Najlepsze przepisy na ogórki

Jak zrobić zakwas na wielkanocną zupę?

Aby świąteczny żurek lub barszcz biały nabrał intensywnego i głębokiego smaku, potrzebny jest odpowiedni zakwas. Najlepszym wyborem będzie oczywiście ten przygotowany samodzielnie.

Fot. 123RF/Picsel

Czym różni się żurek od barszczu białego? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Znajdą się nawet tacy, którzy sądzą, że tak naprawdę są one tym samym daniem, kryjącym się pod różnymi nazwami.

W niektórych regionach naszego kraju tak jest faktycznie, jednak w znacznej większości zupy te różnią się drobnymi niuansami.

Chociaż w tym wypadku wiele zależy od rodzinnych tradycji, najczęściej barszcz jest zupą zabielaną, zdecydowanie gęstszą i mniej tłustą od żurku. Najważniejszą z różnic wydaje się być rodzaj mąki wykorzystanej podczas tworzenia zakwasu. Żurek przygotowuje się z mąki żytniej, natomiast do barszczu białego używa się mąki pszennej.

Nic prostszego - czyli w jaki sposób przygotować zakwas?

Do zrobienia domowego zakwasu będziemy potrzebować przede wszystkim mąki pszennej lub żytniej - w zależności od zupy, którą chcemy przygotować. Dodatkowo, niezbędna jest przegotowana woda i przyprawy. Najczęściej używa się pieprzu, czosnku i liści laurowych, chociaż może się to zmieniać w zależności od regionu i rodzinnych tradycji.

Wszystkie składniki należy wymieszać w dużym słoju lub butelce i odstawić na kilka dni w ciemne miejsce. Bardzo istotnym jest, aby nie zakręcać szczelnie pojemnika, gdyż w ten sposób utrudnimy fermentację. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przykrycie wierzchu naczynia szmatką lub gazą.

Należy koniecznie pamiętać o regularnym mieszaniu zakwasu. Po około sześciu dniach powinien być on gotowy. Wówczas możemy go odcedzić i wykorzystać do zrobienia aromatycznej zupy. Zakwas można też przygotować z wyprzedzeniem. Wówczas należy przechowywać go w lodówce w szczelnie zamkniętej butelce.

Aby mieć pewność, że zaserwujemy bliskim w święta pyszną zupę, warto upewnić się, że zakwas się nie zepsuł. Sygnałem ostrzegawczym powinna być pleśń. Wówczas cały proces należy rozpocząć od początku, gdyż zakwas został zanieczyszczony i nie nadaje się już do użycia.
Nie powinniśmy się jednak niepokoić, gdy na wierzchu zakwasu pojawia się piana. To naturalny skutek fermentacji i oznacza jedynie, iż cały proces przebiega prawidłowo.

Reklama

Zakwas dla niecierpliwych i zabieganych

Przygotowanie domowego zakwasu zwykle zajmuje około tygodnia. Z tego względu przygotowanie go warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Istnieje jednak sposób na to, aby przyspieszyć ten proces. W tym celu należy dodać do słoika z zakwasem nieco wody spod kiszonych ogórków lub kapusty. Możesz też włożyć do niego skórkę chleba upieczonego na zakwasie. We wszystkich przypadkach efekt będzie ten sam - fermentacja przyspieszy.

 

1. Prosty zakwas

Fot. Beata1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Zakwas na żur

Fot. Ollka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Domowy zakwas na barszcz biały

Fot. Agnieszkacrow na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Zakwas na żurek

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Tradycyjny zakwas na żurek

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Zakwas gryczany bezglutenowy na żurek

Fot. Violonczelka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Zakwas na jogurcie - dla zabieganych

Fot. Beata1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Tradycyjny zakwas żytni

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Biały barszcz na zakwasie

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Domowy żurek na zakwasie

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 288

15 min
8
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 303

30 min
6
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9