Grill - temat specjalny

Buraczki na zimę. O te przepisy będą pytać wszyscy znajomi

Lato powoli się kończy, pogoda jeszcze dopisuje, choć doskonale wiemy, że za chwilę przyjdzie jesienna słota i zimowe mrozy. To jednak nic strasznego, jeśli jesteśmy na ten czas dobrze przygotowani. Czy wasze spiżarnie są już pełne pysznych przetworów? Jeśli nie, szybko zróbcie zapasy na zimę. Chętnie wam w tym pomożemy.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Zimą najchętniej otwieramy te słoiczki, które przypominają nam lato. To kompoty rabarbarowe i wiśniowe, ale również sałatki, surówki i inne dodatki do ziemniaków. A czy jest lepszy dodatek do kartofli i kotleta od buraczków? Buraki są niezwykle zdrowe, dlatego warto zrobić z nich przetwory do słoików.  

 Sprawdź także: Ratowała żeglarzy przed szkorbutem. Jesienią i zimą powinna znaleźć się w diecie każdego

Burak – właściwości. Burak to prawdziwy superfood! 

Co kryje w sobie burak? Właściwości tego warzywa są znane dobrze, choć chyba nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele dobrego może zrobić dla nas jedzenie buraków czy też picie soku bądź zakwasu z nich zrobionego. Zacznijmy więc od początku. Burak nie zawiera tak wiele żelaza, jak byśmy chcieli. Nadal jest to także żelazo niehemowe. Nie zmienia to jednak faktu, iż znajdziemy w nim wiele przeciwutleniaczy, które ułatwiają przyswajanie tlenu i wspomagają w ten sposób układ krwionośny. Oprócz tego wysoka zawartość kwasu foliowego umożliwia sprawne usuwanie homocysteiny z krwioobiegu. Badania wskazują też, że buraki to warzywa idealne dla osób z nadciśnieniem. Zawarte w nich azotany pozwalają na szybkie regulowanie ciśnienia krwi.

Dlaczego burak zwany jest mianem superfood? Między innymi dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy – przede wszystkim betainy. To substancja, która wymiata wolne rodniki i chroni przed ich negatywnym działaniem na organizm, w tym także przed uszkadzaniem DNA, które powoduje choroby nowotworowe.  

Burak – wartości odżywcze 

Ile dobra zawiera burak? Wartości odżywcze surowych buraków są imponujące. Przede wszystkim buraki nie są kaloryczne – w 100 gramach znajdują się zaledwie 33 kcal. Są też bogate w błonnik. To 3 gramy na 100 gramów warzyw. Warto jednak wiedzieć, iż burak jest bogaty w węglowodany, a także ma wysoki indeks glikemiczny. To istotna informacja dla osób z cukrzycą, które lubią jeść buraki bądź wypijać soki z tych warzyw. Burak ćwikłowy ma IG=64.  

Sałatki z buraka na zimę – przepisy 

Teraz czas przejść do tego, co najlepsze. Czekają na was sałatki z buraka na zimę. Przepisy są proste i z pewnością każdy, nawet początkujący miłośnik zapraw, świetnie sobie z nimi poradzi. Zanim jednak zaczniemy, warto pamiętać o kilku istotnych elementach. 

  • Do zapraw zawsze używamy warzyw (i owoców), które są świeże i zdrowe. Jeśli w słoiku znajdzie się uszkodzony burak, prawdopodobnie da się to wyczuć w smaku całej sałatki, którą przygotowaliście z tak dużą pieczołowitością. Zwracajcie więc uwagę na to, po jakie produkty sięgacie. 
  • Zawsze wybierajcie czyste bądź bardzo dobrze wyparzone słoiki. Dzięki temu unikniecie rozwoju pleśni w zaprawach. Pamiętajcie, że myjemy także nakrętki. 
  • Nie wszystkie przetwory muszą być pasteryzowane. Jeśli robicie mocno octową bądź cukrową zalewę, nie musicie martwić się o konieczność pasteryzacji. W takiej sytuacji jednak zaprawa przekładana jest do słoików na gorąco, a następnie stawiana do góry dnem. 
  • Jakiekolwiek przetwory robicie, zawsze muszą one być zakryte sokiem bądź marynatą. W przeciwnym wypadku warzywa lub owoce spleśnieją i nie będą nadawały się do jedzenia.  

No dobrze, wiecie już, jak zabrać się za robienie przetworów. Teraz czas przejść do konkretów.  

Sałatka z buraków na zimę z papryką 

Jak zrobić sałatkę z buraków na zimę z papryką? To jeden z najpopularniejszych przepisów, które możecie znaleźć w Internecie. Są niezwykle pyszne i naprawdę esencjonalne, jednak przede wszystkim pełne witamin. Aż chce się zajadać je każdego dnia. Wybierzcie cztery kilogramy buraków, pięć dużych cebul, 10 papryk.

Buraki umyjcie i ugotujcie do miękkości, a następnie obierzcie i zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach. Papryki umyjcie, usuńcie nasiona i pokrójcie na cieniutkie paseczki. Cebule należy obrać i pokroić w piórka. Teraz przygotuj zalewę. Powinno znaleźć się w niej pół litra octu i pół litra wody, a także szklanka cukru i dwie łyżki soli kamiennej. Zagotujcie zalewę i wrzućcie do niej paprykę oraz cebulę. Gotujcie przez kilka minut, mieszając co jakiś czas. Następnie dorzućcie do garnka buraczki i znowu gotujcie. Sałatkę na gorąco należy przełożyć do słoików, a następnie dokładnie zakręcić i odłożyć do góry dnem. Powinny stać tak do momentu, w którym wystygną.  

Sałatka na zimę z buraków bez papryki 

Jeśli nie przepadasz za papryką bądź Twoja rodzina jej nie lubi, możesz zrezygnować z tego dodatku. Sałatka na zimę z buraków bez papryki będzie równie pyszna i naprawdę bardzo esencjonalna. Jeśli jednak rezygnujesz z dodatku kolejnego warzywa, możesz pokusić się o wrzucenie do sałatki większej ilości cebuli. Wtedy smak sałatki będzie jeszcze bardziej wyrazisty. 

Sałatka na zimę z buraków siostry Anastazji  

Siostra Anastazja ma na swoim koncie niejeden przepis, który zyskał sporą popularność i jest wykorzystywany w wielu polskich domach. To samo dotyczy właśnie tego. Sałatka na zimę z buraków siostry Anastazji jest prosta do zrobienia i składa się tylko z kilku składników. Przydadzą wam się trzy kilogramy buraków i tyle samo cukinii, kilogram cebuli, dwie papryki oraz ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i sól.

Do tego oczywiście zalewa. Szklanka wody, szklanka oleju, trzy łyżki cukru i soli. Do dzieła! Zacznijcie od ugotowania buraków, obrania ich i pokrojenia w małą kostkę. Tak samo pokrójcie cukinię i paprykę, cebulę zaś posiekajcie w piórka. Cukinię i cebulę oprószcie solą, by puściły soki. Dopiero po odciśnięciu należy połączyć je z burakami. Sałatkę włóżcie do słoików, dodajcie liść laurowy, pieprz i ziele angielskie. Wszystkie składniki na zalewę zagotujcie, a następnie zalejcie nią sałatkę w słoikach. Zakręćcie słoiki i poddajcie procesowi pasteryzacji. 

Sałatka z buraków na zimę bez octu 

Powyższy przepis jest jednym z najlepszych przykładów na to, że sałatka z buraków na zimę bez octu także może być pyszna i naprawdę świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Należy jednak pamiętać o tym, iż konieczna jest tu pasteryzacja. Zalewa nie musi zawierać octu, jednak wtedy istnieje spore ryzyko, że warzywa zaczną się psuć. Chroni przed tym proces pasteryzacji. Jeśli zatem rezygnujecie z octu, nigdy nie rezygnujcie z pasteryzacji. Jest ona konieczna, by cieszyć się buraczkami przez całą zimę, a nawet dłużej. 

Sałatka z buraków na zimę bez pasteryzacji 

Jak mówiliśmy wcześniej, pasteryzacja nie jest procesem koniecznym podczas przygotowywania zapraw. Należy jednak pamiętać, iż w zalewie – w tym przypadku w buraczkach – musi znajdować się ocet. Silnie octowa zalewa (na przykład pół na pół z wodą), umożliwia ochronę warzyw przed bakteriami, które niszczą zaprawy. Sałatka z buraków na zimę bez pasteryzacji będzie zdrowa tylko wtedy, gdy zostanie zrobiona z octem.  

A wy, jakie macie plany na tegoroczne zaprawy? Macie zamiar przygotować pyszną sałatkę z buraczków? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników. 

1. Pasteryzowane buraczki

 Pasteryzowane buraczki Zobacz przepis

Pasteryzowane buraczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Buraczki na zimę

 Buraczki na zimę Zobacz przepis

Buraczki na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Buraczki marynowane

 Buraczki marynowane Zobacz przepis

Buraczki marynowane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pyszne buraczki

 Pyszne buraczki Zobacz przepis

Pyszne buraczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Buraczki na zimę

 Buraczki na zimę Zobacz przepis

Buraczki na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Buraczki w miodzie

 Buraczki w miodzie Zobacz przepis

Buraczki w miodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Buraczki na zimę

 Buraczki na zimę Zobacz przepis

Buraczki na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Buraczki z papryką

 Buraczki z papryką Zobacz przepis

Buraczki z papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kiszone buraczki

 Kiszone buraczki Zobacz przepis

Kiszone buraczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Buraczki z chrzanem

 Buraczki z chrzanem Zobacz przepis

Buraczki z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Buraczki z cukinią

 Buraczki z cukinią Zobacz przepis

Buraczki z cukinią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Dodajesz ją do sałatek. Na zmarszczki działa jak żelazko »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
9
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 220

30 min
4
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 56

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2