Spis treści:
- Kapusta – wartości odżywcze i witaminy
- Jakie właściwości ma kapusta?
- Kapusta surowa czy kiszona – która jest zdrowsza?
- Sałatki i surówki z kapusty na zimę – przepisy
Sałatki i surówki to dodatki, bez których nie wyobrażamy sobie wielu obiadów. Warto jeść je jak najczęściej, nie tylko świetnie podkręcą smak każdego kotleta czy rybnego filetu, ale i dostarczą ci wielu cennych wartości odżywczych. Dodatkowo warzywne dodatki to także sposób, aby po posiłku czuć się bardziej sytym, co jest niezwykle ważne dla osób, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Zastanawiasz się, co jest zdrowsze – kapusta surowa, czy ta w wersji kiszonej? A możesz szukasz inspiracji na sałatki i surówki z kapusty na zimę? W poniższym artykule znajdziesz dawkę kapuścianej wiedzy.
Sprawdź także: Spróbuj, gdy się odchudzasz. Zapiekanka z kapusty pomaga pozbyć się boczków?
Kapusta – wartości odżywcze i witaminy
Biała kapusta zawiera kompleks witamin, m.in.: witaminę A, te z grupy B, C, E i K, a także minerałów: magnez, wapń i potas. Warzywo to pomaga także dostarczyć błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom, wpływa na uczucie sytości po posiłku, a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru i cholesterolu we krwi. Kapusta jest warzywem niskokalorycznym, w 100 g surowego warzywa znajduje się jedynie 30 kcal, natomiast 100 g kapusty kiszonej dostarcza ok. 19 kcal, dlatego można zajadać się nią również na diecie redukcyjnej.
Jakie właściwości ma kapusta?
Kapusta biała pozwala kompleksowo zadbać o organizm. Wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie oraz przyspiesza przemianę materii, warto więc włączyć ją do diety, jeżeli chcesz schudnąć. Ponadto sok z kapusty stosuje się w celu złagodzenia dolegliwości związanych z chorobą wrzodową. Zawiera witaminę K oraz magnez, które korzystnie wpływają na wzmocnienie kości, zębów oraz stawów. Spożywanie kapusty działa pozytywnie również na układ krążenia, dzięki obecności potasu pomaga regulować ciśnienie krwi. Warzywo to wykazuje również działanie antyoksydacyjne, pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe.
Co ciekawe, jedzenie kapusty to także sposób na zadbanie o odporność organizmu. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu pomaga chronić organizm przed infekcjami. Warto włączyć ją do diety w okresie jesienno-zimowym, kiedy najczęściej jesteśmy narażeni na przeziębienie i grypę.
Kapusta jest także źródłem kwasu foliowego, czyli witaminy B9, jest ona w szczególności zalecana kobietom w ciąży, ponieważ wpływa prawidłowo na rozwój dziecka. Co więcej, kwas foliowy wspiera procesy krwiotwórcze, bierze udział w procesie wzrostu komórek w organizmie oraz pomaga zadbać o prawidłową pracę układu nerwowego.
Kapusta surowa czy kiszona – która jest zdrowsza?
Zarówno kapusta surowa, jak i kiszona wykazuje działanie prozdrowotne. Warto znaleźć miejsce w diecie na obie jej wersje. Należy podkreślić jednak fakt, że w kiszonej kapuście oprócz wymienionych wyżej właściwości, znajdują się cenne bakterie probiotyczne. Mają doskonały wpływ na zdrowie jelit, zapewniają prawidłową mikroflorę jelitową, a także dbają o prawidłowe trawienie. Kiszona kapusta zawiera także mnóstwo witaminy C, która nie tylko chroni organizm przed infekcjami, ale i ma działanie przeciwutleniające, korzystnie wpływa na kondycję skóry, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Również ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także przeciwbólowe. W jej składzie znajduje się również j luteina i zeaksantyna, które pomagają chronić oczy przed chorobami.
Sałatki i surówki z kapusty na zimę – przepisy
Zastanawiasz się, jaką surówkę zrobić na obiad? Oczywiście, zawsze świetnie sprawdzi się ta w wersji klasycznej, czyli przygotowana z drobno poszatkowanej białej kapusty, startej marchewki, posiekanego szczypiorku, skopiona odrobiną oliwy, soku z cytryny oraz doprawiona pieprzem i solą.
Możesz także iść o krok dalej i zainspirować się kuchnią azjatycką, dodając do ulubionej kapusty sos sojowy, cukier brązowy, olej ryżowy, podprażony sezam oraz starty imbir. Jeżeli lubisz świeże, polskie smaki do białej kapusty dodaj startego ogórka i koperek.
Warto również przygotować domowe sałatki z kapusty na zimę. Kiszona kapusta z dodatkiem marchewki będzie bezpieczną opcją, która zawsze wszystkim smakuje. Wiele osób przepada także za octową sałatką z białej kapusty, czerwonej papryki i cebuli. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie przepisów naszych użytkowników z kapustą w roli głównej.
1. Sałatka z kapusty, ogórka i rzodkiewki
Zobacz przepisSałatka z kapusty, ogórka i rzodkiewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Octowa sałatka z kapusty i papryki
Zobacz przepisOctowa sałatka z kapusty i papryki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sałatka z kapusty na zimę
Zobacz przepisSałatka z kapusty na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Warzywna sałatka z kapustą do słoików
Zobacz przepisWarzywna sałatka z kapustą do słoików / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z kapusty kiszonej z majonezem
Zobacz przepisSałatka z kapusty kiszonej z majonezem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka obiadowa z białej kapusty
Zobacz przepisSałatka obiadowa z białej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Surówka z białej kapusty z kukurydzą
Zobacz przepisSurówka z białej kapusty z kukurydzą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Surówka z białej kapusty z jabłkiem
Zobacz przepisSurówka z białej kapusty z jabłkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Surówka z białej kapusty
Zobacz przepisSurówka z białej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Surówka z białej kapusty z marchewką
Zobacz przepisSurówka z białej kapusty z marchewką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Surówka z kiszonej kapusty
Zobacz przepisSurówka z kiszonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Surówka z kiszonej kapusty
Zobacz przepisSurówka z kiszonej kapusty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: medonet.pl, dietetycy.org.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Wytrwali podejmują się jego uprawy. Jesienią i zimą przyprawa wikingów powinna być w każdym domu »
Świetnie zastąpi krowie mleko. Ma więcej magnezu i jest lepiej przyswajalne przez organizm »
Grzybowi giganci. Rekordowe okazy, o których marzy każdy grzybiarz »