Domową wędlinę na święta zrób w szynkowarze. Rodzina będzie się zajadać

Na półkach sklepowych dostępne jest właściwie wszystko. Nie zmienia to faktu, że w niektórych przypadkach jakość i cena pozostawiają wiele do życzenia. To dotyczy choćby szynek, które zawierają w sobie znaczną dawkę konserwantów. Na szczęście jest na to rada. Przekonaj się, jak zrobić domową wędlinę z szynkowara.

Jak zrobić wędlinę w domu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szynkowar to urządzenie, które sprawdzi się w domu każdego wielbiciela domowej szynki. Jeśli wydaje wam się, że samodzielne zrobienie wędliny jest trudnym zadaniem, mylicie się. Wystarczy dobre mięso, odpowiedni sprzęt i trochę chęci. Początkowo to może wydawać się trudne, jednak robienie takich pyszności jest uzależniające. Szybko nauczycie się, jak zrobić domową wędlinę w szynkowarze.

Sprawdź także: Jak wędzić pierś z kurczaka w domu? Poznaj niezawodne sposoby!

Szynkowar jak działa?

W przygotowaniu domowej wędliny może nam pomóc specjalne urządzenie. Jak działa szynkowar? Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana. W jego skład wchodzi pojemnik ze stali nierdzewnej bądź plastiku. Do niego dołączona jest również spirala ze stopką, która umożliwia dociskanie mięsa podczas gotowania. Niektóre szynkowary posiadają również termometr dołączony do urządzenia (wewnętrzny lub zewnętrzny). Wkłada się go w mięso bądź też do wody, w której mięso się gotuje.

Większość z nich zawiera także garnek, do którego wkłada się mniejszy pojemnik i gdzie wlewa się wodę. Woda musi się gotować, by wytwarzać ciepło, które pozwala na przygotowanie szynki. To już komplet podstawowych informacji, żeby zrozumieć, jak działa szynkowar.

Szynkowar  jaki kupić?

Jak kupić urządzenie, by dobrze się w nim gotowało? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich pojemność. Najpopularniejsze okazują się te urządzenia, które są mniejsze i pozwalają na zrobienie niewielkiej ilości mięsa. To zwykle od 1,2 do 1,5 kilograma. Szynkowary na 3,5 kilograma to stanowczo za dużo dla małej rodziny, która je mięso okazjonalnie. Pamiętajmy jednak, że szynkę, tak samo, jak wszystkie inne produkty spożywcze, można mrozić. Mniejsze urządzenia z pewnością jednak będą lepsze dla osób, które uwielbiają eksperymentowanie i chcą robić szynki częściej, choć w mniejszych ilościach.

Należy zwrócić uwagę także na materiał, z którego zrobiono szynkowar. Najczęściej jest to stal nierdzewna, która jest w pełni bezpieczna, ale także bardzo wytrzymała. Tego typu urządzenia produkuje się także z plastiku przeznaczonego do obróbki żywności. To tańsze rozwiązanie, choć mniej trwałe. Droższym urządzeniem będzie szynkowar aluminiowy z grubego materiału. Nie można go jednak myć w zmywarce.

Kształt sprzętu to kwestia gustu. Szynkowar prostokątny to raczej przeżytek, który spotykany jest coraz rzadziej. Zastąpiono go wersją pionową, która jest bardziej estetyczna i zajmuje mniej miejsca.

Jak zrobić szynkę w szynkowarze?

Macie już szynkowar? Jak zrobić szynkę w takim urządzeniu? To nic trudnego, choć przygotowywanie jej wymaga wprawy. Zacznijcie od wybrania mięsa. Na początku polecamy, abyście zdecydowali się na szynkę wieprzową. Z czasem jednak będziecie mogli robić w urządzeniu rolady czy mielonki. Mięso musi zostać zamarynowane co najmniej dwa dni wcześniej. Dzięki temu pięknie przesiąknie aromatami przypraw. Możecie przyprawić je tymiankiem, czosnkiem czy czarnuszką. Natrzyjcie ją także solą morską czy też himalajską. Niektórzy używają soli peklowanej, jednak nie jest ona konieczna.

Przyprawione i zamarynowane mięso należy włożyć do siatki bądź woreczka do szynkowaru. Dzięki temu urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z mięsem. Tak przygotowaną szynkę włóżcie do pojemniczka, a następnie umieśćcie sprężynkę i pokrywkę, by docisnąć mięso. To sprawi, że zachowa ono zwartą konsystencję i odpowiedni kształt.

Jak gotować mięso w szynkowarze?

Teraz pracę zaczyna szynkowar. Jak gotować mięso w tym urządzeniu, by było kruche i soczyste? Przede wszystkim musicie pamiętać, iż woda powinna go wypełniać w 3/4. Dzięki temu temperatura może odpowiednio dotrzeć do mięsa. Jeśli posiadacie szynkowar z termometrem, który umożliwia mierzenie temperatury wewnątrz szynki, koniecznie wbijcie go w mięso.

Szynka w środku powinna osiągnąć temperaturę 72 stopni, by była idealna. Zwykle zajmuje jej to od półtorej godziny do dwóch godzin. Konieczne jest regularne sprawdzanie, jaka jest temperatura mięsa, by go nie przeciągnąć. Zbyt długo gotowana szynka może wyjść sucha i za twarda. Zwykle jest to efekt przegotowania mięsa.

Szynkowar jak gotować mięso bez termometru?

Wiecie już, jak działa szynkowar. Jak gotować mięso, jeśli akurat nie macie termometru pod ręką? To możliwe i właściwie nie jest zbyt trudne. Należy jednak pamiętać, że termometr znacznie ułatwia nam pracę i zmniejsza ryzyko, iż szynka wyjdzie zbyt twarda.

Jak ustalić optymalny czas gotowania mięsa? Szynkę parzy się w urządzeniu tak długo, jak wskazuje na to jej wielkość. Na każdy centymetr przekroju mięsa przypada 10 minut gotowania. Dlatego mięso o średnicy dziesięciu centymetrów powinno gotować się przez 100 minut. Tu również ważne jest, by pilnować czasu gotowania. Przeciągnięcie szynki to łatwy sposób na nieudany produkt. Jeśli korzystacie z termometru, możecie sprawdzić to tak, jak opisaliśmy powyżej.

Jak dobrać temperaturę wody?

To nie cała praca, w jaką zaangażowany jest szynkowar. Jaka temperatura wody musi zostać w nim utrzymana? To również należy do niezwykle istotnych elementów procesu gotowania szynki. Woda powinna utrzymywać się na poziomie 75-80 stopni. Nie więcej. To pozwoli szynce gotować się powoli, lecz dokładnie.

Kiedy już szynka będzie gotowa, musicie dać jej trochę czasu na to, by ostygła. Zwykle zajmuje to około dwóch godzin. Następnie powinna leżakować w lodówce. Pamiętajcie jednak, że w tym czasie nie wolno wyciągać mięsa z szynkowaru. Do lodówki wstawiamy całe urządzenie. To istotne, gdyż zarówno temperatura, jak i śruba dociskająca mięso sprawią, iż będzie miało ono odpowiednią konsystencję.

Przepis na mielonkę z szynkowara

Wiecie już, z czym mogą poradzić sobie szynkowary. Przepis na pyszną szynkę nie jest tu zatem niczym skomplikowanym wystarczy dobrać odpowiednie mięso i właściwie je zamarynować. Jednak maszynka pozwoli wam przygotować nie tylko tradycyjną szynkę, ale także rolady, boczek, szynki peklowane oraz oczywiście szynki konserwowe.

Jak zrobić mielonkę z szynkowara? Przygotujcie kilogram szynki wieprzowej z tłuszczykiem, dwa liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz, kolendrę, dwie łyżeczki soli peklowanej oraz łyżeczkę żelatyny. Mięso zmielcie w maszynce, a następnie do młynka dodajcie przyprawy, które połączą się z mięsem. Do miski wrzućcie też sól i żelatynę. Wyrabiajcie masę przez kilka minut, by zaczęło się kleić. Całość przełóżcie do woreczka, a następnie do pojemnika i pozwólcie masie odpocząć w lodówce przez dobę.

Następnego dnia włóżcie szynkowar do garnka z wodą i gotujcie szynkę w wodzie o temperaturze 80 stopni. Prawdopodobnie zajmie to 1,5 godziny. Temperatura wewnątrz powinna wynieść 72 stopnie. Po gotowaniu i przestudzeniu włóżcie szynkowar na dobę do lodówki. Teraz szynka jest już gotowa. Smacznego!

 

1. Karkówka z szynkowara

 Karkówka z szynkowara Zobacz przepis

Karkówka z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Rolada z kaczki z szynkowara

 Rolada z kaczki z szynkowara Zobacz przepis

Rolada z kaczki z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Indyk w galarecie z szynkowara

 Indyk w galarecie z szynkowara Zobacz przepis

Indyk w galarecie z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Schab w majeranku z szynkowara

 Schab w majeranku z szynkowara Zobacz przepis

Schab w majeranku z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Boczek rolowany z szynkowara

 Boczek rolowany z szynkowara Zobacz przepis

Boczek rolowany z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Mielonka z szynkowara

 Mielonka z szynkowara Zobacz przepis

Mielonka z szynkowara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Domowa wędlina z łopatki

 Domowa wędlina z łopatki Zobacz przepis

Domowa wędlina z łopatki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Szynka z piersi kurczaka z serem i ogórkiem konserwowym

 Szynka z piersi kurczaka z serem i ogórkiem konserwowym Zobacz przepis

Szynka z piersi kurczaka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2