Kruche, drożdżowe, parzone – sprawdzone przepisy na ciasta

Lubisz piec? A może ktoś w twojej rodzinie jest urodzonym cukiernikiem? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco przynajmniej na jedno z tych pytań, z pewnością umiesz wymienić różne rodzaje ciast. Dzisiaj zdradzimy, w jaki sposób przygotować ciasto kruche, drożdżowe, parzone i francuskie. Sprawdzone przepisy na ciasto to przecież podstawa udanego wypieku!

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:


- Jak zrobić kruche ciasto
- Jak zrobić ciasto drożdżowe
- Jak zrobić ciasto parzone
- Jak zrobić ciasto francuskie

- Jak nasi Użytkownicy przygotowują ciasta (przepisy)


Każdy, kto lubi piec słodkości, wie, że to wcale nie jest takie proste zadanie. Warto znaleźć dobry i sprawdzony przepis na ciasto, według którego przygotujemy wypiek. Niektóre z ciast są łatwiejsze do zrobienia, a inne wymagają większych umiejętności technicznych. Jeśli obawiasz się zakalca, przypalenia lub źle wyrobionego ciasta, podsuwamy ci garść informacji, jak właściwie obchodzić się z różnymi rodzajami ciast. Na pewno teraz wszystko ci się uda!

Kruche ciasto - jak zrobić?

Jak sama nazwa wskazuje, ciasto powinno być kruche. Wykorzystujemy je zarówno do słodkich wypieków (np. jabłeczników czy budyniowców), jak i do wytrawnych przekąsek (takich jak kruche babeczki z farszem). Podstawowymi składnikami kruchego ciasta są: mąka (najlepiej wybrać krupczatkę), masło wraz ze smalcem, jaja (zwłaszcza żółtka, ponieważ białka zmniejszają kruchość ciasta) i cukier (najlepiej puder lub dobry, ale nigdy kryształ - nie rozpuści się podczas pieczenia).

Jak zrobić kruche ciasto? Jego przygotowanie nie jest bardzo wymagające. Wystarczy zapamiętać zasadę odpowiednich proporcji, czyli 3:2:1. Mówi ona, że na trzy części mąki przypadają dwie części tłuszczu i jedna część cukru. Jeśli zastosujemy 300 gramów mąki, to powinniśmy użyć 200 gramów masła wraz ze smalcem oraz 100 gramów cukru.

Pamiętaj również, że wszystkie składniki ciasta kruchego muszą być zimne. Kruche ciasto należy wyrabiać jak najkrócej. Nie lubi ono ciepła, dlatego najlepiej na stolnicy wstępnie rozdrobnić składniki nożem i wyrobić je schłodzonymi pod zimną wodą dłońmi lub jeszcze szybciej - robotem kuchennym. Po przygotowaniu, uformuj ciasto w spłaszczoną kulę i owiń dokładnie folią spożywczą, a następnie włóż do lodówki na co najmniej godzinę.

Po tym czasie kruche ciasto nadaje się do rozwałkowania (około centymetr grubości). Nie syp zbyt dużo mąki, ponieważ po upieczeniu stanie się twarde. Przełóż je na blachę i ponownie włóż do lodówki na minimum 30 minut. Następnie wyjmij je, ponakłuwaj widelcem (nie będzie się wybrzuszać) i włóż do dobrze rozgrzanego piekarnika (najlepiej do 180 stopni, ale jeśli rozwałkowałeś ciasto bardzo cienko - do 200 stopni). Piecz przez 25 minut (jeśli spód był cienki, 15-20 minut). Jeśli planujesz przygotować sernik, to masę serową wylej dopiero po wcześniejszym, krótkim (ok. 15-minutowym) podpieczeniu ciasta.

Dlaczego kruche ciasto jest twarde? Powodów może być kilka. Prawdopodobnie dodałeś do ciasta zbyt dużo mąki (na etapie zagniatania lub wałkowania) albo zbyt długo zagniatałeś ciasto (ociepliło się).

 

Jak zrobić ciasto drożdżowe?

Miłośników ciasta drożdżowego jest naprawdę wielu, ale do jego zrobienia nie ma już chętnych. Dlaczego? Bo może przysporzyć problemów. To prawda, że wypiek jest bardziej skomplikowany od ciasta kruchego, ale mając sprawdzony przepis, na pewno ciasto wyjdzie rewelacyjnie.

Jak zrobić ciasto drożdżowe, aby wyszło lekkie, delikatne i puszyste? Na początku skup się na wyborze odpowiednich składników. Zdecyduj się na mąkę, która jest jak najdrobniej zmielona i możliwie najjaśniejsza (np. mąkę wrocławską lub krupczatkę). Przed rozpoczęciem wyrabiania ciasta, dodatkowo przesiej ją przez drobne sitko, aby mieć pewność, że składniki dobrze się połączą i nie powstanie żadna grudka.

Drugim, niezbędnym produktem są drożdże. Możesz wybrać każdy rodzaj (sproszkowane, instant lub świeże) - te natychmiastowe sprawią najmniej problemów, a te świeże zapewnią najlepszy smak. Przy drożdżach świeżych będziesz musiał przygotować zaczyn - pamiętaj o jego właściwej, letniej temperaturze (przy zbyt niskiej nie zaczną pracować, a zbyt wysoka zabije drożdże). Składnikami ciasta drożdżowego są też masło, cukier (zbyt duża jego ilość zahamuje proces wyrastania ciasta) i mleko lub maślanka (letnie!).

Jeśli pierwszy raz przygotowujesz ten wypiek, polecamy trzymać się sprawdzonego przepisu na ciasto drożdżowe, który znajdziesz pod artykułem. Precyzja i cierpliwość zapewnią ci sukces. Zresztą tak, jak odpowiednie wyrabianie. Choć możesz użyć robota kuchennego, doświadczone gospodynie stawiają zawsze na ręczne przygotowanie ciasta. Nie dodawaj przy tym zbyt dużo mąki, żeby wypiek nie stwardniał. Ciasto, po wyrobieniu, powinno być elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni.

Ciasto drożdżowe przełóż do miski, nakryj ściereczką i umieść w ciepłym miejscu. Pozostaw (bez częstego podglądania!), aż nie podwoi swojej objętości. Warunki pieczenia ciasta drożdżowego zależą od rodzaju słodkości, jakie chcemy przygotować. Małe bułeczki lub drożdżówki spędzą w piekarniku w 180-200 stopniach około 20 minut, a chleby czy ciasta - w podobnej temperaturze już znacznie dłużej (35-40 minut).

Jeśli zależy ci na chrupiącej skórce, włóż do piekarnika miseczkę wypełnioną wodą. Niektóre urządzenia oferują też specjalne tryby do pieczenia tego typu ciast. Pamiętaj, aby ciasto drożdżowe jeść dopiero po ostygnięciu.

Zobacz także: Perfekcyjne ciasto pierogowe

Ciasto parzone - przepis

Ciasto parzone jest bazą do ptysiów, eklerków, profiterolek, churros i karpatek. Jeśli więc planujesz je upiec, to potrzebujesz sprawdzonego przepisu - właśnie taki znajdziesz pod artykułem. Ciasto ptysiowe stworzył w XVIII wieku francuski kucharz i cukiernik Marie-Antoine Carême, któremu przypisuje się również udoskonalenie receptury na eklery, suflety oraz majonez.

Jakie powinno być idealne ciasto parzone? Lekkie i chrupiące, a wewnątrz suche i puste (z charakterystycznymi dziurkami). Choć przygotowanie tego rodzaju spodu wydaje się skomplikowane, to z pewnością świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Przede wszystkim zainwestuj w składniki o najwyższej jakości - jest ich niewiele, dlatego każdy z nich może wpłynąć na smak i wygląd ciasta. Na początku przesiej mąkę przez drobne sitko - w ten sposób pozbędziesz się grudek. We wrzącej wodzie rozpuść masło, a następnie dodaj do nich mąkę. Pamiętaj, aby cały czas mieszać miksturę (co pozwoli uniknąć przypalenia produktów). Po kilku minutach, mąka powinna być już odpowiednio zaparzona.

Przestudź masę (musi być chłodna!) i dodaj do niej jajka. Tak przygotowana masa jest gotowa do pieczenia w 190-220 stopniach Celsjusza.

 

Sprawdź także: Biszkopt - sprawdzony przepis

Jak zrobić ciasto francuskie?

Choć w niemal każdym sklepie możesz kupić gotowe ciasto francuskie, to to domowe będzie zdecydowanie zdrowszym i lepszym wyborem. Specyficzne ciasto jest niezwykle kaloryczne, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. W jednym kawałku, ważącym 100 gramów, znajduje się prawie 600 kalorii. Warto więc postawić na przygotowanie ciasta francuskiego, ale raczej na okazjonalne przyjęcia.

Jak zrobić ciasto francuskie? Potrzebujesz zaledwie kilku podstawowych składników. Jak możesz się domyślić, cały sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu ciasta i jego rozwałkowaniu. Ciasto francuskie składa się z dwóch rodzajów bazy - „gruntu", który przygotowuje się z jajek, soli, octu i mąki pszennej oraz ciasta maślanego, do którego wykorzystasz masło i mąkę i które kładziesz na „grunt". Całość składasz na kopertę, wałkujesz na grubość około centymetra i wkładasz do lodówki. Czynność regularnie powtarzasz, przynajmniej cztery razy. Kluczowe jest więc naprzemienne wałkowanie i schładzanie.

Ciasto francuskie rozwałkowujemy cienko, a im więcej warstw ze sobą połączymy, tym lepsze wychodzi. Pieczemy je w gorącym piekarniku, rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Dobrze przygotowane powinno chrupnąć przy odgryzaniu kawałka. Poznamy je też po sporej liczbie okruszków sypiących się podczas jedzenia.

Teraz żadne z ciast nie jest już dla ciebie tajemnicą. Życzymy powodzenia przy pieczeniu i polecamy wypróbować sprawdzone przepisy na ciasta, które udostępniliśmy poniżej:

1. Ciasto drożdżowe

Ciasto drożdżowe

Jak zrobić ciasto drożdżowe? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Jak przygotować ciasto parzone - karpatka

Jak przygotować ciasto parzone

Jak przygotować ciasto parzone? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Ciasto parzone na eklerki

Ciasto parzone na eklerki

Ciasto parzone przepis  / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Domowe ciasto francuskie

Domowe ciasto francuskie

Domowe ciasto francuskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Domowe ciasto francuskie

Domowe ciasto francuskie

Domowe ciasto francuskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Ciasto kruche przepis

Ciasto kruche przepis

Ciasto kruche przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Skończył się proszek do pieczenia? Przedstawiamy kilka alternatyw »

Co zrobić, żeby mak nie był gorzki? »

Jak ugotować ryż? Ten prosty trik pomoże ci robić to perfekcyjnie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 34653

60 min
40
Dania główne Warzywne klopsy mielone

Dzisiaj warzywne klopsy mielone czyli mielone mięso z dużą ilością warzyw. Pr...

Odsłon: 630

15 min
8
Desery Deserki waniliowo-malinowe

Te super delikatne i lekkie deserki waniliowo-malinowe sprawdzą się nie tylko...

Odsłon: 183

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

7