Jak powinno się robić kopytka?

Tradycyjne kluseczki przypominające kształtem małe kopyta (stąd właśnie nazwa: “kopytka”) najczęściej przygotowywały nasze babcie i mamy. Trzeba jednak przyznać, że ten dodatek do dań głównych nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzisiaj podpowiadamy nie tylko jak zrobić, ale również z czym podać kopytka.

Fot. 123RF/Picsel

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kopytka doskonale wpisują się we współczesny trend zero waste. Często bowiem z obiadu zostają nam ziemniaki. Zamiast je wyrzucać, warto przygotować te pyszne kluseczki. Jeśli nie zjecie ich od razu, to zostawcie na później. Odgrzewane na patelni smakują po prostu wybornie. Od razu ślinka cieknie.

Czym są kopytka?

Kopytka to, jak każdy wie, rodzaj klusek. Ich podstawowym składnikiem są ziemniaki, choć aby je przygotować, potrzebujemy też mąki ziemniaczanej i jajka. Zaleca się wybór ziemniaków mączystych. Te są bowiem dość suche i po ugotowaniu sypkie. O wiele łatwiej z takich ziemniaków uformować kluski, które w gotowaniu ani potem na talerzu nie będą się rozpadać. Jeżeli jednak z obiadu zostały ci inne ziemniaki - nie przejmuj się! Z nich także zrobisz kopytka. Ważne tylko byś zastosował się do kilku zasad. Sprawdź poniżej.

Zasady robienia kopytek

Oto kilka zasad, które pomogą ci przygotować pyszne i pięknie wyglądające kopytka:

  • do przygotowania klusek używaj tylko i wyłącznie ostudzonych ziemniaków. Niestety wiele osób pomija ten etap i robi ciasto z ciepłych ziemniaków. To błąd, który skończy się rozpadającymi kluskami,
  • nie dosypuj do ziemniaków za wiele mąki. Może się bowiem okazać, że konsystencja ciasta nie będzie dobra i będziesz musiał gotować nowe ziemniaki. A to ani nie oszczędza czasu (wręcz przeciwnie) ani nie jest ekologiczne,
  • jeśli ziemniaki jeszcze są trochę ciepłe, a ty nie chcesz czekać (albo nie masz na to czasu) przepuść ugotowane warzywa przez praskę albo zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Dodaj do nich mąkę i jajko i lekko wyrób na ciasto,
  • nie wyrabiaj ciasta za długo. Wówczas konsystencja ciasta będzie zbyt rzadka,
  • raczej nie używaj do przygotowania kopytek mikserów z wysokimi obrotami. Przygotujesz w ten sposób za rzadką masę, z której kluski po prostu nie wyjdą.

    Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak zrobić kopytka?

W internecie można znaleźć sporo przepisów, które dokładnie podpowiedzą ci, jak zrobić kopytka. Rozumiemy jednak wątpliwości! Czasem najprostsze jest najtrudniejsze. Poza tym, jeśli nasze kluseczki mają konkurować z tymi babcinymi, to rzeczywiście - presja jest spora! Spokojnie, na pewno wkrótce dojdziesz do wprawy. Pamiętaj, aby ciasto nie było zbyt lekkie. Nie może być też za twarde. Będziesz czuć, czy konsystencja jest odpowiednia - zaufaj swojej intuicji, a wówczas na pewno zrobisz idealne kopytka. Przepisy oczywiście ci w tym pomogą. A tych znajdziesz na portalu Smaker mnóstwo. Mamy dla ciebie jeden z naszych ulubionych. Sprawdź poniżej.

Przepis na kopytka

Mamy dla ciebie wręcz idealną recepturę na te tradycyjne kluseczki. Nasz przepis na kopytka zawsze się sprawdza nawet u osób, które... nie wykazują się dużym talentem kulinarnym.

Składniki:

  • 1 kilogram ugotowanych ziemniaków
  • 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • ok. 2 szklanek mąki pszennej
  • 2 jajka (jeśli masz jedno, też da radę, w wersji wegańskiej można zrobić bez jajek)
  • szczypta soli
  • opcjonalnie szczypta pieprzu

 

Wykonanie:

1. Ziemniaki ostudź. Przepuść przez praskę lub maszynkę. Nie miksuj w mikserze - masa będzie zbyt gładka i nie będzie się już nadawała do przygotowania klusek.

2. Połącz ziemniaki z mąką i jajkami. Wyrób ciasto najlepiej ręką. Rób to delikatnie, by nie przedobrzyć. Masa nie może być rzadka! To kluczowe w procesie przygotowywania kopytek.

3. Podziel ciasto na kawałki i formuj wałeczki. Odcinaj po skosie kluseczki najlepiej na około dwa, trzy centymetry szerokości.

4. Ciasto się lepi? Nie obawiaj się podsypać go mąką. Obojętnie jaką.

5. Doprowadź osoloną wodę do wrzenia. Wrzucaj kluski i od wypłynięcia ich na wierzch odczekaj około 1 minuty.

6. Wyjmuj kluski łyżką cedzakową i od razu podawaj (pomysły poniżej). Możesz też zostawić na później - odgrzewane na patelni z masełkiem smakują jak niebo w gębie!

 

Sprawdź także: Bezglutenowe kopytka - przepisy

Kopytka z serem - jak zrobić?

Kopytka można przygotowywać w różnych wariacjach. Co powiesz na kopytka z serem? Są banalnie proste w przygotowaniu. Po prostu do ciasta dodaj ser biały. W jakich proporcjach? Na kilogram ziemniaków około 300 g twarogu. Wówczas możesz zmniejszyć ilość mąki nawet o połowę. Takie kluseczki są uwielbiane przez osoby na redukcji i te, które budują masę mięśniową na siłowni. Ta odmiana kopytek ma sporo białka, a to oznacza, że będzie bardziej sycąca. Poza tym zawsze to jakieś urozmaicenie prawda?

Zobacz: Perfekcyjne ciasto na pierogi

Kopytka z dyni - idealne nie tylko na jesień

Sporym zainteresowaniem, szczególnie w okresie jesiennym, cieszą się także kopytka z dyni. Do ich przygotowania będzie ci potrzebne purée z dyni (sprawdź tutaj jak je zrobić). Możesz przygotować go więcej i zamrozić, by zawsze mieć pod ręką i móc przygotowywać swoje ulubione kluski, kiedy tylko chcesz. Ile purée z dyni będzie ci potrzebne? Dokładnie o połowę mniej niż ziemniaków. Jeżeli przygotowujesz kluski z kilograma ziemniaków, to dodaj do ciasta pół kilograma purée. Do tego przyda się jeszcze jajko (choć niekoniecznie), dwie szklanki mąki i przyprawy. Nie bój się w tym przypadku dodać ich więcej. Do dyni pasuje gałka muszkatołowa, kurkuma i curry. Takie kluski sprawdzą się też do dań azjatyckich.

 

Sprawdź także: Przepis idealny na purée z dyni

Kopytka ze szpinakiem - zielone kluseczki dla całej rodziny

A jak zrobić kopytka ze szpinakiem? To bardzo proste! Wystarczy dodać zmiksowane liście szpinaku do ciasta, np. garść liści na pół kilograma ziemniaków. Ciasto stanie się zielone, a smak klusek będzie nieco inny niż w klasycznej wersji. Takie kopytka będą świetnie wyglądać w obiedzie dla gości, ale też przekonają małych niejadków do spałaszowania obiadu.

Z czym podać kopytka?

Kopytka kojarzą się z dodatkiem do obiadu, ale przecież nikt nie powiedział, że nie mogą stanowić jego podstawy. Kluseczki doskonale smakują (zwłaszcza dzieciom) polane masłem i posypane cukrem. Niektórzy uznają tylko i wyłącznie opcję ze smażoną bułką tartą (od razu ślinka cieknie!). Oczywiście nieodłącznym elementem tego pysznego rarytasu są sosy. Jakie sosy do kopytek pasują najbardziej? Pierwsze co przychodzi na myśl to sos grzybowy. Możesz też śmiało pokusić się na te mięsne, a w wersji wege - warzywne (zresztą kluseczki to dobry dodatek do leczo czy gulaszu jarzynowego). Pamiętaj, że najlepsze sosy do kopytek to te, które robisz na co dzień i które uwielbiają wszyscy domownicy. Co powiesz na sos w stylu pesto? A może klasyczny sos pomidorowy, którzy lubią zwłaszcza najmłodsi? Tutaj ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Tradycyjne kluseczki to bardzo uniwersalny smakołyk, który sprawdzi się w różnych kulinarnych opcjach. Smacznego!

1. Kopytka

Kopytka

Fot. Agusiowesmakolyki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka

 

2. Kopytka ruskie

Kopytka ruskie

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka ruskie

 

3. Kopytka jaglane

Kopytka jaglane

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka jaglane

 

4. Kopytka szpinakowe

Kopytka szpinakowe

Fot. Gotowaniepomojemu na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka ze szpinakiem

 

5. Kopytka majerankowe

Kopytka majerankowe

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka z majerankiem

 

6. Kopytka bazyliowo-pietruszkowe

kopytka bazyliowo-pietruszkowe

Fot. Kaja25 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka z bazylią i pietruszką

 

7. Czerwone kopytka

Czerwone kopytka

Fot. Kasia-p na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka z buraków

 

8. Kopytka marchewkowe

Kopytka marchewkowe

Fot. Izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka z marchewki

 

9. Kopytka z batatów

Kopytka z batatów

Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka z batatów

 

10. Kopytka dyniowe

Kopytka dyniowe

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka dyniowe

 

11. Sałatka śledziowa z kawiorem

Cynamonowe kopytka zapiekane

Fot. Kasia-p na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kopytka cynamonowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
6
Desery Sernik z rabarbarem

Jedna pani drugiej pani… Tak ten przepis dotarł do mnie. Uznałem, że skoro go...

Odsłon: 67

>60 min
2
Pieczywo Chleb orkiszowy z czarnuszką

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, pachnący czarnuszką. Zn...

Odsłon: 2187

>60 min
8

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2