Dania jednogarnkowe

Koniec lata to czas, kiedy do naszego jadłospisu wkraczają śliwki. Wyśmienicie smakują na surowo, doskonale nadają się również na przetwory. Powidła, konfitury, nalewki, czy soki świetnie sprawdzą się jesienią i zimą, kiedy lato i ciepłe dni będą już tylko wspomnieniem. Sprawdź, jakie śliwki są najlepsze na przetwory.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Śliwka to jeden z najbardziej lubianych owoców w Polsce. Nic dziwnego, każdy, kto miał okazje wychowywać się na wsi lub chociaż spędzać tam wakacje, z pewnością pamięta smak śliwek jedzonych wprost z drzewa. Do najpopularniejszych gatunków tych owoców należą: mirabelki, renklody, lubaszki, Królowa Wiktoria, Stanley oraz oczywiście węgierki.

Sprawdź także: Jak układać śliwkę na cieście, żeby nie było zakalca?

Śliwki charakterystyka

Owoc ten przywędrował do Europy z terenów Kaukazu. Obecnie istnieje aż 32 gatunki śliw, z powodzeniem rosną na terenie całego naszego kraju. Śliwy są trzecim najchętniej uprawianych drzewem owocowym w Polsce, przewyższają je jedynie jabłonie i drzewa wiśni.

Śliwki można wykorzystać w wielu przepisach. Świeże owoce śliwy mają mnóstwo witamin i minerałów, dlatego warto je jeść na surowo. Powidła i konfitury doskonale sprawdzą się do kanapek, suszone śliwki to jeden z niezbędnych elementów świąt Bożego Narodzenia, natomiast ciasto ze śliwkami to słodkości, które obowiązkowo musimy przygotować jesienią.

Śliwka właściwości

Śliwki zawierają wiele cennych składników odżywczych, np. witaminy A, C, E, K, witaminy  grupy B, nie brakuje w nich również magnezu, cynku, wapnia, sodu czy fosforu. Owoce te mają właściwości antyoksydacyjne, wykazują działanie przeciwnowotworowe, dzięki czemu pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Na pewno słyszałeś o tym, że śliwki dobrze działają na trawienie. Jedną ze sprawdzonych, babcinych metod na zaparcia jest właśnie jedzenie suszonych śliwek. Działanie te śliwki zawdzięczają pektynom, które są rodzajem błonnika. Wpływają korzystnie na układ trawienny, co więcej poprawiają apetyt. Spożywanie śliwek chroni przed nowotworem jelita grubego.

Jeśli dbasz o smukłą sylwetkę, koniecznie sięgnij po śliwki. Mają ona właściwości pobudzające przemianę materii, na długo pozostawiają uczucie sytości, oraz mają mało kalorii – w 100 g jest tylko około 45 kcal. Warto jednak ostrożnie podchodzić do śliwek suszonych – w 100 g jest aż 240 kcal.

Po śliwki powinny sięgać osoby, które mają problemy ze zbyt wysokim cholesterolem, ponieważ owoce te działają przeciwmiażdżycowo oraz pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Jedzenie śliwek wpływa także korzystnie na układ nerwowy.

Jakie śliwki nadają się na przetwory?

Wiele osób przygotowuje przetwory z uszkodzonych owoców. Oczywiście, nie muszą wyglądać perfekcyjnie, niczym z reklamy. Warto jednak zadbać o to, by w miarę możliwości śliwki były jędrne i  dojrzałe. Zasadę „nic się nie zmarnuje” w przypadku spleśniałych owoców, warto odrzucić w kąt. Odcinanie zepsutych części nic nie da, ponieważ pleśń mimo tego, że widoczna jedynie w jednym miejscu, znajduje się już w całym owocu. Dlatego nadgniłe śliwki należy wyrzucić, warto również sprawdzić, czy nie zagnieździły się w nich niechciani goście.

Jakie śliwki kupować na przetwory? Oczywiście do jednych z najpopularniejszych gatunków śliwek należą węgierki – są ciemnofioletowe, mają kształt elipsy i słodko-kwaśny smak. Sezon na śliwkę węgierkę rozpoczyna się w sierpniu i trwa przez cały wrzesień. Doskonale sprawdzą się na przetwory, można również je wędzić i suszyć.

Duże, deserowe, o ciemnym, wpadającym w granat kolorze, to śliwki Stanley. Przez wielu uważane za najsłodszą i najpyszniejszą z odmian. Przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Doskonale sprawdzi się do ciast, deserów i dżemów.

Nie można zapomnieć również o niepozornych, niewielkich, ale i bardzo słodkich mirabelkach. Warto przyrządzić z nich dżemy, marmolady, jak i kompoty. Dobrze sprawdzi się również w postaci nalewki.

Polacy uwielbiają również renklody. Występują w żółtym lub czerwono-fioletowym kolorze. Śliwki te są soczyste i słodkie, można je z powodzeniem użyć do przygotowania kompotów, powideł, konfitur i dżemów, które osłodzą ci chłodne jesienno-zimowe dni.

Warto wspomnieć również o lubaszce, czyli starej odmianie śliwek o kulistym kształcie oraz ciemnogranatowym kolorze. Charakteryzuje ją kwaskowaty smak oraz zielonkawy, soczysty miąższ, który dosyć trudno odchodzi od pestki. Te śliwki najczęściej są zbierane we wrześniu. Dobrze sprawdzą się na różnego rodzaju przetwory.

Co zrobić ze śliwek na zimę?

Zastanawiasz się, jakie przetwory wyczarować ze śliwek na zimę? Zajrzyj do sprawdzonych przepisów naszych użytkowników.

1. Dżem śliwkowy z niespodzianką

 Dżem śliwkowy z niespodzianką Zobacz przepis

Dżem śliwkowy z niespodzianką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Powidła śliwkowe bez cukru

 Powidła śliwkowe bez cukru Zobacz przepis

Powidła śliwkowe bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Śliwkowa Symfonia

 Śliwkowa Symfonia Zobacz przepis

Śliwkowa Symfonia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Śliwkowa nutella

 Śliwkowa nutella Zobacz przepis

Śliwkowa nutella / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Powidła śliwkowe bez mieszania

 Powidła śliwkowe bez mieszania Zobacz przepis

Powidła śliwkowe bez mieszania / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Dżem śliwkowy z migdałami

 Dżem śliwkowy z migdałami Zobacz przepis

Dżem śliwkowy z migdałami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Mus śliwkowy

 Mus śliwkowy Zobacz przepis

Mus śliwkowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Dżem śliwkowy z dodatkiem kaki, bananów, pomarańczy i jabłek

 Dżem śliwkowy z dodatkiem kaki, bananów, pomarańczy i jabłek Zobacz przepis

Dżem śliwkowy z dodatkiem kaki, bananów, pomarańczy i jabłek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Śliwki w sosie własnym w słoikach na zimę

 Śliwki w sosie własnym w słoikach na zimę Zobacz przepis

Śliwki w sosie własnym w słoikach na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kiszone śliwki

 Kiszone śliwki Zobacz przepis

Kiszone śliwki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1282

30 min
8
15 min
23
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 194

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8