Spis treści:
- Jakie mięso wybrać na kotlety mielone?
- Jak zrobić kotlety mielone?
- Jak zrobić kotlety mielone w słoiku?
- Najlepsze przepisy na kotlety mielone
Oszczędne gotowanie to nie tylko niemarnowanie jedzenia, sięganie po produkty sezonowe, lub te, które danego dnia są w promocyjnej cenie. Podczas przygotowywania posiłków możemy oszczędzić również czas. Warto wypróbować sposób sprytnej gospodyni i ugotować ulubione dania z wyprzedzeniem! Następnie wystarczy tylko odpowiednio je zabezpieczyć, dzięki czemu pyszny, domowy obiad zawsze będziesz mieć w zanadrzu. Przepisem na obiad, który na pewno warto zapamiętać, są kotlety mielone w słoikach. Sprawdź, jak je przygotować.
Jakie mięso wybrać na kotlety mielone?
Do mielonych kotletów najlepiej sprawdzi się oczywiście mięso wieprzowe, możesz wybrać zarówno to z łopatki, jak i szynki – jeśli chcesz by twoje mielone były mniej tłuste. Można również użyć mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego, niektórzy robią mielone także z cielęciny oraz mięsa z indyka. Warto pokusić się o samodzielne zmielenie mięsa, wówczas będziesz mieć pewność, co dokładnie znajduje się w twoim daniu.
Jak zrobić kotlety mielone?
Przygotowanie kotletów mielonych w teorii jest bardzo proste. Trudności może dostarczać jedynie mielenie mięsa, niektórzy nie przepadają także za ich smażeniem. Dlatego świetnie sprawdzą się kotlety mielone do słoików, które zrobione raz możesz jeść ze smakiem przez następne kilka tygodni. Najpierw musisz jednak usmażyć klasyczne kotlety mielone. Do ich zrobienia, będziesz potrzebować: pół kilograma mielonego mięsa, jedną czerstwą kajzerkę, jedną cebulę, jedno jajko, łyżeczkę soli oraz pół łyżeczki pieprzu. A także bułkę tartą oraz tłuszcz do smażenia, np. olej, smalec lub masło klarowane.
Zacznij od starcia cebuli na tarce. Następnie kajzerkę przez kwadrans namocz w mleku lub wodzie, nie zapomnij odcisnąć jej z nadmiaru płynu. W misce umieść mielone mięso, cebulę, jajko i bułkę. Dopraw solą i pieprzem – wszystko dokładnie zagnieć. Jeżeli masa klei się do rąk, wlej odrobinę zimnej wody. Wyrabiaj masę przez kilka minut. Na talerz wsyp bułkę tartą. Uformuj kotlety, dokładnie je w niej obtocz. Smaż na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor.
Jak zrobić kotlety mielone w słoiku?
Przepis na kotlety mielone w słoiku wbrew pozorom jest bardzo prosty. Jedyną różnicą od tych w tradycyjnej wersji, które spożywamy od razu po usmażeniu jest to, że po przygotowaniu przekładamy je do słoików i zalewamy płynnym smalcem. Uprzednio należy go roztopić, najlepiej sprawdzi się oczywiście ten przygotowywany własnoręcznie w domu. Warto pamiętać, by nie wkładać zbyt dużo kotletów do słoików, musisz zostawić miejsce na smalec. Po wlaniu tłuszczu należy zakręcić słoiki i pasteryzować je przez godzinę, najlepiej dwukrotnie.
Metoda ta może być nieco kontrowersyjna, w końcu smalec to sam tłuszcz, a co za tym idzie mnóstwo dodatkowych kalorii. Sprawdzi się on jednak świetnie jako środek konserwujący. Dzięki czemu kotlety mielone w słoiku z powodzeniem mogą być przechowywane nawet przez miesiąc.
Warto jedynie pamiętać, by używać nowych lub wyparzonych słoików i nakrętek. Gotowe weki należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, można włożyć je także do lodówki. Takie danie świetnie sprawdzi się, jako wałówka dla głodnych studentów, prowiant na wycieczkę – można jeść je na zimno z chlebem, a także awaryjne danie, kiedy nie masz czasu na gotowanie.
Najlepsze przepisy na kotlety mielone
Sprawdź, jakie przepisy na kotlety mielone przygotowali nasi użytkownicy.
2. Wieprzowo-wołowe kotlety mielone
Zobacz przepisWieprzowo-wołowe kotlety mielone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Kotlety mielone z ogórkiem kiszonym
Zobacz przepisKotlety mielone z ogórkiem kiszonym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Domowe kotlety mielone
Zobacz przepisDomowe kotlety mielone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kotlety mielone z serem Grana padano
Zobacz przepisKotlety mielone z serem Grana padano / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Mielone z pieczarkami i papryką
Zobacz przepisMielone z pieczarkami i papryką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Kotlety mielone pod pierzynką
Zobacz przepisKotlety mielone pod pierzynką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Kotlety mielone inaczej
Zobacz przepisKotlety mielone inaczej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Kotlety mielone po lwowsku
Zobacz przepisKotlety mielone po lwowsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Kotlety mielone z chrzanem
Zobacz przepisKotlety mielone z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej »
Napój, który skutecznie spala tłuszcz. Szybko pozbędziesz się boczków i wałeczków »