Dania jednogarnkowe

To zboże wraca na talerze. Nie zawiera glutenu i pomaga zbić cholesterol

Proso zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i brak zawartości glutenu. Kto powinien je jeść i co można zrobić z prosa? Przekonaj się, dlaczego warto po nie sięgać.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest proso? To roślina zaliczana do rodziny wiechlinowatych, z której pochodzą najstarsze rodzaje zbóż. Tysiące lat temu trafiła z Azji do Europy, a dziś - znowu powraca do łask. To zboże bezglutenowe o szeregu prozdrowotnych właściwości. Przez długi czas był stosowany w medycynie ludowej. 

Proso a kasza jaglana - czy mają ze sobą jakiś związek? Warto dodać, że to właśnie z tego zboża są pozyskiwane jaglane: kasza, płatki i mąka. Można z nich przygotować szereg pysznych potraw. Kasza to świetny dodatek do mięs lub budyniu, płatki sprawdzą się w owsiance, a mąka do wypieku chleba. 

Gdzie kupić proso? Zboże jest teraz łatwo dostępne - w postaci przetworzonej (np. na kaszę czy mąkę) nabędziesz je w niemal każdym sklepie spożywczym. Jeśli zależy ci na nasionach, udaj się do sklepu ogrodniczego, drogerii lub supermarketu.

Sprawdź także: Dodaj łyżeczkę do kawy. Zmniejszy stres i pobudzi mózg do pracy

Proso - wartości odżywcze

Proso odzyskało swoją dużą popularność przede wszystkim z powodu właściwości i cennych składników odżywczych, które się w nim kryją. Właśnie dlatego nazywa się je superfood. Co zawiera proso? To bogate źródło białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika, ale też szeregu minerałów, w tym: wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, krzemu i siarki. W zbożu znajdują się też witamina E i witaminy z grupy B

Proso - właściwości zdrowotne

Składniki odżywcze prosa wpływają korzystnie na pracę całego organizmu. Regularne spożywanie zboża najmocniej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu krwionośnego i nerwowego. Proso dostarcza żelazo, więc powinny je jeść anemicy oraz weganie i wegetarianie, którzy nie dostarczają organizmowi tego minerału wraz z mięsem.

Zawartość krzemu i siarki w zbożu przekłada się na zdrową skórę, paznokcie i włosy. Błonnik pokarmowy usprawnia pracę układu trawiennego i pomaga w leczeniu zaparć, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz łagodzi objawy refluksu żołądkowego. Proso to źródło polifenoli, które wykazują działanie przeciwutleniające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Antyoksydanty likwidują wolne rodniki i zapobiegają starzeniu się organizmu.

Proso stabilizuje poziom glukozy we krwi, zapewnia uczucie sytości na dłużej i dostarcza energii. Dzięki obecności fosforu, cynku i witamin z grupy B wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie. Zboże przyspiesza też leczenie się ran i ma działanie probiotyczne. 

Zobacz: Bakłażan zapiekany z kaszą jaglaną

Kto powinien jeść proso?

Proso a gluten - to ważne zestawienie w kontekście tej rośliny. Proso jest zbożem bez glutenu, dlatego to najlepszy wybór żywieniowy dla osób chorujących na celiakię i nietolerancję glutenu. Będzie też wskazane dla wszystkich odchudzających się, ze względu na zawartość błonnika, a w konsekwencji - zbawienny wpływ na układ trawienny.

Kto powinien jeść proso? Zdecydowanie anemicy oraz weganie i wegetarianie - dostarczą organizmowi w ten sposób dużo cennego żelaza. Regularne spożywanie zboża zaleca się też diabetykom (ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza oporność na insulinę u cukrzyków) i nadciśnieniowcom. Wskazane jest też w jadłospisie wszystkich, dbających o zdrowy wygląd cery, włosów i paznokci.

Ostatnią grupą, w której przypadku świetnie sprawdzi się jedzenie prosa, to wszyscy uczuleni na inne rodzaje zbóż - choćby na żyto czy pszenicę. Alergia na proso na występuje, więc można je bez obaw spożywać.

Jak gotować proso?

Proso jest bardzo proste do przygotowania. Jeśli kupujesz gotową kaszę jaglaną, stosuj się po prostu do zaleceń producenta, które umieścił na opakowaniu. Gdy nabyłeś tzw. proso ekspandowane (czyli poddane wstępnej obróbce cieplnej), również jest przyrządzane dość szybko. Jak gotować proso? Na początku praż je kilka minut na suchej patelni, a następnie wrzuć do wrzącej, osolonej wody na kolejne kilka minut. 

Co można zrobić z prosa?

Proso to bardzo uniwersalna baza wielu produktów. Kaszę jaglaną, którą z niego przygotujesz, dodaj do dań obiadowych (m.in. zup, kotletów, pasztetów czy tart) i jednogarnkowych (np. gulaszu, potrawki), ale też do sałatek, deserów (np. jaglanego budyniu) i wypieków (w nadzieniu do ciasta). Taka kasza to podstawa śniadań czy zdrowych koktajli. Z kolei płatki owsiane dodaj do owsianek, ciast i deserów, a mąkę jaglaną użyj przy pieczeniu chleba, ciastek, naleśników, gofrów i do zagęszczania zup. 

Przykładowe przepisy na dania jaglane znajdziesz poniżej:

1. Krupnik na żeberkach z kaszą jaglaną

 Krupnik na żeberkach z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Krupnik z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z kaszy jaglanej

 Sałatka z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Sałatka z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Cukinia z kaszą jaglaną

 Cukinia z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Cukinia z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kruche ciasto z budyniem jaglanym i jabłkami

 Kruche ciasto z budyniem jaglanym i jabłkami Zobacz przepis

Kruche ciasto z budyniem jaglanym i jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Chleb z kaszy jaglanej

 Chleb z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Chleb z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kotlety z kaszy jaglanej

 Kotlety z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Kotlety z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kotlety jajeczne z kaszą jaglaną

 Kotlety jajeczne z kaszą jaglaną Zobacz przepis

Kotlety jajeczne z kaszą jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Naleśniki jaglane

 Naleśniki jaglane Zobacz przepis

Naleśniki jaglane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Jaglany pudding

 Jaglany pudding Zobacz przepis

Pudding jaglany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Jagielnik, ciasto z kaszy jaglanej

 Jagielnik, ciasto z kaszy jaglanej Zobacz przepis

Ciasto z kaszy jaglanej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Muffiny jaglane

 Muffiny jaglane Zobacz przepis

Babeczki jaglane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Jaglane babeczki

 Jaglane babeczki Zobacz przepis

Jaglane babeczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Właściwości zdrowotne prosa (kaszy jaglanej) »

To naturalny antybiotyk. Babciny przepis wraca w nowej formie »

Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Knedel na parze czyli buchty po naszemu

Dzisiaj prosty przepis na knedel na parze. Różnie sie mówi kluski na parze, b...

Odsłon: 778

30 min
11
60 min
6
Przekąski Smażone rydze na maśle.

Rydze to jedne z najsmaczniejszych grzybów, szczególnie smażone na patelni, n...

Odsłon: 40

15 min
3
Dania główne Zupa krem z brukselką

Pyszna i kremowa zupka z brukselką,zaskoczy was smakiem To taka inn alterna...

Odsłon: 85

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Nieoceniane źródło dobrego białka. Indyk mielony w 7 wersjach

Indyk mielony to mięso, które powinno zagościć w twoim menu. Jest niskokaloryczne, to doskonałe źródłem zdrowego białka, pełne witamin i minerałów....

6
Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

26
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0
Informacje Jedzenie na poprawę koncentracji w pracy - zdrowe lunchboxy

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji w pracy jest kluczowe dla efektywności i pr...

0