Spis treści:
- Barwena – pochodzenie
- Barwena – wartości odżywcze
- Barwena – właściwości zdrowotne
- Barwena – przepisy
Łosoś, pstrąg, dorsz, makrela, śledź, raz w roku karp – to właśnie na te gatunki ryb najczęściej decydujemy się w sklepach. Często obawiamy się, że wybierając rybę o obcobrzmiącej nazwie, nie będziemy umieli jej przygotować. Warto jednak podjąć ryzyko i spróbować sił w kulinarnych podbojach. To nie tylko okazja do próbowania nowych smaków, ale i sposób na dostarczenie sobie wielu cennych wartości odżywczych.
Barwena to ryba o delikatnym przyjemnym smaku. Jest niskokaloryczna oraz zawiera sporo białka, witamin i minerałów. Sprawdź, kto powinien jeść barwenę oraz jakie przepisy można z niej wyczarować.

Sprawdź także: Czarniak – ryba bogata w białko i uboga w tłuszcz, która rozpieści twoje podniebienie
Barwena – pochodzenie
Gdzie najczęściej można spotkać barwenę? Barwna to ryba, która zamieszkuje zarówno morza – Śródziemne, Azowskie i Czarne, jak i oceany – Spokojny i Indyjski. Ten gatunek ryb żeruje na dnie morza, lubi otoczenie mulistego piasku, można spotkać go również wśród skał na głębokości nawet do 30 metrów.
Czy wiesz jednak, jak rozpoznać barwenę? Jej cechą charakterystyczną jest jej nietypowa barwa – czerwonawo-srebrzysta – określana również jako karminowa, natomiast jej płetwy przyjmują odcień żółtawy. Przy otworze gębowym barwena ma wąsy („czułki”), po których łatwo ją rozpoznać – jeśli kupujesz barwenę w sklepie, zadbaj o to, by były one nieuszkodzone. Świeża ryba nie powinna mieć zbyt mocnego zapachu.
Barwena – wartości odżywcze
Jeśli szukasz dietetycznej ryby na obiad, warto sięgnąć właśnie po barwenę. Jest lekkostrawna, zawiera sporo białka oraz niewiele tłuszczu, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób, które dbają o linię. W 100 g ryby znajdziesz jedynie około 120 kcal. Barwena jest także źródłem witamin – A, E, witamin z grupy B, oraz związków mineralnych – potasu, magnezu, jodu, żelaza, sodu, chloru i siarki.
W jej składzie znajduje się także cholina, która wspiera układ nerwowy, procesy zapamiętywania, zmniejsza ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera. Kobiety w ciąży powinny zadbać o odpowiednią ilość choliny w diecie, ponieważ odpowiada ona za prawidłowy rozwój płodu. Natomiast zawarta w barwenie kreatyna poprawia wydolność mięśni. Dzięki obecności jodu barwenę powinny spożywać osoby, które cierpią na choroby tarczycy.
Barwena – właściwości zdrowotne
Zastanawiasz się, kto powinien jeść barwenę? Ryba ta jest chuda, niskotłuszczowa, zawiera wiele witamin i minerałów. Dlatego tak naprawdę będzie ona odpowiednia dla wszystkich osób, które nie mają stwierdzonych alergii pokarmowych. Co ciekawe, barwena była znana już w czasach starożytnego Rzymu – Rzymianie doceniali ją za delikatny smak, zdrowotne właściwości, a także ciekawą barwę.
Barwenę warto włączyć do jadłospisu małych dzieci, nie tylko ze względu na to, że dostarczą rosnącemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale i korzystnie wpłyną na stan ich skóry. W szczególności powinny spożywać je maluchy, u których często występuje egzema.
W jej składzie znajdują się kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają układ krwionośny – regulują ciśnienie krwi, korzystnie działają na pracę serca oraz wzmacniają naczynia krwionośne, oraz układ nerwowy – wzmagają koncentrację oraz poprawiają pracę mózgu. Co więcej, kwasy omega-3 pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi, wspierają układ kostny, prawidłowe widzenie oraz chronią organizm przed infekcjami.
Ryba ta będzie odpowiednia również dla osób, które potrzebują regeneracji po aktywności fizycznej. Barwena podana na posiłek po treningu doda ci energii, dostarczy wartościowego białka, a także pomoże zregenerować zmęczone mięśnie.
Kto jeszcze powinien włączyć barwenę do swojej diety? Ta ryba będzie wartościowym produktem dla kobiet w ciąży, wesprze nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale i dostarczy wielu cennych substancji rozwijającemu się płodowi.
Barwena – przepisy
Barwena, tak jak inne ryby morskie, świetnie nadaje się do kuchennych eksperymentów. Ma delikatny smak, można wykorzystać ją do pieczenia, smażenia lub gotowania. Będzie pysznie smakować wraz z oliwą z oliwek, podstawowymi przyprawami takimi jak pieprz i sól, a także sokiem z cytryny. Chcesz wiedzieć, jak jeść barwenę, oto kilka przepisów, które z pewnością przypadną go gustów wszystkim miłośników ryb.
Barwena w pomidorach
Jeśli lubisz pomidory, koniecznie musisz przygotować ten przepis. Do zrobienia barweny w pomidorach, będziesz potrzebować: dwie barweny, trzy pomidory, cebulkę dymkę, ząbek czosnku, trzy łyżki oliwy z oliwek, garść natki pietruszki, kilka listków bazylii, cytrynę, sól i pieprz.
Oczyszczoną, wypatroszoną i umytą rybę należy doprawić solą i pieprzem. Następnie pokrój cebulkę dymkę, czosnek przeciśnij przez praskę i posiekaj pietruszkę i bazylię. Sparz pomidory, pokrój je w drobną kostkę, dopraw solą i pieprzem, dołóż posiekaną dymkę, czosnek, pietruszkę i bazylię. Całość wymieszaj. Rybę usmaż z dwóch stron na oliwie z oliwek. Podawaj wraz z pomidorami z dodatkami skropionymi oliwą oraz odrobiną soku z cytryny. Świetnie będzie smakować wraz ze świeżym pieczywem.
Smażona barwena w cieście piwnym
Delikatna ryba w chrupiącym cieście? To pyszne danie, które na pewno ci zasmakuje, przygotuj: 800 g fileta z barweny, jajko, 100 ml piwa, 200 g mąki, sok z cytryny, garść pietruszki i koperku, sól i pieprz, olej do smażenia.
Umyte i osuszone filety oprósz z dwóch stron solą i pieprzem, a następnie skrop sokiem z cytryny. W miseczce połącz jajko z mąką i piwem. Na patelnie wlej olej, rozgrzej go, następnie zanurz rybę w cieście i usmaż na złoty kolor. Nadmiar tłuszczu odsącz na ręczniku papierowym. Do tego dania świetnie sprawdzą się klasyczne dodatki, np. ziemniaki oraz surówka z białek lub kiszonej kapusty.
Szukasz kulinarnych inspiracji? Sprawdź, jakie dania z rybą w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy.
Zobacz także:
Toksyczna ryba, którą zajadają się Polacy »
Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać »
Dzięki tym trikom kotlet schabowy będzie obłędnie pyszny. Do panierki dodaj jeden składnik »