Dla cukrzyków, na bolące stawy i wysoki cholesterol. Na co pomaga gorczyca i jak ją przyrządzić?

Gorczyca to składnik, który kojarzy się głównie z musztardą, marynatami oraz zalewami do konserwowania. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości wyróżnia się ona znacznie większą uniwersalnością, a do tego wykazuje korzystny wpływ na nasze zdrowie. Na co pomaga gorczyca i jak ją stosować?

Dlaczego warto jeść gorczycę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Gorczyca to jednoroczna roślina oleista z rodziny kapustowatych. Obecnie wysiewa się ją niemal na całym świecie, niemniej jednak za pierwotne miejsce jej pochodzenia uznaje się Azję oraz kraje basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej stanowi ona składnik musztard, dressingów i zalew do ogórków, choć równie dobrze można wykorzystać ją w rozmaitych daniach w celu podkreślenia ich smaku. Nie każdy ma świadomość, że niewielkie i niepozorne ziarenka gorczycy kryją w sobie szeroką gamę substancji odżywczych, które wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie. Na co pomaga gorczyca i jak wykorzystać ją w kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!  

 Sprawdź także: Liście i nasiona na zdrowe jelita, wątrobę i bóle reumatyczne. Kto powinien jeść kolendrę i jak wykorzystać ją w kuchni?

Gorczyca – rodzaje  

Jakie są najpopularniejsze odmiany rośliny, jaką jest gorczyca? Rodzaje najczęściej stosowane w świecie kulinariów to:  

  • gorczyca biała (dość łagodny smak),  
  • gorczyca czarna (znacznie silniejszy smak), 
  • gorczyca sarepska (najmocniejszy smak). 

Gorczyca – wartości odżywcze 

Ile kalorii posiada i jakie cenne substancje kryje w sobie gorczyca? Wartości odżywcze w 100 g jej białej odmiany kształtują się następująco:  

  • Wartość energetyczna: 508 kcal; 
  • Białko: 26 g; 
  • Tłuszcz: 36 g; 
  • Węglowodany: 28 g; 
  • Błonnik: 12 g; 
  • Witamina B1: 0,805 mg; 
  • Witamina B2: 0,260 mg; 
  • Witamina B3: 4,700 mg; 
  • Witamina B6: 0,400 mg; 
  • Witamina B9: 160 µg; 
  • Witamina C: 7 mg; 
  • Witamina A: 30 IU; 
  • Witamina E: 5 mg; 
  • Witamina K: 5,5 µg; 
  • Żelazo: 9 mg; 
  • Wapń: 265 mg; 
  • Magnez: 370 mg; 
  • Potas: 740 mg; 
  • Fosfor: 830 mg; 
  • Cynk: 6 mg; 
  • Sód: 13 mg. 

Jakie właściwości zdrowotne ma gorczyca? 

Zastanawiasz się, jakie właściwości zdrowotne ma gorczyca? Jest ich naprawdę wiele! Przede wszystkim znana jest ona ze swojego korzystnego wpływu na żołądek, a to wszystko za sprawą obecności śluzu w skórce. W medycynie alternatywnej poleca się ją na wrzody, nadkwasotę, zaparcia oraz stany zapalne układu pokarmowego. Ponadto sprawdza się ona w przypadku niestrawności i braku łaknienia. Co jeszcze do zaoferowania mają nam ziarna gorczycy? Okazuje się, że są one również doskonałym naturalnym remedium na nadmiar cholesterolu we krwi, zapalenie zatok oraz bóle reumatyczne. Ale to nie wszystko – niektórzy stosują je także przy nerwobólach i bólach korzonków. Nie sposób nie wspomnieć również o ich właściwościach moczopędnych, rozgrzewających, napotnych i rozszerzających naczynia krwionośne.  

Gorczyca – przeciwwskazania 

Kto powinien unikać w swojej diecie produktu, jakim jest gorczyca? Przeciwwskazania do jej stosowania nie są zbyt liczne, jednak warto mieć je na uwadze, jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie tego składnika do swojego menu. Niektórzy specjaliści odradzają jej spożywanie osobom zmagającym się ze schorzeniami tarczycy, ponieważ może ona wykazywać działanie wolotwórcze. Ostrożność przy jej stosowaniu należy zachować także przy hipoglikemii i cukrzycy, ponieważ może ona obniżać poziom cukru we krwi. Ponadto nie jest ona polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią – w przypadku tej grupy szczególnie odradza się sięganie po gorczycę czarną.  

Gorczyca – zastosowanie w kuchni  

Jak wykorzystać w swoich potrawach produkt, jakim jest gorczyca? Zastosowanie w kuchni tej rośliny jest naprawdę wszechstronne! Wbrew pozorom nie nadaje się ona jedynie do musztardy czy zalewy do ogórków – równie dobrze możesz dodawać ją do rozmaitych dań, w tym tych na bazie mięs oraz ryb. Poznaj kilka przepisów z gorczycą w roli głównej i koniecznie weź je pod uwagę przy najbliższym gotowaniu! 

Sałatka prowansalska  

Gorczyca to niezwykle aromatyczna przyprawa, dlatego świetnie sprawdza się w dressingach do sałatek, włączając w to sałatkę prowansalską. Potrawa ta powstaje z takich komponentów jak sałata, fasolka szparagowa, jajko, pomidor, rzodkiewka oraz wędzona szynka. Sos natomiast wyczarujesz z majonezu, śmietany kremówki oraz ziaren gorczycy. Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania fasolki szparagowej w lekko osolonej wodzie. Następnie pokrój wędlinę i warzywa wedle uznania. Jajko natomiast pokrój w plasterki. Ułóż warzywa na półmisku i delikatnie wymieszaj, po czym ułóż na nich jajko oraz szynkę i polej całość sosem.  

Zapiekanka ziemniaczana z boczkiem i gorczycą  

Zapiekanka ziemniaczana to danie, które sprawdzi się na każdą okazję – jest na tyle uniwersalne, że można użyć w nim dowolnych składników, a i tak będzie pyszne. Co warto w nim uwzględnić tym razem? Na przykład wędzony boczek, wędzoną paprykę oraz cebulę. Ponadto przyda ci się mleko, mąka, masło oraz sól i pieprz. Natłuść naczynie żaroodporne masłem i ułóż w nim pokrojone w plastry ziemniaki – rób to warstwami, posypując każdą z nich kawałkami boczku, startą cebulą oraz solą i pieprzem. Ponadto możesz posypać je wiórkami masła. Na koniec polej całość miksturą z gorącego mleka, papryki i gorczycy, a następnie piecz danie przez półtorej godziny w temperaturze 180 stopni, najlepiej pod przykryciem.  

Pieczeń wieprzowo-wołowa z gorczycą  

Gorczyca to roślina, która doskonale komponuje się z różnymi rodzajami mięs. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, warto uwzględnić ją m.in. w przepisie na pieczeń wieprzowo-wołową. Do jej przygotowania potrzebujesz mięsa mielonego wołowego i wieprzowego, bułki tartej, jajek, gorczycy, chrzanu, majeranku, oleju oraz soli i pieprzu. Włóż mięso do miski i wymieszaj je z chrzanem, gorczycą, bułką tartą, jajkami oraz przyprawami, po czym wstaw je na godzinę do lodówki. Po upływie tego czasu nasmaruj formę do pieczenia olejem, umieść w niej mięso i delikatnie dociśnij. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez godzinę. 

Łosoś w panierce z gorczycy  

Nie jesteś fanem mięsnych przysmaków lub po prostu ci się one znudziły? Zatem przyrządź smaczną i aromatyczną rybę! Doskonałym wyborem będzie danie z łososiem w panierce z gorczycy, w skład którego – poza wymienionymi komponentami – wchodzi koperek, kolendra, estragon, oliwa z oliwek, cebula, por oraz sól i pieprz. Oprósz łososia przyprawami i ziołami, po czym obtocz go dokładnie w ziarenkach gorczycy. Umieść rybę na dobrze rozgrzanym grillu, skrop ją oliwą z oliwek, posyp cebulą i koperkiem, a tuż obok połóż kawałki pora. Piecz łososia przez ok. 15 minut – w razie potrzeby możesz zawinąć go w folię aluminiową. Gotową potrawę podawaj z ryżem lub ulubioną kaszą. Smacznego! 

1. Perlica pieczona w gorczycy

 Perlica pieczona w gorczycy Zobacz przepis

Perlica pieczona w gorczycy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Karp pieczony z gorczycą

 Karp pieczony z gorczycą Zobacz przepis

Karp pieczony z gorczycą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pieczona szynka w musztardzie z gorczycą

 Pieczona szynka w musztardzie z gorczycą Zobacz przepis

Pieczona szynka w musztardzie z gorczycą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Karkówka pieczona z rozmarynem i gorczycą

 Karkówka pieczona z rozmarynem i gorczycą Zobacz przepis

Karkówka pieczona z rozmarynem i gorczycą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z ogórków z kurkumą i gorczycą

 Sałatka z ogórków z kurkumą i gorczycą Zobacz przepis

Sałatka z ogórków z kurkumą i gorczycą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Musztarda miodowa

 Musztarda miodowa Zobacz przepis

Musztarda miodowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Domowa musztarda

 Domowa musztarda Zobacz przepis

Domowa musztarda / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
13
Ciasta Sernik gotowany

Tak przygotowany sernik wychodzi niezwykle puszysty, delikatny i wilgotny w ś...

Odsłon: 5693

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Naleśnik z kapustą na odchudzanie. Najlepiej jeść na śniadanie

Na śniadanie najlepiej sięgać po pożywne posiłki, które dodadzą energii, ale jednocześnie nie są wysokokaloryczne. Poznaj przepis na to, jak zrobić...

2
Informacje Wybrano najlepsze i najgorsze polskie dania. Wygrały pierogi ruskie, co jest w top najgorszych?

Nie jest tajemnicą, że Polacy są niezwykle dumni ze swojej kuchni, nasze pierogi, żurek, czy serniki zachwalane są także przez turystów z zagranicy...

0
Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

2
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3