Spis treści:
- Jakie przyprawy dodać do zupy rybnej?
- Jak zrobić zupę rybną?
- Jak zrobić wegetariańską zupę rybną?
- Przepisy na zupę rybną
Zupa rybna na wigilię sprawdzi się doskonale jako alternatywa dla klasycznego barszczu. Należy jednak pamiętać, że ma ona na tyle charakterystyczny smak, że równie wiele osób ją kocha, co za nią nie przepada. Zaprosiłeś rodzinę i przyjaciół na Boże Narodzenie? Zorientuj się, czy twoi goście lubią tę zupę, czy może wybierają bardziej tradycyjne wigilijne potrawy.
Po głowie chodzi ci przepyszna zupa rybna? Przepis na to danie będzie różnił się w zależności od gatunku ryby, na który postawisz. Jakie produkty najlepiej wybrać? Jak sprawić, aby bożonarodzeniowy przysmak nabrał wyjątkowego aromatu? Jakie przyprawy doskonale podbiją smak delikatnej ryby? I czy można przyrządzić wegetariańską wersję tej zupy? Odpowiedź na wszystkie powyższe pytania znajdziesz poniżej.
Jakie przyprawy dodać do zupy rybnej?
Jak wiadomo, zioła i przyprawy to bardzo ważny element każdej przekąski - mogą sprawić, że danie zamieni się w wybitne arcydzieło sztuki kulinarnej albo całkowitą kuchenną klapę.
Uniwersalnymi dodatkami w przypadku zupy rybnej są takie składniki jak: cebula, sól i pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, liść kafiru, a także goździki. Jeżeli zależy ci na wydobyciu ostrzejszych tonów, postaw na papryczkę chili lub mocniejszą jalapeño. Lubisz azjatyckie smaki? W takim wypadku dodaj szczyptę cynamonu lub imbiru. Rybne zupy świetnie współgrają z podstawowymi elementami włoszczyzny i przecierem pomidorowym.
Sprawdź także: Jak smażyć karpia? Z chrupiącą skórką, bez ości i mulistego smaku
Jak zrobić zupę rybną?
Tę wigilijną zupę możesz przygotować w wielu odmianach, przede wszystkim z różnych rodzajów ryb i z odmiennymi dodatkami. Odkryj sprawdzone przepisy na zupę rybną i dowiedz się, jak ją zrobić.
1. Zupa rybna z dorsza
Zupa z dorsza to doskonały przykład postnej receptury. Aby ją upichcić, potrzebujesz dobrej jakości filetu rybnego, bulionu warzywnego domowej roboty, cebuli, papryki czerwonej, czosnku, ziemniaków, koncentratu pomidorowego, oleju, słodkiej papryki, chili, kurkumy, soli i pieprzu, kolendry lub pietruszki oraz śmietany (18 proc.).
Zagotuj bulion, obierz ziemniaki i pokrój warzywa. Na oleju podgrzej wszystkie jarzyny wraz z czosnkiem. Dodaj koncentrat pomidorowy i ziemniaki, a następnie dolej bulion i gotuj przez 15 minut pod przykryciem. Zahartuj śmietanę i wlej do gotującej się zupy. W międzyczasie podgrzej kawałki ryby na patelni obok i ostrożnie przełóż je do bulionu.
Zupę rybną z dorsza można podawać w powyższej formie lub poczekać, aż wystygnie i następnie zblendować. Wyśmienitym dodatkiem będą świeże zioła, a także grzanki. Nie przepadasz za ziemniakami w zupie? Postaw na kuskus lub kaszę jęczmienną. Smacznego!
Zobacz: Jak zrobić zupę rybną?
2. Zupa rybna z karpia
Innym gatunkiem ryby, który bardzo dobrze współgra z bulionem warzywnym, jest tradycyjny karp. Co ciekawe, ta wersja potrawy jest uważana za jedną z najbardziej ekonomicznych, ponieważ do wydobycia jej smaku potrzebujesz jedynie dwóch karpich głów. Pozostałe składniki wywaru to podstawowa włoszczyzna, cebula, liście laurowe, kwaśna śmietana, ziele angielskie, szczypta mąki, sól, sok z cytryny, cukier oraz pieprz.
Aby na wigilijnym stole zagościła zupa rybna z karpia, zagotuj rybie głowy z przyprawami w wodzie przez ok. 20 minut. Następnie dołóż włoszczyznę i poczekaj, aż jarzyny zmiękną. Jeśli bulion nieco wyparuje z garnka, możesz dolać do niego przegotowanej wody. W końcowej fazie wyjmij rybne składniki i dodaj sól, cukier oraz sok z cytryny. Zahartuj śmietanę w szklance z odrobiną wywaru i wlej ją do gotującego się dania. Dopraw pieprzem lub dodatkową szczyptą soli i gotowe.
3. Zupa rybna z łososia
Najdelikatniejszą wariacją na temat tego rodzaju zupy jest jej wersja z łososiem. Charakteryzuje się przepięknym pomarańczowym kolorem i ciekawym aromatem. Do jej przygotowania potrzebujesz filetu z łososia, włoszczyzny, soku z cytryny, sosu rybnego, oleju rzepakowego, liści laurowych, ziela angielskiego, słodkiej i ostrej papryki, tymianku, koncentratu pomidorowego i kwaśnej śmietany (30 proc.). Ostatnim elementem będą podstawowe przyprawy, takie jak sól i pieprz oraz świeży koperek do posypania.
Zanim zabierzesz się za gotowanie, pamiętaj o umyciu łososia, a także zdjęciu z niego skóry. Składnik ten wymaga wcześniejszego oprószenia solą i skropienia sokiem z cytryny. Zachowaj rybią skórę na później, ponieważ ta przyda ci się do podduszenia i nadania zupie rybnej z łososia charakterystycznego smaku. Tak przygotowaną rybę należy odstawić na ok. 15 minut przed włożeniem jej do wrzącego wywaru.
Planujesz dodać ziemniaki do zupy rybnej? W takim razie koncentrat pomidorowy najlepiej dołóż jako ostatni, ponieważ jego kwaśny odczyn może zapobiec ugotowaniu się warzyw. W przypadku tej wersji dania nie trzeba hartować śmietany i dodawać jej bezpośrednio do garnka. Wystarczy przyozdobić potrawę już na talerzu niewielką jej ilością. Możesz dodatkowo posypać całość obfitą garścią tymianku - palce lizać!
4. Zupa rybna z pomidorami
Ta wersja dania to prawdziwy frykas, który pozostawia największe pole do popisu. Receptura zakłada połączenie kilku gatunków ryb dla osiągnięcia najbardziej esencjonalnego efektu. Duetem idealnym będzie łosoś i filet z białej ryby.
Co ciekawe, nie musisz ograniczać się jedynie do rybiego mięsa. Do pomidorowej wersji warto dodać również krewetki lub inne owoce morza. Jeśli zdecydujesz się na skorupiaki, gotuj je w pancerzach dla wydobycia jak najgłębszego smaku bulionu.
Jakie przyprawy podbiją ciekawy smak zupy rybnej z pomidorami? W tym przypadku możesz połączyć oliwę z oliwek, chili w proszku, sól morską, świeżo mielony pieprz, koper włoski, sos rybny, sos sojowy i ocet balsamiczny. Koncentrat pomidorowy warto połączyć ze świeżym malinowym pomidorem, który nada zupie delikatności.
Zupa rybna: jak zrobić jej wegetariańską wersję?
Uwielbiasz smak rybnego wywaru, ale twoi goście to w przeważającej części wegetarianie? Strzałem w dziesiątkę będzie wegetariańska zupa rybna. Jak zrobić ją tak, żeby zaskoczyć nawet najbardziej wymagających krytyków kulinarnych?
Jakie składniki, po połączeniu, będą do złudzenia przypominać klasyczną wersję na mięsie? Do przygotowania bulionu przyda ci się włoszczyzna, cebula, suszone glony wakame, suszone kotlety sojowe, przyprawa do ryb, słodka papryka, koncentrat pomidorowy, ziele angielskie, liście laurowe, sól i pierz, a także cukier oraz olej do smażenia.
Podsmaż wszystkie składniki na patelni, a następnie zalej je bulionem. Po około 30 minutach wyjmij glony i dodaj kotlety sojowe. Gdy nieco się podgotują, połam je na mniejsze części. Na koniec możesz wrzucić makaron - klasyczny lub bezglutenowy - i doprawić zupę koncentratem. Tak dobrane artykuły spożywcze sprawiają, że wegetariańska forma bulionu jest praktycznie identyczna w smaku z opcją rybną.
Mamy nadzieję, że zainspirujesz się pysznymi przepisami na zupę rybną:
1. Wigilijny bulion z karpia według Adama Borowicza
Zobacz przepisWigilijny bulion z karpia według Adama Borowicza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Skandynawska zupa rybna
Zobacz przepisSkandynawska zupa rybna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa rybna z warzywami korzeniowymi
Zobacz przepisZupa rybna z warzywami korzeniowymi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Wigilijna zupa z karpia
Zobacz przepisWigilijna zupa z karpia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Bugłama- gruzińska zupa rybna
Zobacz przepisZupa rybna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Zupa rybna miso wakame
Zobacz przepisZupa miso wakame / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Rozpuść w mleku lub dosyp do kawy. Takie obniży ciśnienie »