Tradycja wypiekania babki wielkanocnej

Wielkanocne śniadanie w wielu polskich domach nie może się obejść bez drożdżowej babki z bakaliami oblanej gęstym lukrem. Skąd pochodzi nazwa tego wypieku, jaka kryje się za nim historia oraz jak wygląda tradycyjny przepis na ten cymes?

Fot. 123RF/Picsel

Babka wielkanocna to symbol dostatku, wiary, nadziei i miłości. Zwiastuje zakończenie okresu wielkiego postu i rozpoczyna czas radowania się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Zamiast skromnych potraw na stoły trafiają pasztety, domowe wędliny, faszerowane jaja, sałatki, a także trunki i słodkie desery. Wśród ciast nie może zabraknąć babki. Jest ona jedną z obowiązkowych pozycji na wielkanocnym stole. Drożdżowe ciasto składające się z dużej liczby jajek wyróżnia się smakiem i niepowtarzalnym wyglądem. Często jej kawałek lub miniwersja tego wypieku stanowi ważny element koszyczka, który wraz z innymi pokarmami jest błogosławiony w Wielką Sobotę.

Historia babki wielkanocnej

Pierwsze babki zaczęto wypiekać pod koniec XVII wieku w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w niedługim czasie zyskały ogromną popularność, którą cieszą się do dzisiaj. Są chętnie przygotowywane w Polsce oraz innych krajach europejskich tj.: Francji, Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii.

Skąd pochodzi nazwa tego ciasta? Istnieje kilka legend. Najbardziej popularna głosi, że została ona zainspirowana kształtem damskich spódnic z dużymi fałdami, które marszczone u góry, rozszerzają się delikatnie ku ziemi, tworząc piękny kształt. Inna historia mówi, że swoją nazwę zawdzięcza Stanisławowi Leszczyńskiemu, który uwielbiał smak babki i przyrównał ją do turbanu Ali Baby, jednej ze swoich ulubionych postaci z „Baśni tysiąca i jednej nocy". Bez względu na to, która z tych wersji jest prawdziwa, faktem jest, że wypiek ten na stałe zagościł w wielkanocnym menu w wielu polskich domach.

Reklama

Wypiekanie ciasta

Dawniej za pieczenie babki zabierano się już w Wielki Piątek. Recepturę na ten wypiek musiała znać każda dobra gospodyni. Przygotowania rozpoczynano od starannego uprzątnięcia domu, pozamykania okien i sprawdzenia, czy wokół nie kręcą się żadni mężczyźni. Cały proces trwał kilka godzin, który przebiegał w bezwzględnej ciszy i spokoju. Wierzono, że nieproszeni goście i zamieszanie wokół wypieku może wpłynąć na złe wyrastanie ciasta, co w konsekwencji wiązało się z upokorzeniem dla gospodyni, która była narażona na drwiny i kompromitację.

Rodzaje babek wielkanocnych

Tradycyjny przepis na babkę składa się z mąki, mleka, drożdży dużej ilości jaj oraz z suszonych owoców. Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia ciasta powinny zostać wyciągnięte z odpowiednim wyprzedzeniem, aby przed przystąpieniem do pieczenia osiągnęły temperaturę pokojową. Wyjątek stanowią składniki tj.: mleko i masło, które należy delikatnie podgrzać.

Drożdżowe ciasto na babkę powinno wyrastać przez około półtorej godziny, zanim zostanie przełożone do formy. Po tym czasie wykładamy je na blat i wyrabiamy, a następnie przekładamy do odpowiedniej blaszki i pozostawiamy na około 40-45 minut. Następnie babkę należy włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu i wystudzeniu możemy przystąpić do dekorowania. Najbardziej tradycyjną formą jest wykorzystanie do tego celu lukru.

Z biegiem czasu pojawiło się wiele nowych odmian tego wypieku. Do najbardziej popularnych oprócz babki drożdżowej należą: piaskowa, cytrynowa, jogurtowa, a nawet majonezowa. Ciasta te różnią się między sobą wielkością, smakiem i sposobem przystrojenia.

Wiecie już, jaką babkę upieczecie tym roku? Jeśli szukacie ciekawych pomysłów i inspiracji, skorzystajcie z przepisów naszych użytkowników.

 

1. Babka drożdżowa z rodzynkami

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Babka makowa

Fot. Kawa-z-mlekiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Babka cytrynowa

Fot. mariwanna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Babka pomarańczowa

Fot. kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Babka herbaciana

Fot. izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Babka kawowa

Fot. izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Babka czekoladowa

Fot. ilovebakepl na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Babka bananowa

Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


9. Babka majonezowa

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Babka jogurtowa

Fot. izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

11. Babka z ajerkoniakiem

Fot. Bella1985 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

12. Babka zebra

Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

13. Babka piaskowa (bezglutenowa)

Fot. kibi87 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz też wielkanocne przepisy Ewy Wachowicz

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Dania główne Polędwica po królewsku

Polędwica po królewsku to iście szlachetna propozycja. Wykorzystuje się w nie...

Odsłon: 606

60 min
2
Dania główne Kotlety diakona

Kotlety diakona to proste i szybkie danie, które praktycznie robi się samo! N...

Odsłon: 1116

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

4
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28
Informacje Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu

Masz problem z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia? Dobrym sposobem jest przemycenie ich w formie zdrowego smoothie. Jeśli o...

4