Spis treści:
- Jakim mięsem jest karkówka?
- Dlaczego używa się marynaty do karkówki?
- Jak piec karkówkę?
- Najlepsze przepisy z karkówką
Dziś skupimy się na karkówce pieczonej, która ma wyjść miękka, soczysta i pełna smaku. Czego potrzeba, by danie się udało, a cała rodzina była nim zachwycona? Wystarczy pamiętać o kilku trikach, które sprawią, że mięso zawsze będzie doskonałe.
Sprawdź także: Kryzys musztardowy. Czy musztarda stanie się towarem deficytowym?
Karkówka – co to za mięso?
Jak wybrać najlepszą karkówkę? Karkówka jest określeniem gastronomicznym, które ma na celu wskazać fragment mięsa, który pochodzi z karku. Stąd też częste nazywanie karkówki, karczkiem. Chociaż zwykle myślimy o karkówce w kategoriach wieprzowiny, a zatem mięsa pochodzącego od świni, możemy wybrać również karczek cielęcy czy barani.
Jak wybrać odpowiedni karczek, który będzie można upiec? Najważniejsze, by mięso było niezbyt duże. Choć niektórym wydaje się, że dorodny kawałek mięsa zawsze jest najlepszym wyborem, mija się to z prawdą. Mała karkówka, do dwóch kilogramów, prawdopodobnie pochodzi z młodego zwierzęcia. To zaś oznacza, iż mięso będzie nie tylko pyszne, ale również miękkie. Większe kawałki zwykle są twardsze, dlatego możemy przeznaczyć je na przykład na gulasz. Jeśli kupujemy karkówkę wieprzową, dobrą praktyką jest proszenie sprzedawcy o część od strony schabu. Ma ona mniej żył, jest bardziej delikatna i miękka. Taka karkówka świetnie nadaje się do pieczenia, ale także na kotlety.
Marynata do karkówki – po co nam ona?
Jednym z najczęstszych dodatków do karkówki jest marynata. Niektórzy karczek przyrządzają wyłącznie w w ten sposób. Dlaczego? Marynaty mają przede wszystkim nadawać mięsu smak. Dzięki temu, iż znajduje się w nich wiele przypraw, mięso staje się wyraziste i bardzo apetyczne, a także aromatyczne. To dotyczy karkówki z grilla, ale również pieczonej. Co jeszcze musicie wiedzieć o marynatach? To właśnie one chronią przed twardnieniem mięsa oraz utratą soków w czasie pieczenia i grillowania. Jeśli zatem chcecie mieć miękką, soczystą karkówkę, koniecznie skorzystajcie z którejś z poniższych marynat.
- Miodowo-musztardowa – jedna z najpopularniejszych marynat, która sprawia, że mięso jest nie tylko pyszne, lekko słodkie, ale również kruche. Przyrządzicie ją z kilku składników: miodu, musztardy, oliwy oraz soli, pieprzu i kolendry. Ilość składników zależy od was. Pamiętajcie jednak, że mięso należy dobrze natrzeć marynatą, by rzeczywiście jej smak był wyczuwalny.
- Czosnkowo-ziołowa – czosnek i karkówka to dobrana para. Dlatego, jeśli nie macie pomysłu na marynatę, przygotujcie właśnie tę. Rozgniećcie kilka ząbków czosnku, wymieszajcie ją z oliwą z oliwek oraz posiekaną kolendrą i bazylią. Możecie dodać odrobinę octu lub musztardy, by mięso pieczone było kruche.
- Piwna – piwo i karkówka dogadują się równie dobrze, co mięso i czosnek. Zwłaszcza jeśli robicie je w całości. Jak zrobić taką marynatę? Potrzebujecie pół litra jasnego piwa, kilka ziaren ziela angielskiego i listek laurowy oraz dwa rozgniecione ząbki czosnku i kilka łyżek oliwy. Do tego także sól i pieprz. Marynatę przyrządźcie w misce, mieszając wszystkie składniki, a następnie umieśćcie w niej cały karczek.
Marynowane mięso powinno spędzić trochę czasu w lodówce, pod przykryciem. Minimum to godzina, jeśli jednak chcecie uzyskać naprawdę spektakularny efekt, przetrzymajcie karkówkę w lodówce przez 12 godzin. Wtedy będzie po prostu doskonała. Pamiętajcie, że przed zamarynowaniem mięsa konieczne jest umycie go i wysuszenie za pomocą ręcznika papierowego. Karkówkę można również przewiązać nitką, by po upieczeniu prezentowała się naprawdę okazale. Mięso pod wpływem temperatury zmienia bowiem swój kształt.
Jak piec karkówkę krok po kroku?
Karkówka jest już zamarynowana, w takim razie czas przejść do dzieła. Jak piec karkówkę krok po kroku? Istnieje kilka sposobów na to, by upiec karkówkę. Zaczniemy od pierwszego, najczęstszego w polskich domach.
Karkówka pieczona w naczyniu żaroodpornym
Wystarczy, że ułożycie mięso w brytfannie i włożycie do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni. Mięso powinno gotować się przez godzinę na każdy kilogram masy karkówki. Jeśli więc posiadacie kawałek ważący dwa kilogramy, potrzebujecie dwóch godzin. Karkówka będzie roztapiać się i pływać w swoim własnym soku, jednak po godzinie warto zajrzeć do niej, by upewnić się, czy płyn nie wyparował. Jeśli tak, możecie podlać karkówkę winem lub bulionem albo zwykłą wodą. Po upieczeniu karkówkę należy wyciągnąć i odczekać chwilę przed pokrojeniem.
Pieczenie karkówki w rękawie
Pieczenie karkówki w rękawie jest jeszcze prostsze. Wystarczy, że kawałek mięsa przełożycie do rękawa, zamkniecie go szczelnie, a następnie włożycie do naczynia żaroodpornego. Karkówka powinna być pieczona w takiej samej temperaturze. Ze względu na to, iż rękaw jest zamknięty, soki, które wypływają z mięsa, nie parują tak szybko. Mięso pływa sobie zatem w płynie przez cały czas pieczenia – po zakończonym procesie można przerobić pozostałości wywaru na sos do ziemniaków. Doskonałym sposobem na pieczenie karkówki w rękawie jest dodanie do niej warzyw, które nie tylko dodadzą smaku mięsu, ale również mogą stanowić dodatek do obiadu.
W jakiej temperaturze piec karkówkę?
Być może zastanawiacie się, w jakiej temperaturze piec karkówkę. Nie wymaga ona ogromnych temperatur, jednak piekarnik zawsze powinien być nastawiony na minimum 180 stopni. Jeśli chcecie skrócić czas pieczenia, możecie ustawić wyższą temperaturę. Pamiętajcie jednak, by pilnować mięsa, które może stać się suche.
Przepisy na pieczoną karkówkę
Sposobów na pieczoną karkówkę jest wiele. Niektórzy robią ją w całości, inni w kawałkach, w marynacie lub bez niej. Mamy dla was jeden przepis, który z pewnością warto wypróbować. To karkówka w plastrach, z dodatkiem czosnku, oliwy i białego wina. Pokrójcie karkówkę na plastry o równej grubości około dwóch centymetrów. Włóżcie je do naczynia żaroodpornego i posypcie solą oraz pieprzem, skropcie oliwą i sokiem z cytryny oraz dwiema łyżkami sosu sojowego.
Obok połóżcie cztery nieobrane ząbki czosnku, a na mięsie ułóżcie gałązkę rozmarynu. Na dno naczynia wlejcie szklankę białego wina, wytrawnego. Pieczcie pod przykryciem w temperaturze 180 stopni przez półtorej godziny. Na sam koniec podnieście temperaturę i zdejmijcie pokrywkę, by karkówka lekko się zarumieniła.
Jakkolwiek piecze się karkówkę w waszym domu, z pewnością jest ona pyszna i soczysta. A jeśli nie, koniecznie wypróbujcie przepisy naszych użytkowników, które pozwolą wam stworzyć idealny posiłek na niedzielny obiad.
4. Karkówka po flisacku
Zobacz przepisKarkówka po flisacku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Karkówka po cygańsku
Zobacz przepisKarkówka po cygańsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Karkówka duszona z warzywami
Zobacz przepisKarkówka duszona z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Karkówka w sosie własnym
Zobacz przepisKarkówka w sosie własnym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Karkówka po diabelsku
Zobacz przepisKarkówka po diabelsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Tego nie trzymaj na drzwiach lodówki! Nagminne błędy w kuchni »
Orzechówka: Jakie ma właściwości? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »