Spis treści:
Zimą najchętniej otwieramy te słoiczki, które przypominają nam lato. To kompoty rabarbarowe i wiśniowe, ale również sałatki, surówki i inne dodatki do ziemniaków. A czy jest lepszy dodatek do kartofli i kotleta od buraczków? Buraki są niezwykle zdrowe, dlatego warto zrobić z nich przetwory do słoików.
Burak – właściwości. Burak to prawdziwy superfood!
Co kryje w sobie burak? Właściwości tego warzywa są znane dobrze, choć chyba nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele dobrego może zrobić dla nas jedzenie buraków czy też picie soku bądź zakwasu z nich zrobionego. Zacznijmy więc od początku. Burak nie zawiera tak wiele żelaza, jak byśmy chcieli. Nadal jest to także żelazo niehemowe. Nie zmienia to jednak faktu, iż znajdziemy w nim wiele przeciwutleniaczy, które ułatwiają przyswajanie tlenu i wspomagają w ten sposób układ krwionośny. Oprócz tego wysoka zawartość kwasu foliowego umożliwia sprawne usuwanie homocysteiny z krwioobiegu. Badania wskazują też, że buraki to warzywa idealne dla osób z nadciśnieniem. Zawarte w nich azotany pozwalają na szybkie regulowanie ciśnienia krwi.
Dlaczego burak zwany jest mianem superfood? Między innymi dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy – przede wszystkim betainy. To substancja, która wymiata wolne rodniki i chroni przed ich negatywnym działaniem na organizm, w tym także przed uszkadzaniem DNA, które powoduje choroby nowotworowe.
Burak – wartości odżywcze
Ile dobra zawiera burak? Wartości odżywcze surowych buraków są imponujące. Przede wszystkim buraki nie są kaloryczne – w 100 gramach znajdują się zaledwie 33 kcal. Są też bogate w błonnik. To 3 gramy na 100 gramów warzyw. Warto jednak wiedzieć, iż burak jest bogaty w węglowodany, a także ma wysoki indeks glikemiczny. To istotna informacja dla osób z cukrzycą, które lubią jeść buraki bądź wypijać soki z tych warzyw. Burak ćwikłowy ma IG=64.
Sałatki z buraka na zimę – przepisy
Teraz czas przejść do tego, co najlepsze. Czekają na was sałatki z buraka na zimę. Przepisy są proste i z pewnością każdy, nawet początkujący miłośnik zapraw, świetnie sobie z nimi poradzi. Zanim jednak zaczniemy, warto pamiętać o kilku istotnych elementach.
- Do zapraw zawsze używamy warzyw (i owoców), które są świeże i zdrowe. Jeśli w słoiku znajdzie się uszkodzony burak, prawdopodobnie da się to wyczuć w smaku całej sałatki, którą przygotowaliście z tak dużą pieczołowitością. Zwracajcie więc uwagę na to, po jakie produkty sięgacie.
- Zawsze wybierajcie czyste bądź bardzo dobrze wyparzone słoiki. Dzięki temu unikniecie rozwoju pleśni w zaprawach. Pamiętajcie, że myjemy także nakrętki.
- Nie wszystkie przetwory muszą być pasteryzowane. Jeśli robicie mocno octową bądź cukrową zalewę, nie musicie martwić się o konieczność pasteryzacji. W takiej sytuacji jednak zaprawa przekładana jest do słoików na gorąco, a następnie stawiana do góry dnem.
- Jakiekolwiek przetwory robicie, zawsze muszą one być zakryte sokiem bądź marynatą. W przeciwnym wypadku warzywa lub owoce spleśnieją i nie będą nadawały się do jedzenia.
No dobrze, wiecie już, jak zabrać się za robienie przetworów. Teraz czas przejść do konkretów.
Sałatka z buraków na zimę z papryką
Jak zrobić sałatkę z buraków na zimę z papryką? To jeden z najpopularniejszych przepisów, które możecie znaleźć w Internecie. Są niezwykle pyszne i naprawdę esencjonalne, jednak przede wszystkim pełne witamin. Aż chce się zajadać je każdego dnia. Wybierzcie cztery kilogramy buraków, pięć dużych cebul, 10 papryk.
Buraki umyjcie i ugotujcie do miękkości, a następnie obierzcie i zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach. Papryki umyjcie, usuńcie nasiona i pokrójcie na cieniutkie paseczki. Cebule należy obrać i pokroić w piórka. Teraz przygotuj zalewę. Powinno znaleźć się w niej pół litra octu i pół litra wody, a także szklanka cukru i dwie łyżki soli kamiennej. Zagotujcie zalewę i wrzućcie do niej paprykę oraz cebulę. Gotujcie przez kilka minut, mieszając co jakiś czas. Następnie dorzućcie do garnka buraczki i znowu gotujcie. Sałatkę na gorąco należy przełożyć do słoików, a następnie dokładnie zakręcić i odłożyć do góry dnem. Powinny stać tak do momentu, w którym wystygną.
Sałatka na zimę z buraków bez papryki
Jeśli nie przepadasz za papryką bądź Twoja rodzina jej nie lubi, możesz zrezygnować z tego dodatku. Sałatka na zimę z buraków bez papryki będzie równie pyszna i naprawdę bardzo esencjonalna. Jeśli jednak rezygnujesz z dodatku kolejnego warzywa, możesz pokusić się o wrzucenie do sałatki większej ilości cebuli. Wtedy smak sałatki będzie jeszcze bardziej wyrazisty.
Sałatka na zimę z buraków siostry Anastazji
Siostra Anastazja ma na swoim koncie niejeden przepis, który zyskał sporą popularność i jest wykorzystywany w wielu polskich domach. To samo dotyczy właśnie tego. Sałatka na zimę z buraków siostry Anastazji jest prosta do zrobienia i składa się tylko z kilku składników. Przydadzą wam się trzy kilogramy buraków i tyle samo cukinii, kilogram cebuli, dwie papryki oraz ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i sól.
Do tego oczywiście zalewa. Szklanka wody, szklanka oleju, trzy łyżki cukru i soli. Do dzieła! Zacznijcie od ugotowania buraków, obrania ich i pokrojenia w małą kostkę. Tak samo pokrójcie cukinię i paprykę, cebulę zaś posiekajcie w piórka. Cukinię i cebulę oprószcie solą, by puściły soki. Dopiero po odciśnięciu należy połączyć je z burakami. Sałatkę włóżcie do słoików, dodajcie liść laurowy, pieprz i ziele angielskie. Wszystkie składniki na zalewę zagotujcie, a następnie zalejcie nią sałatkę w słoikach. Zakręćcie słoiki i poddajcie procesowi pasteryzacji.
Sałatka z buraków na zimę bez octu
Powyższy przepis jest jednym z najlepszych przykładów na to, że sałatka z buraków na zimę bez octu także może być pyszna i naprawdę świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Należy jednak pamiętać o tym, iż konieczna jest tu pasteryzacja. Zalewa nie musi zawierać octu, jednak wtedy istnieje spore ryzyko, że warzywa zaczną się psuć. Chroni przed tym proces pasteryzacji. Jeśli zatem rezygnujecie z octu, nigdy nie rezygnujcie z pasteryzacji. Jest ona konieczna, by cieszyć się buraczkami przez całą zimę, a nawet dłużej.
Sałatka z buraków na zimę bez pasteryzacji
Jak mówiliśmy wcześniej, pasteryzacja nie jest procesem koniecznym podczas przygotowywania zapraw. Należy jednak pamiętać, iż w zalewie – w tym przypadku w buraczkach – musi znajdować się ocet. Silnie octowa zalewa (na przykład pół na pół z wodą), umożliwia ochronę warzyw przed bakteriami, które niszczą zaprawy. Sałatka z buraków na zimę bez pasteryzacji będzie zdrowa tylko wtedy, gdy zostanie zrobiona z octem.
A wy, jakie macie plany na tegoroczne zaprawy? Macie zamiar przygotować pyszną sałatkę z buraczków? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
1. Pasteryzowane buraczki
Zobacz przepisPasteryzowane buraczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Buraczki z chrzanem
Zobacz przepisBuraczki z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Dodajesz ją do sałatek. Na zmarszczki działa jak żelazko »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »