Ciasta na Boże Narodzenie

Jeśli interesuje was poprawa ogólnego samopoczucia, trafiliście w dobre miejsce. Dowiedzcie się, jakie są najzdrowsze orzechy, po które możecie sięgać. Te małe cuda nie tylko pobudzą wasze kubki smakowe, ale przyniosą całe mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Najzdrowsze orzechy. Do czego używać ich w kuchni? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Od stabilizacji poziomu cukru we krwi po poprawę pamięci - orzechy mogą się stać waszymi niezawodnymi towarzyszami w drodze do wspaniałej kondycji. Które z nich są najzdrowsze i w jaki sposób użyć ich w kuchni, by mieć pewność, że maksymalnie wesprą organizm?

Sprawdź także: Koktajl dla kobiet pełen wapnia, manganu i magnezu. Hormony będą wdzięczne

Najzdrowsze orzechy

Zanim zgłębimy temat, warto podkreślić ich cudowne wartości. Pełne niezbędnych składników odżywczych, zdrowych tłuszczów i antyoksydantów, najzdrowsze orzechy włączone do diety mogą istotnie zmienić wasze samopoczucie.

Pistacje

W Iranie znane jako „uśmiechający się orzech”, a w Chinach jako „szczęśliwy orzech”, mają bogatą historię sięgającą 7000 lat przed naszą erą. Początków tych małych zielonych nasion należy szukać na Bliskim Wschodzie, gdzie czczono je przez władców. Legenda głosi, że królowa Saba uznała pistacje za wyłącznie królewskie jedzenie, zabraniając zwykłym ludziom ich uprawy. Rozłupywanie skorupki przypomina uśmiechającą się buzię, przynosząc radość tym, którzy je spożywają. Bogactwo w błonnik i zdrowe tłuszcze korzystnie wpływają na zdrowie serca i umożliwiają regulację poziomu cukru we krwi. Z kolei obecność białka wspomaga kontrolę wagi

Orzechy włoskie

Ta odmiana to podstawa kulinarna od tysięcy lat. Już starożytni Grecy i Rzymianie uważali je za pożywienie bogów. Nazwa „orzech włoski” pochodzi od kraju, z którego do nas przywędrował. W 1218 roku zakonnik Jacek Odrowąż przywiózł go z Italii, gdzie zasmakował w tych owocach. Co ciekawe, jego angielska nazwa, czyli „walnut”, pochodzi od staroangielskiego słowa „wealhhnutu”, oznaczającego „obcy orzech”.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak charakterystyczny kształt orzecha włoskiego wewnątrz skorupy wykazuje uderzające podobieństwo do ludzkiego mózgu? O dziwo, nie to przyczyniło się do nazywania ich „pokarmem dla mózgu”, a ich wysoki poziom kwasów omega-3, które wspierają zdrowie tego narządu i redukują stany zapalne. Zawierają też antyoksydanty i mogą przyczynić się do poprawy kondycji serca

Orzechy makadamia 

Ten typ ma swoje korzenie w Australii, a jego historia nie jest wcale odległa. Rdzenni mieszkańcy spożywają go od stuleci, ale dopiero w XIX wieku został uznany na całym świecie za smaczny i pożywny orzech. Jest tak bogaty w olej, że wcześni europejscy i amerykańscy osadnicy używali ich jako substytutu masła. Orzechy makadamia zawierają dużo jednonienasyconych tłuszczów wspierających zdrowie serca. Dostarczają również niezbędnych składników odżywczych, takich jak mangan i tiamina. 

Migdały

To jedne z najstarszych uprawianych orzechów - znane już w starożytności. Hodowane głównie w krajach śródziemnomorskich. Były bardzo cenione przez faraonów Egiptu, którzy zostawiali migdały w swoich grobowcach, aby żywić się nimi po śmierci. W starożytnym Rzymie uważano je za afrodyzjak i często darowano jako prezent ślubny. Migdały są bogate w witaminę E i magnez, wspierając zdrowie skóry i regulację poziomu cukru we krwi. Stanowią również dobre źródło białka i tłuszczów

Orzechy brazylijskie

Ta odmiana pochodzi z lasu deszczowego Amazonii w Ameryce Południowej, gdzie była podstawą diety rdzennych plemion od wieków. Popularność tego smakołyku wzrosła na całym świecie jednak dopiero w XIX wieku. Z technicznego punktu widzenia nie są to orzechy, ale nasiona zamknięte w owocu przypominającym kapsułkę. Każda taka kapsułka może ważyć nawet do ponad dwóch kilogramów i zawierać od 12 do 24 nasion. Jest to bogate źródło selenu, czyli kluczowego antyoksydantu, jak i białka i zdrowych tłuszczów, wspierających ogólną kondycję zdrowia. 

Orzechy nerkowca

Nerkowce mają fascynującą historię, sięgającą korzeniami do północno-wschodniej Brazylii. Portugalscy odkrywcy wprowadzili je do Indii i Afryki w XVI wieku, a stamtąd ich popularność rozprzestrzeniła się na całym świecie. To wyjątkowy rodzaj orzechów, ponieważ rosną przytwierdzone do dolnej części jabłka nerkowca, które jest spuchniętym pędem. Samo jabłko jest także spożywane w niektórych kulturach. Niski indeks glikemiczny nerkowców sprawia, że są odpowiednie do kontroli poziomu cukru we krwi. Dostarczają też zarówno zdrowych tłuszczów, jak i niezbędnych składników odżywczych, takich jak miedź i żelazo. 

Orzechy pecan

Nazwa „pecan” pochodzi z języka Algonkinów i oznacza „orzech wymagający kamienia do rozłupania”. Są jedynym głównym orzechem drzewnym rodzimym dla Ameryki Północnej. Były niezbędnym składnikiem diety wielu plemion Indian. Ta przekąska jest bogata w mangan i miedź, wspierające zdrowie mózgu i ogólne funkcjonowanie układu odpornościowego. Dostarcza również zdrowych tłuszczów i antyoksydantów. 

Orzechy laskowe 

Tych orzechów nie trzeba nikomu przedstawiać. Orzechy laskowe mają długą historię i były szeroko spożywane przez starożytne kultury, w tym przez Greków i Rzymian. Są uprawiane od ponad 5000 lat. W starożytnym Rzymie uważano je za symbol płodności, a gałązki leszczyny często używano podczas ceremonii ślubnych. Mają swój akcent nawet w chińskiej medycynie tradycyjnej, gdzie wierzono w ich zbawienne właściwości.

Głównym producentem tego przysmaku jest stan Georgia w Stanach Zjednoczonych, ochrzczony mianem „stolicy orzechów laskowych”. Wyciągnijcie po nie rękę, jeśli szukacie dobrego źródła witaminy E, wsparcia zdrowej skóry, ochrony przed stresem oksydacyjnym czy poprawy funkcji zapamiętywania

Orzechy w kuchni - do czego używać? 

Gdy znacie już właściwości i charakterystykę najzdrowszych ich rodzajów, pozostaje wciąż wątpliwość - do czego używać orzechów w kuchni? Śpieszymy z pomocą i pokażemy wam kilka możliwości na smaczne wykorzystanie produktów.

Jeśli chcecie dobrze zacząć dzień, to polecamy śniadanie w orzechowym stylu. Wystarczy dodać do smoothie orzechy makadamia, banana, szpinak i posypkę z migdałów. Na obiad zachęcamy do zrobienia przysmaku z orzechami pecan. Przygotujcie kolorową sałatkę z quinoa z orzechami pecan, suszoną żurawiną i pikantnym sosem cytrusowym. Taka mieszanka rozpali wasze podniebienia. Aby zakończyć dzień w eleganckim stylu, zróbcie kolację z nerkowcami. Dodajcie je do waszego stir-fry z kolorowymi warzywami i wybranym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Jeśli między posiłkami obudzi się w was mały głód, zamiast popularnego serka mamy dwie zdrowe alternatywy. Pierwsza to mieszanka łącząca orzechy brazylijskie, pistacje i odrobinę gorzkiej czekolady. Druga to deserowa miseczka jogurtu greckiego z orzechami laskowymi, miodem i kilkoma świeżymi owocami, według waszego uznania. 

Jeśli weźmiecie sobie do serca nasze rady i włączycie te orzechy do swojej codziennej diety, nie tylko poprawicie swoje zdrowie, ale także samopoczucie - i to w prosty i smaczny sposób. Nieważne, czy lubicie je jako samodzielne przekąski, tworzycie smaczne miksy czy podnosicie poziom swoich posiłków orzechowym smakiem, te pełne energii cuda natury wesprą was na drodze do dłuższego i szczęśliwszego trybu życia. Sprawcie, aby te owoce stały się częścią waszej diety, a wasze ciała i umysły z pewnością wam podziękują. 

1. Babeczki z cukinią i pistacjami

 Babeczki z cukinią i pistacjami Zobacz przepis

Babeczki z cukinią i pistacjami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z orzechami włoskimi

 Sałatka z orzechami włoskimi Zobacz przepis

Sałatka z orzechami włoskimi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ryż z pesto makadamia

 Ryż z pesto makadamia Zobacz przepis

Ryż z pesto makadamia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Algierska zupa migdałowa

 Algierska zupa migdałowa Zobacz przepis

Zupa migdałowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka z orzechami nerkowca

 Sałatka z orzechami nerkowca Zobacz przepis

Sałatka z orzechami nerkowca / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Owsianka z orzechami pecan

 Owsianka z orzechami pecan Zobacz przepis

Nocna owsianka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chleb pszenny razowy z orzechami laskowymi

 Chleb pszenny razowy z orzechami laskowymi Zobacz przepis

Chleb pszenny razowy z orzechami laskowymi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Ciągła ochota na kawę to sygnał od organizmu. Przyczyną mogą być niedobory »

Na myszy, karaluchy i rysy na parkiecie. Nietypowe zastosowanie masła orzechowego w domu »

Indyjski napój mocy. Herbata jogina zadziała lepiej niż kawa »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
4
Desery Szyszki

Kiedyś robione na każde Święta, dziś trochę zapomniane. Szybkie, łatwe, bardz...

Odsłon: 1459

30 min
10
Desery Łatwy piernik zaparzany

Piernik jest mięciutki i wilgotny dzięki wlaniu w ostatniej chwili wrzącej wody.

Odsłon: 448

15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Hamuje apetyt, zwiększa metabolizm. Cukrzycy powinni jeść regularnie

Czarna fasola to niezwykle wartościowy składnik diety, który doskonale wspiera zdrowie, szczególnie u osób z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości b...

0
Informacje Jak dopasować dietę pudełkową do własnych potrzeb?

Coraz więcej osób decyduje się na catering dietetyczny, który pozwala połączyć zdrowe odżywianie z oszczędnością czasu.

0
Informacje Czekoladowe naleśniki z odżywką białkową

Poszukując inspiracji na pożywny, zdrowy, a jednocześnie pełnowartościowy posiłek, warto zapoznać się z przepisem na czekoladowe naleśniki z odżywk...

0
Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

6