poranku. Płatki owsiane, które są jej podstawą, dostarczają także sporo błonnika pokarmowego, a także witaminy E oraz witamin z grupy B, oraz minerałów, takich jak: magnez, wapń, czy żelazo. Właściwości odżywcze granoli będą się różnić ze względu na występujące w niej składniki. Ta z dodatkiem orzechów dostarczy sporo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także białka i przeciwutleniaczy.
Wiele osób błędnie sądzi, że granola należy do tak zwanych "fit" produktów. Niestety, pomimo że jest niezwykle smaczna, nie należy z nią przesadzać, w szczególności, kiedy zależy nam na redukcji masy ciała. Kaloryczność granoli będzie różnić się w zależności od marki, przeciętnie w 100 g jest ok. 470 kcal. Dla porównania, pączek z lukrem dostarcza ok. 350 kcal.
Jak właściwości ma granola?
Zawarte w płatkach owsianych, które są podstawowym składnikiem granoli, potas, magnez i wapń, korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pomagają regulować ciśnienie krwi, a także wpływają na zdrowie kości i zębów. W granoli znajduje się sporo błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłową pracę jelit oraz sprawia, że po posiłku dłużej czujemy się syci. Pomaga także obniżyć wysoki poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.
W orzechach, pestkach czy nasionach, np. chia, które często są składnikami granoli, znajdują się zdrowe kwasy tłuszczowe, które wspierają pracę układu krążenia w tym serca oraz mają działanie przeciwmiażdżycowe. Dodatkowo są źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz opóźniają procesy starzenia. Ponadto zawarta w orzechach witamina E, doskonale wpływa na urodę, pomaga dbać o kondycję skóry, a także wzmacnia włosy i paznokcie.
Granola – zalety i wady
Z pewnością dużą zaletą granoli jest to, że w ekspresowym tempie możemy przygotować z niej posiłek. Wystarczy dodać do niej mleko lub jogurt i gotowe. Tu jest jednak pewien haczyk, bo o ile w jej składzie nie brakuje węglowodanów pod postacią płatków owsianych i suszonych owoców, a także tłuszczów z orzechów, pestek i nasion, o tyle nie dostarcza ona wystarczającej ilości białka. Dlatego, zamiast zalewać ją pełnotłustym mlekiem lub słodkim jogurtem, wybierz do niej jogurt białkowy, np. typu skyr lub kvarg, świetnie sprawdzi się również serek wiejski lub kefir.
Wadą granoli z pewnością jest wysoka zawartość cukru w większości sklepowych produktach. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych w diecie może prowadzić do nadwagi, otyłości, rozwoju cukrzycy, a także wielu chorób układu krążenia.
Jaką granolę kupować? Jeżeli decydujemy się na zakup granoli w sklepie, koniecznie powinniśmy przeczytać jej skład. Najlepszym wyborem będzie oczywiście ta bez dodatku cukru, nie powinna również zawierać oleju palmowego, czy konserwantów. Sprawdź również, jaka jest zawartość bakalii w mieszance, producenci niektórych granoli chcąc zaoszczędzić, przez co w konsekwencji na naszych talerzach lądują niemal same płatki owsiane.
Jak zrobić domową granolę?
Domowa granola ma tę przewagę nad tymi dostępnymi w sklepie, że możemy przygotować ją z naszych ulubionych składników. Możesz eksperymentować z różnymi połączeniami orzechów i owoców suszonych, a także przypraw, np. cynamonu. Świetnie smakować będzie również granola w wersji czekoladowej z kakao.
Przygotuj: 2 szklanki płatków owsianych, trzy łyżki oleju np. kokosowego, 50 g migdałów, 50 g orzechów laskowych, 40 g sezamu, 50 g rodzynek, 50 g siemienia lnianego, trzy łyżki miodu, łyżeczkę cynamonu oraz szczyptę soli.
Płatki owsiane wsyp do miski, dodaj wybrany olej, orzechy, siemię, sezam, miód, cynamon i sól, wszystko dokładnie wymieszaj. Masę ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 120 stopniach, grzanie góra dół przez około 90 minut. Pamiętaj, żeby w czasie pieczenia, co jakiś czas mieszać granolę oraz sprawdzać, czy za bardzo się nie przypiekła. Kiedy granola przestygnie, dodaj do niej rodzynki, wszystko wymieszaj i przełóż do słoika.
Oto kilka przepisów naszych użytkowników na domową granolę:
1. Granola ze słonecznikiem i orzechami
Zobacz przepisGranola ze słonecznikiem i orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Granola z pomarańczą i żurawiną
Zobacz przepisGranola z pomarańczą i żurawiną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Domowa granola z cynamonem
Zobacz przepisDomowa granola z cynamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Granola kokosowo-czekoladowa
Zobacz przepisGranola kokosowo-czekoladowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Ekspresowa granola z patelni
Zobacz przepisEkspresowa granola z patelni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pomarańczowa granola z czekoladą
Zobacz przepisPomarańczowa granola z czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Czekoladowa granola z orzechami
Zobacz przepisCzekoladowa granola z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: medonet.pl
Zobacz także:
Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami »
Jedz dla zdrowia serca, odporności i dobrego wzroku. Unikaj przy problemach z tarczycą »
Nigdy nie łącz tego z ziemniakami. Może dojść do fermentacji w żołądku »