Indyk jak w Ameryce: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim go przyrządzisz!

Indyk kojarzy się z kruchym i soczystym mięsem, a także dodatkami w postaci pieczonych ziemniaków i warzyw. Zaskocz swoich przyjaciół tym iście amerykańskim przysmakiem. Chodzi ci po głowie indyk? Jak przygotować nadzienie, aby było niepowtarzalne? Zainspiruj się naszymi pomysłami!

Fot. 123RF/Picsel

Pieczony indyk nadziewany owocami, bakaliami i miodem to flagowe amerykańskie danie, które w USA przyrządzane jest na Święto Dziękczynienia. Charakteryzuje się wspaniałym aromatem, mnogością ziół i świetnie pasuje do wielu dodatków. Po głowie chodzi ci przepyszny indyk? Jak przygotować go tak, aby zaskoczyć najbliższych na nadchodzące święta Bożego Narodzenia? Ile piec tuszę indyka, jak przyprawić mięso, aby wydobyć jego delikatny smak i na jakie przystawki postawić? Mięso indycze to nie tylko wspaniały pomysł na rodzinne celebracje i oficjalne święta, ale również na niedzielny obiad z przyjaciółmi.

Chcesz, aby na twoim świątecznym stole wylądował wyśmienity indyk? Najlepsze nadzienie to takie przygotowane od serca. Nie bez znaczenia jest również dobrze skomponowana marynata. Mimo że początkowo zadanie wydaje się nieco wymagające, a mnogość etapów może przerazić nawet najbardziej doświadczonego kucharza, smak końcowej potrawy jest naprawdę wart włożonego wysiłku. Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, że strach ma wielkie oczy! Wystarczy nieco wprawy, a częściej zaczniesz serwować pieczonego indyka.

Seria pytań i odpowiedzi na temat indyka

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, które pojawiają się podczas poszukiwania sprawdzonych receptur na potrawy z indyka:

1. Indyk: ile ma białka?

Twoim kulinarnym celem na najbliższe dni jest dietetyczny indyk? Ile ma białka i jaką ma zawartość tłuszczu? Otóż w 100 g tego mięsa znajduje się 29 g białka i 7 g tłuszczu. Dlatego też jest to doskonały wybór w kontekście redukcji wagi i poprawy samopoczucia. Uważany za bardzo dobre źródło białka w diecie, indyk stanowi podstawę wielu dietetycznych jadłospisów.

2. Indyk: ile piec?

Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, jednym z najmniej wymagających mięs jest właśnie indyk. Ile piec go, aby był chrupiący i rozpływał się w ustach? Indyk nadziewany potrzebuje najdłuższego czasu pieczenia. Wstępny etap trwa ok. 30 minut i zachodzi w 200 stopniach. Następnie temperatura może zostać zmniejszona do 170 stopni. Każdy kilogram mięsa wymaga ok. 40 minut pieczenia, dlatego sześciokilogramowa tusza będzie potrzebować aż czterech godzin w piekarniku.

3. Indyk: jak przyprawić?

Jak chcesz, aby smakował twój indyk? Jak przyprawić go, aby zaskoczył nawet najbardziej wymagających krytyków kulinarnych? W wersji podstawowej wystarczy użyć soli, pieprzu i czosnku. Jeżeli jednak zależy ci na niepowtarzalnym aromacie, spróbuj nieco zaszaleć i postawić na cynamon, imbir, cytrynę lub w ostrej wersji na pieprz kajeński, paprykę słodką i chili.

4. Jak faszerować indyka?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że indyka faszeruje się całkiem inaczej niż kurczaka. Jeśli twoja tusza jest już gotowa do nadziewania, farsz należy umieścić w wolu, a nie we wnętrzu. Aby nadzienie trzymało się na swoim miejscu przez cały proces pieczenia, zaszyj mięso, a na końcu przywiąż udka do kupra. Zanim zabierzesz się do pracy, rozważ również usunięcie twardych ścięgien.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Indyk: amerykański przepis

Indyk jak w Ameryce to marzenie wielu wzorowych gospodyń domowych. Chcesz, aby na twoim stole pierwsze skrzypce grał właśnie indyk? Amerykański przepis, który wiedzie prym w wielu salonach za oceanem, pochodzi wprost z Białego Domu.

Sekretnym składnikiem tego dania jest soczysta zalewa składająca się z wody, tymianku, czosnku, liści laurowych, soli i brązowego cukru. Indyk powinien zostać zanurzony na 12 godzin we wcześniej ugotowanej miksturze. Dzięki temu nabierze wyrazistego i niepowtarzalnego smaku.

Drugim ważnym etapem amerykańskiego przepisu jest przygotowanie samego mięsa. Wyjmij indyka z zalewy i osusz go. Natrzyj go masłem, pamiętając również o wnętrzu. Posyp całość solą oraz pieprzem. Umieść indyka w naczyniu piersią ku górze i zwiąż mu nogi.

Gdy mięso wyląduje już w piekarniku, piecz je w 220 stopniach, aż się zarumieni. W kolejnym kroku zmniejsz temperaturę i piecz danie od 90 minut do dwóch godzin. Podczas przyrządzania mięsa z pewnością sprawdzi się specjalny termometr, którym będziesz mógł kontrolować temperaturę potrawy. Przysmak można uznać za gotowy, gdy w najgrubszej części uda mięso osiągnie temperaturę ok. 70 stopni.

Chodzi ci po głowie amerykański indyk? Jak przyrządzić go, aby był idealnie chrupiący? Wykorzystaj powyższy przepis! Wyśmienitymi dodatkami do tego dania będą pieczone bataty i warzywa korzenne, a także zielona fasolka podana z prażonymi migdałami. Palce lizać!

Indyk: najlepsze nadzienie

Jeśli myślisz o farszu, do głowy przychodzi ci tylko faszerowane mięso? Nadzienia do indyka różnią się między sobą nie tylko składnikami, ale również sposobem przygotowania. Najlepiej, jeśli w swoich kulinarnych podbojach postawisz na własne upodobania. Do podkręcenia smaku drobiu świetnie nadadzą się pieczone warzywa, bakalie, orzechy, miód, a także świeże owoce, np. soczyste jabłka czy gruszki.

Do trzykilogramowego indyka przygotuj indyczą wątróbkę, jajka, bułkę tartą, masło, sól i pieprz, cukier, gałkę muszkatołową, natkę pietruszki oraz rodzynki. Zanim nafaszerujesz tuszę, natrzyj całego indyka solą, a wątróbki oczyść z błon. Wszystkie składniki wystarczy bardzo drobno pokroić i razem wymieszać. Zwieńczeniem będzie dodanie ubitej piany z białek.

Zobacz: Klopsiki z indyka

Indyk: najzdrowsze mięso dla osób na diecie niskotłuszczowej

Jesteś na diecie niskotłuszczowej, a po głowie ciągle chodzi ci indyk? Najzdrowsze mięso, na jakie możesz sobie śmiało pozwolić, to w szczególności pierś indycza bez skóry. Oprócz przepysznego smaku drób charakteryzuje się szeregiem prozdrowotnych właściwości.

Mięso to jest idealnym źródłem białka oraz takich minerałów jak cynk i żelazo. Zawarte w indyku witaminy z grupy B chronią twój układ nerwowy i mózg, a także poprawiają koncentrację i zdolności kognitywne. Jeżeli chcesz uniknąć wysokotłuszczowych produktów spożywczych, indyk to strzał w dziesiątkę!

W indyczym mięsie znajduje się również fosfor, który odpowiedzialny jest za prawidłowe procesy metaboliczne w twoim ciele. Niedobór tego makroelementu może prowadzić do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej.

Indyk: nadzienia od Smaker.pl i nie tylko!

Według ciebie wyśmienitym pomysłem na obiad jest właśnie indyk? Jak przyrządzić go, aby wszyscy pytali cię o recepturę? Spróbuj któregoś z przepisów dostępnych w naszym serwisie. Oprócz sprawdzonych trików na pieczony drób znajdziesz tam pomysły na dodatki do indyka, takie jak pieczone bataty, purée ziemniaczane czy buraczki.

 

1. Indyk pieczony z nadzieniem

Indyk pieczony z nadzieniem

Faszerowany indyk pieczony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Faszerowany udziec z indyka

Faszerowany udziec z indyka

Faszerowany udziec z indyka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Udziec z indyka pieczony z owocami w rękawie

Indyk z rękawa

Indyk z rękawa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Pieczony udziec z indyka z sosem pieczeniowym

Pieczony udziec z indyka z sosem pieczeniowym

Pieczony udziec z indyka z sosem pieczeniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Pieczony udziec z indyka z ziemniakami, cebulą i pieczarkami

Pieczony udziec z indyka

Pieczony udziec z indyka przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Pieczony udziec z indyka w musztardzie

Pieczony udziec z indyka w musztardzie

Pieczony udziec z indyka w musztardzie  / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Filet z indyka faszerowany owocami

Filet z indyka faszerowany owocami

Faszerowany filet z indyka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Dekoracja świątecznego stołu »

Gęsina. Zapomniany rodzaj mięsa, który wraca do łask »

Co zrobić z ziemniaków z obiadu? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 514

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0