Ewa_Gotuje

Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie? Top 5 pysznych przetworów owocowo-warzywnych

Dżemy kojarzą się przede wszystkim z owocami i to właśnie dlatego niewiele osób ma świadomość, że da się je przyrządzać także z dodatkiem warzyw. Dzięki takiemu miksowi osiągniesz nowe i interesujące smaki. Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie? Odpowiedź na to pytanie cię zaskoczy.

Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie? Pomysłów jest naprawdę dużo | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dżemy i konfitury z owoców i warzyw to dość niespotykana przekąska w polskich domach. Jednak zasługują one na tyle samo uwagi co ich tradycyjna wersja, ponieważ da się z nich stworzyć równie unikalne przetwory - oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie dobierzesz do nich poszczególne składniki. Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie? Zapoznaj się z poniższymi przepisami lub spróbuj poeksperymentować i wyczarować autorskie miksy. 

Sprawdź teraz: Kiedy najlepiej pić sok z buraka - rano czy wieczorem? Wystarczy szklanka dziennie a serce i jelita będą lepiej pracować

Dżem z ogórka i melona z wanilią 

Dżem z ogórka i melona z wanilią | Fot. 123RF/Picsel

Dżem na bazie ogórka i melona to wyjątkowy duet komponentów roślinnych. Nie byłoby w nim nic niezwykłego, gdyby nie subtelna szczypta wanilii. Do wykonania tego przysmaku potrzebujesz kilku dużych ogórków, dojrzałego melona, nasion wanilii, świeżej mięty, cukru oraz cytryny

Realizację przepisu rozpocznij od obrania ze skórki ogórków oraz melona. Te pierwsze zetrzyj na małych oczkach tarki, natomiast ten drugi pokrój w bardzo drobną kostkę. Połącz oba elementy w oddzielnym naczyniu, zasyp cukrem, przykryj lnianą ściereczką i odstaw na około sześć godzin. Następnie dodaj do mikstury nasiona wanilii i gotuj na niewielkim ogniu przez 40 minut. W ostatnim etapie wzbogać całość o posiekaną miętę i świeży sok z cytryny. Odstaw garnek na całą noc w chłodne miejsce. Nazajutrz ponownie gotuj dżem przez około 30 minut, a po wystygnięciu przełóż go do wyparzonych słoików. 

Dżem marchewkowy z pomarańczą i kardamonem

Dżem marchewkowy z pomarańczą i kardamonem | Fot. 123RF/Picsel

Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie? Np. marchewkę i pomarańczę. Czego potrzebujesz do przyrządzenia tego przysmaku w zaciszu własnego domu? Na liście zakupów umieść marchewkę, pomarańczę, limonkę, owoce kardamonu oraz cukier

Umyj wszystkie składniki, a następnie obierz i zetrzyj marchewkę na grubych oczkach tarki. Dosyp do niej cukier, startą skórkę pomarańczy i dolej wodę. Wszystko dokładnie wymieszaj i gotuj przez około 35 minut. Na samym końcu wciśnij do garnka sok z limonki i wyłuskaj ziarenka kardamonu. Doprowadź wszystko do wrzenia, a po wystygnięciu umieść w wyparzonych słoikach. 

Dżem jabłkowo-dyniowy 

Dżem jabłkowo-dyniowy | Fot. 123RF/Picsel

Od dekad wiadomo, że jabłka doskonale smakują z dynią i cynamonem. Z tego powodu warto wypróbować ten owocowo-warzywny duet właśnie w formie dżemu. Jakie produkty widnieją w jego recepturze? Wśród tych podstawowych wymienia się miąższ z dyni, jabłka antonówki, cukier, cytrynę, goździki oraz mielony cynamon

Pokrój miąższ dyni w kostkę i włóż do garnka razem z goździkami, cukrem oraz wodą. Duś go pod przykryciem, aż całkowicie się rozpadnie, a następnie dodaj do niego sparzoną i startą skórkę oraz sok z cytryny. Gdy dynia zmięknie, dorzuć do niej ćwiartki jabłka pozbawione gniazd nasiennych i skóry. Gotuj wszystko przez około 40 minut - pod koniec obróbki termicznej pozbądź się goździków za pomocą łyżki.  

Po pełnym ostygnięciu przełóż dżem do wyparzonych słoików. Na samym końcu dopraw go sowitą ilością cynamonu. Dlaczego warto robić to właśnie na tym etapie? Ponieważ przyprawa ta może zgorzknieć pod wpływem działania wysokiej temperatury. Tak wykonany przetwór posłuży ci jako smarowidło do kanapek lub wypełnienie do naleśników. Wypróbuj go także z półtłustym serem białym i odrobiną jogurtu naturalnego. 

Dżem z cukinii i pomarańczy 

Dżem z cukinii i pomarańczy | Fot. 123RF/Picsel

Jakie owoce i warzywa można połączyć w dżemie poza wyżej wymienionymi? Np. cukinie i pomarańcze. Co prawda jest to mało popularny i niezbyt zachęcający duet, ale finalny smak potrafi naprawdę zaskoczyć... i to bardzo pozytywnie.

Zacznij od obrania cukinii, pokrojenia jej w kostkę i pozbycia się pestek. Zasyp ją cukrem i odstaw na 12 godzin w ciemne i chłodne miejsce, aby puściła soki. Umieść ją w garnku i gotuj do pełnej miękkości. Po około godzinnej obróbce termicznej wzbogać miksturę o cząstki pomarańczy. Pamiętaj jednak, aby były one wypestkowane i pozbawione albedo (białej części).  

Gdy wszystkie komponenty się rozgotują, a sam wywar zacznie gęstnieć, zdejmij go z ognia na około 10 minut. Po odparowaniu płynu wsyp do garnka pomarańczową galaretkę, kwasek cytrynowy oraz startą skórkę z umytych i wyparzonych owoców. Po całkowitym wystygnięciu przelej dżem do słoików. Nie zapomnij o pasteryzacji. 

Dżem z truskawek, czereśni, rabarbaru i cukinii 

Dżem z truskawek, czereśni, rabarbaru i cukinii | Fot. 123RF/Picsel

Jeśli w twoim ogródku rośnie pokaźny okaz rabarbaru, warto wykorzystać go do wyczarowania dżemu z dodatkiem truskawek, czereśni i cukinii. Umyj dokładnie wszystkie składniki. Obierz rabarbar i cukinię i pokrój je w kostkę. Zasyp je cukrem i odstaw na całą noc. Nie dysponujesz tak długim zapasem czasu? W takim razie wystarczą dwie, trzy godziny.  

Pozbaw truskawki szypułek a czereśni pestek i umieść je w garnku. Ponownie zasyp wszystko cukrem na co najmniej dwie, trzy godziny (lub całą noc). Gdy wszystkie komponenty puszczą sok, rozpocznij obróbkę termiczną na niewielkim ogniu. Doprowadź miksturę do wrzenia, a następnie dosyp do niej żelfix i energicznie mieszaj przez około 10 minut. Po wystygnięciu przełóż gotowy przetwór do wyparzonych słoików i mocno je zakręć. 

Jak przyrządzić dżem własnego pomysłu i jakie owoce można połączyć w dżemie? 

Jeśli gustujesz w dżemach bazujących na samych owocach, daj ponieść się fantazji i połącz swoje ulubione. Nie bój się eksperymentować i stawiaj na nieoczywiste zestawienia składników oraz przypraw. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą ci stworzyć pyszny przetwór. 

Pokrój wybrane owoce na równe kawałki, połącz je z cukrem, a następnie gotuj od 20 do 40 minut na wolnym ogniu. Czas trwania obróbki termicznej uzależniony jest od twardości wybranych przez ciebie komponentów. Pamiętaj o regularnym mieszaniu mikstury, żeby nie przywarła do dna garnka.  

Owocowy dżem domowej roboty czasami wymaga użycia soku z cytryny, służącego do jego zagęszczenia. Aby sprawdzić, czy konsystencja ci odpowiada, nabierz jego niewielką ilość na łyżeczkę, ostudź i oceń teksturę. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, dodanie soku jest opcjonalne.  

Jakie owoce można połączyć w dżemie? Podziel się swoimi pomysłami 

Uważasz się za pomysłodawcę nietypowego połączenia smakowego? W takim razie opublikuj ją na naszym serwisie. Dopiero planujesz odkrywać nowe, ciekawe smaki? Jeśli powyższe propozycje to dla ciebie za mało, skorzystaj z przepisów na Smaker.pl, które dostarczą ci mnóstwo inspiracji na domowe przetwory. Koniecznie wypróbuj dżem marchewkowo-jabłkowy, z cukinii z wanilią lub dyniowo-truskawkowy. Smacznego.

1. Dżem z melona i limonki

 Dżem z melona i limonki Zobacz przepis

Dżem z melona i limonki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Dżem z cukinii i kiwi z nutą agrestu

 Dżem z cukinii i kiwi z nutą agrestu Zobacz przepis

Dżem z cukinii i kiwi z nutą agrestu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Dżem cytrynowo-cukiniowy

 Dżem cytrynowo-cukiniowy Zobacz przepis

Dżem cytrynowo-cukiniowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Dżem ogórkowo-cukiniowy z aromatem ananasa

 Dżem ogórkowo-cukiniowy z aromatem ananasa Zobacz przepis

Dżem ogórkowo-cukiniowy z ananasem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Dżem gruszkowy z wanilią

 Dżem gruszkowy z wanilią Zobacz przepis

Dżem gruszkowy z wanilią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Dżem morelowo-dyniowy

 Dżem morelowo-dyniowy Zobacz przepis

Dżem morelowo-dyniowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Ustalono, kto nie powinien jeść cukinii. To warzywo może być silnie trujące »

Zmieszaj z wodą i wlej do czajnika. Gruba warstwa kamienia rozpuści się w mig »

Masz refluks, zgagę albo pokasłujesz? Dietetyk: tych produktów nie jedz ani nie pij »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 51

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0