Fot. 123RF/Picsel
Za co Polacy kochają zupy? Nie ulega wątpliwości, że zupa to uniwersalne i pożywne danie, które można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Niezależnie od tego, czy jest to aromatyczny rosół, klasyczna pomidorówka czy nieco bardziej egzotyczna zupa meksykańska, każda z nich potrafi zachwycić swoim smakiem.
Zupa to ceniona potrawa nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Nie dość, że świetnie rozgrzewa, to jeszcze dostarcza twojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. To właśnie po nią sięgasz, gdy doskwiera ci przeziębienie, jesteś na diecie odchudzającej lub chcesz się rozgrzać po długim zimowym spacerze.
Po zupy chętnie sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli. Doskonale sprawdzają się w przypadku niejadków, którzy na co dzień stronią od warzyw. Dodatkowym atutem zup jest duża łatwość w przygotowaniu - ich przyrządzanie zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych.
Rosół - obowiązkowy element niedzielnego obiadu
Rosół należy do potraw, bez których trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad w rodzinnym gronie. Najczęściej przyrządzany jest na mięsie z kurczaka, choć równie dobrze można natknąć się na wersję z indykiem, kaczką, gęsią, a nawet dziczyzną lub wołowiną.
W przypadku rosołu ważną rolę odgrywają warzywa, zwłaszcza marchewka, pietruszka, cebula, seler, por oraz natka pietruszki. Nie mniej istotne są przyprawy - aby podkreślić smak zupy, warto sięgnąć po sól, pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy.
Zupa pomidorowa jako obfite źródło likopenu
Zupa pomidorowa to obfite źródło likopenu, czyli silnego przeciwutleniacza, który wpływa na szereg procesów zachodzących w twoim organizmie. Okazuje się, że wspomaga on pracę układu sercowo-naczyniowego, niweluje powstawanie wolnych rodników i pozytywnie wpływa na cerę.
Pomidorówka to niskokaloryczna, ale niezwykle sycąca zupa, po którą chętnie sięgają osoby stosujące dietę odchudzającą. Co ciekawe, można przyrządzić ją z rosołu, który został ci z poprzedniego dnia. Wystarczy dodać koncentrat pomidorowy, śmietanę oraz sól i pieprz i pyszny obiad gotowy!
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Jeśli nie pomidorówka, to może zupa ogórkowa?
Poruszając temat ulubionych zup Polaków, nie sposób nie wspomnieć o zupie ogórkowej. Jej głównym składnikiem są kiszone ogórki, które nadają jej kwaśnego i wyrazistego smaku. Co więcej, zawierają one mnóstwo witamin i minerałów, a do tego wzmacniają odporność.
Zupa ogórkowa przyrządzana jest na mięsnym wywarze, w towarzystwie włoszczyzny, ziemniaków i przypraw. Dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom często serwowana jest w okresie jesienno-zimowym. Jej przygotowanie jest dość pracochłonne, ale efekt końcowy absolutnie zachwyca.
Grochówka nie tylko dla wojskowych!
Grochówka to bardzo treściwa zupa, którą można nasycić się nawet na kilka godzin. Dzięki zawartości roślin strączkowych nie brakuje w niej błonnika i pełnowartościowego białka. Podawana z pajdą świeżego chleba może zastąpić główne obiadowe danie.
Nie bez powodu grochówka jest jedną z potraw serwowanych w wojsku i na imprezach plenerowych - poza tym, że jest niesamowicie sycąca, szybko dodaje energii i - jak jej poprzedniczki - doskonale rozgrzewa. Dodatkową zaletą jest fakt, że zupa ta jest niedroga i bardzo prosta w przygotowaniu.
Zupa gulasz - godny zastępca grochówki
Jeśli chodzi o sytość, smak i właściwości rozgrzewające, zupa gulasz niewiele odbiega od wyżej wspomnianej grochówki. Dzięki zawartości wielu różnorodnych warzyw jest bardzo zdrowa, pożywna i kolorowa. Już sam widok zachęca do jedzenia!
Zupę gulaszową można przyrządzić z kilku rodzajów mięs, w tym wieprzowiny i wołowiny. Nie może zabraknąć w niej oczywiście aromatycznych przypraw, takich jak tymianek, oregano czy słodka i ostra papryka. Ważną rolę odgrywają tutaj także świeże pomidory oraz te z puszki i w formie koncentratu.
Zobacz: Zupa krem z pieczonych batatów z ricottą i kolendrą
Zupa cebulowa - lekarstwo na jesienno-zimowe infekcje
Aromatyczna zupa cebulowa z grzankami to idealna propozycja na obiad, zwłaszcza w jesienne i zimowe dni. Podobnie jak rosół, może poszczycić się bogactwem witamin i minerałów, które wspomagają zwalczanie wszelkiego rodzaju infekcji.
Do przyrządzenia zupy cebulowej potrzebujesz zaledwie kilku składników, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Cebula, czosnek, masło, odrobina wytrawnego białego wina oraz zioła i przyprawy - wystarczy, że połączysz je w odpowiednich proporcjach, a wyczarujesz wyśmienite danie.
Zupa pieczarkowa na każdą okazję
Ogromną zaletą zupy pieczarkowej jest jej uniwersalność - przysmak ten może być podawany zarówno podczas dużej imprezy, jak i kameralnego obiadu z bliskimi. Jedno jest pewne - jej niesamowity zapach potrafi oczarować nie tylko fanów grzybowych przekąsek.
Zupa pieczarkowa jest wyjątkowo aksamitna i delikatna. Aby była bardziej treściwa, można przyrządzić ją w formie kremu. Podawana z grzankami lub groszkiem ptysiowym z pewnością nasyci na długo i sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy.
Zupa grzybowa - kolejna smaczna propozycja dla miłośników grzybów
Zupa grzybowa to tradycyjne polskie danie, które jest w stanie rozpieścić niejedno podniebienie. Można przyrządzić ją zarówno ze świeżych, jak i mrożonych czy suszonych grzybów i nic nie stoi na przeszkodzie, aby te pochodziły z różnych gatunków.
W przypadku zupy grzybowej najlepiej sprawdzą się podgrzybki, borowiki, kurki, maślaki oraz koźlarze (zwane również kozakami). Jeśli planujesz zebrać grzyby samodzielnie, warto postawić przede wszystkim na borowiki i podgrzybki - są one bardzo aromatyczne i najłatwiej je wysuszyć.
Zupa dyniowa i jej prozdrowotne właściwości
Okazuje się, że do ulubionych zup Polaków nie należy jedynie rosół, gulaszowa czy pomidorówka. Dużą popularnością cieszy się także zupa dyniowa, która zazwyczaj serwowana jest w formie kremu. Potrawa ta słynie nie tylko z niepowtarzalnego smaku, ale także licznych właściwości prozdrowotnych.
Zupa dyniowa to bogate źródło błonnika, witamin i mikroelementów. Co więcej, zawiera cenny dla zdrowia beta-karoten, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Jej dodatkowym atutem jest niska kaloryczność, co szczególnie cenią sobie osoby na diecie redukcyjnej.
Pyszne danie na ostro? Zupa meksykańska!
Jeśli jesteś miłośnikiem pikantnych potraw, zupa meksykańska to odpowiednia opcja dla ciebie. Z racji tego, że bardzo mocno rozgrzewa, idealnie sprawdzi się w zimowe dni. Warto podkreślić, że jest to danie jednogarnkowe, z którym poradzą sobie nawet najmniej doświadczeni kucharze.
Mielone mięso, papryczka chilli, pomidory i czerwona fasola - te i inne składniki sprawią, że już po jednej łyżce przeniesiesz się myślami w dalekie zakątki świata. Nie przepadasz za ostrymi daniami? Równie dobrze możesz przyrządzić zupę w wersji łagodnej.
Zainspiruj się przepisami na pyszne zupy:
Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa pomidorowa
Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa ogórkowa
3. Berlińska zupa ziemniaczana
Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa ziemniaczana
Fot. Polalg na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa porowo - cebulowa
Fot. Smaker na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Żurek
Fot. Kulinarnagosia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Barszcz czerwony
Fot. Kasia-p na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa dyniowa
Fot. Agutek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Przepisy na zupy: Zupa grzybowa