Najlepsze pomysły na roladki obiadowe

Polacy zachłysnęli się kuchnią Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy też dalekich krajów azjatyckich. Tymczasem nasze tradycyjne receptury w niczym nie ustępują największym, światowym szlagierom. Oto kilka regionalnych przepisów, którymi powinniśmy się chwalić.

Fot. 123RF/Picsel

Polska kuchnia to znacznie więcej niż tylko pierogi i bigos - w wielu potrawach skrywa się również nasza tożsamość i niematerialne dziedzictwo. To w garnkach naszych babć i mam powstawały potrawy, które łączyły rodziny i przekazywały z pokolenia na pokolenie jakąś cząstkę wiedzy o nas samych. Polska kuchnia, to wspaniała mozaika czerpiąca z różnych kultur i tradycji. Każdy, nawet najbardziej wymagający smakosz, znajdzie tutaj coś dla siebie, bowiem regionalne książki kucharskie pełne są propozycji, które w niczym nie ustępują doskonale znanym klasykom kuchni włoskiej, francuskiej czy też hiszpańskiej. Oto kilka przepisów, którymi powinniśmy się chwalić nie tylko w kraju, ale również za granicą. 

1. Mazurskie farszynki

 Mazurskie farszynki Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Farszynki to klasyczne danie kuchni Polski północnej. Nieco przypominają nadziewane kluski śląskie, jednak podaje się je zupełnie inaczej. Możesz eksperymentować z nadzieniem farszynek, przygotowując je na bazie mięsa, sezonowych warzyw lub grzybów.

2. Flaczki po zamojsku

 Flaczki po zamojsku Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Słynne flaczki po zamojsku to wręcz idealny pomysł na sycący obiad w chłodne dni. Aromatyczne, rozgrzewające danie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom podrobów. Jeśli do tej pory ich nie jedliście, koniecznie spróbujcie. Możecie przygotować je z wyprzedzeniem, a następnie zamrozić lub zawekować w słoikach.

3. Łódzka zalewajka

 Łódzka zalewajka Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Wśród tradycyjnych, polskich potraw nie brakuje wyjątkowo sycących propozycji. Jedną z nich jest ten łódzki specjał. Zalewajka to solidna zupa, która wielu osobom może skojarzyć się z żurkiem. Jeśli do tej pory jej nie próbowaliście, warto szybko nadrobić zaległości.

4. Maczanka po krakowsku

 Maczanka po krakowsku Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przedwojenny streetfood? W Krakowie wszystko jest możliwe! Zgodnie ze współczesną, kulinarną nomenklaturą maczankę nazwalibyśmy szarpaną wieprzowiną. My jednak wolimy trzymać się oryginału, bo nie dość, że jest smaczniejszy, to jest także starszy niż niejeden amerykański przepis.

5. Cebularze

 Cebularze Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Oto prawdziwa chluba Lubelszczyzny. Rewelacyjna przekąska, którą przygotujecie z prostych składników. Cebularze najlepiej smakują świeże, jeszcze ciepłe, posmarowane masłem. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać je jako przekąskę na wycieczkę lub do pracy.

6. Żuchel - kaszubska babka ziemniaczana

 Żuchel - kaszubska babka ziemniaczana Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Potraw na bazie ziemniaków w polskiej kuchni nie brakuje. Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się jednak kaszubski żuchel. To nieskomplikowane i sycące danie z pewnością nie raz zagości na waszym talerzu.

7. Pyry z gzikiem

 Pyry z gzikiem Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pyry z gzikiem to tradycyjne danie kuchni wielkopolskiej. Niegdyś stanowiło podstawę chłopskiego menu, dziś podawane jest w eleganckich restauracjach jako lokalny rarytas. Pyry to oczywiście ziemniaki. Pod nazwą gzik kryje się twaróg ze śmietaną, który można wzbogacić różnymi dodatkami, na przykład rzodkiewkami albo filetem śledziowym.

8. Śląskie rolady wołowe

 Śląskie rolady wołowe Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jeśli mielibyście skosztować na Śląsku tylko jednego dania, niech będą to tradycyjne, wołowe rolady. Ich smaku nie da się podrobić, a każda gospodyni ma na nie swój specjalny przepis.

9. Góralska kwaśnica

 Góralska kwaśnica Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kwaśnica dla górali jest tym, czym rolady dla Ślązaków. Musi jej spróbować każdy turysta odwiedzający polskie góry. Ta pożywna i rozgrzewająca zupa przygotowana z połączenia surowych i wędzonych żeberek, boczku i kiszonej kapusty stanowi esencję góralskiej kuchni.

10. Podkarpackie prozioki z białym serem

 Podkarpackie prozioki z białym serem Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Prozioki (nazywane tez proziakami lub sodziakami) są jednym z symboli kuchni podkarpackiej. Możecie serwować je na wiele sposobów, jednak im prostsza wersja, tym smaczniejsza.

11. Kartacze

 Kartacze Zobacz przepis

Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Najlepsze kartacze zjecie w północno-wschodniej Polsce. Tamtejsze gospodynie opanowały przygotowywanie tej potrawy do perfekcji. A nie jest to proste, gdyż koniecznym jest zachowanie nie tylko idealnych proporcji na masę ziemniaczaną, ale również na mięsny farsz.

Źródło: smaker.pl

Autorka: Sylwia Cisowska

Zobacz także:

Tą zupą zajadał się król Władysław Jagiełło. Zrobiłam ją według przepisu z 1898 roku, jest wspaniała »

Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »

Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
4
Pieczywo Chleb z ziarnami na drożdżach

Dzisiaj prosty przepis na pyszny chlebek z ziarnami, przygotowany na drożdżac...

Odsłon: 1229

60 min
6
Ciasta Jabłecznik na kruchym spodzie

Prosty, szybki i smaczny jabłecznik, o kruchym rozpływającym się w ustach spo...

Odsłon: 923

30 min
6
Napoje Zakwas buraczany dla zdrowotności

Na przełomie od jesieni do wiosny przygotowuję zakwas buraczany z dużą ilości...

Odsłon: 197

15 min
2
Sałatki Sałatka ziemniaczana na kolację

Bardzo lubimy serwować na kolację różne sałatki. Szczególnymi względami cies...

Odsłon: 2359

15 min
7