Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić:
- Szparagi w cieście francuskim
- Koperty z ciasta francuskiego
- Wrapy
Pomysłów na karnawałowe przekąski jest ogrom, jednak my przygotowaliśmy dla was 10 popularnych i przede wszystkim sprawdzonych przepisów. Te dania możecie postawić na stole podczas stylowych zabaw, ale też wystrzałowych imprez.
Szparagi w cieście francuskim
Prosta i niesamowicie efektowna przekąska, która prezentuje się pięknie, a smakuje jeszcze lepiej. Jak przygotować szparagi w cieście francuskim? Chociaż karnawał to nie sezon na szparagi, powinniście znaleźć je bez problemu. Do tego dania konieczne jest również ciasto francuskie (może być kupne), szynka parmeńska i starty ser.
Zacznijcie od przygotowania szparagów - pozbądźcie się zdrewniałych końcówek, umyjcie szparagi i doprawcie solą, pieprzem i oliwą. Z ciasta francuskiego wytnijcie kwadraty, przykryjcie kawałkiem szynki, a po skosie połóżcie dwa szparagi, które należy zasypać tartym serem. Teraz szynkę owińcie wokół szparagów, a ciasto zlepcie na środku. Pieczcie je w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez 15 minut.
Domowa mieszanka studencka
To przekąska na imprezę ze znajomymi czy na każdy inny dzień. Zamiast kupować gotową mieszankę, zróbcie ją samodzielnie, z tego, co lubicie najbardziej. Domowa mieszanka studencka powinna zawierać orzechy, laskowe, ziemne i włoskie, a także migdały, płatki kokosa, kandyzowane owoce (na przykład imbir), żurawinę czy rodzynki.
Roladki łososiowe
Roladki łososiowe to świetny pomysł na szybkie, acz wykwintne karnawałowe przekąski. Można przygotować je na wiele sposobów. Jednym z nich jest stworzenie farszu z białego sera, śmietany, suszonych pomidorów i ziół, a następnie ułożenie go na plasterkach łososia, by stworzyć roladkę. Rolady można podawać w całości bądź pokroić je w plastry i nadziać na wykałaczki.
Paszteciki z mięsem
Paszteciki z mięsem to danie, które wymaga odrobiny więcej pracy. Oczywiście, jeśli chcecie zrobić je z ciasta drożdżowego. Prostsza wersja wykonana jest z ciasta francuskiego, które można kupić w sklepie. Najważniejszy w pasztecikach jest jednak farsz.
Zrobicie go z mięsa mielonego (pół kilograma), cebuli, ostrej papryki, soli, pieprzu i majeranku. Mięso smażcie z cebulką pokrojoną w drobną kostkę i wszystkimi przyprawami. Powinno być dobrze zmielone, by cały farsz miał gładką konsystencję.
Nieważne czy paszteciki robicie z ciasta francuskiego, czy z drożdżowego - sposób zawijania jest taki sam. Ciasto należy rozwałkować lub rozłożyć, a następnie nałożyć na nie farsz i zawinąć w rulonik, który trzeba pociąć na kawałki o długości około pięciu centymetrów. Paszteciki piecze się przez 30-40 minut w 180 stopniach (ciasto drożdżowe) lub około 20 minut w temperaturze 200 stopni (ciasto francuskie).
Pierożki kruche
Pierożki kruche to pyszna i łatwa do przygotowania przekąska karnawałowa. Do jej zrobienia wystarczy ciasto kruche, które można kupić w sklepie oraz wybrany farsz - na przykład z mieszanki serów lub pieczarek. Pierożki lepi się tak samo, jak zwykłe pierogi.
Należy je jednak upiec, nie gotować. Przed włożeniem ich do piekarnika pamiętajcie o posmarowaniu ciasta rozbełtanym żółtkiem. Pieczcie je w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez 15 minut. Po tym czasie będą rumiane i idealne.
Koperty z ciasta francuskiego
Koperty z ciasta francuskiego przygotowuje się dokładnie tak samo, jak szparagi z pierwszego przepisu. Może się w nich znaleźć jednak to, co lubimy najbardziej - szynka, paróweczki, warzywa, starty ser. Koperty można również przygotować na słodko: z dżemem, owocami czy orzechami.
Pizza stick
Pizza stick to paluszek z ciasta na pizzę, z dodatkiem szynki czy sera. To przekąska karnawałowa w sam raz do maczania w sosach, dlatego warto przygotować do paluszków kilka rodzajów dressingów. Jak zrobić pizza stick?
Przygotujcie ciasto na pizzę, patyczki do szaszłyków, miseczkę startego sera i ulubione przyprawy. Rozwałkujcie ciasto i pokrójcie je w paski, które następnie należy zawinąć wokół patyczków do szaszłyków - zaczynając od góry. Ciasto posmarujcie oliwą, posypcie przyprawami i serem. Pieczcie je na blaszce w temperaturze 200 stopni przez około 10 minut.
Wrapy
Karnawałowe przekąski bez wrapów? To niemożliwe. To proste do przygotowania danie jest obecne na wielu imprezach. Jak je zrobić? Przygotujcie tortillę, serek kremowy kanapkowy, ulubione warzywa (paprykę, oliwki, ogórki), sałatę (idealnie sprawdzi się rukola) i mięso lub rybę - te dodatki nie są jednak konieczne.
Placek tortilli posmarujcie serkiem i ułóżcie na nim sałatę oraz pokrojone w paski warzywa czy inne dodatki. Zawińcie tortillę i pokrójcie ją w paski grubości dwóch, trzech centymetrów. Można nadziać je na wykałaczki. Wrapy są gotowe do zajadania.
Szynkowe roladki
Szynkowe roladki to przekąska, która nie kojarzy się z niczym skomplikowanym, a jednak może być niebiańsko smaczna. Roladki z szynki często zalewa się żelatyną, by zrobić z nich galaretkę. Jednak to nie jest konieczne - bez tego dodatku są równie pyszne i gotowe w kilka minut. Czego potrzebujecie, by zrobić szynkowe roladki?
Kilku plasterków szynki, czerwonej papryki, serka kanapkowego, ogórków i świeżego szpinaku. Paprykę i ogórki pokrójcie w drobne paseczki, szpinak umyjcie i osuszcie. Plasterki szynki posmarujcie serkiem, a następnie ułóżcie na nich szpinak i warzywa. Teraz wystarczy tylko zawinąć roladki i spiąć je wykałaczkami. To tyle - karnawałowe przekąski są już gotowe.
Jajka faszerowane
Jajka faszerowane to nieodłączny element każdej imprezy rodzinnej - wesel, chrzcin, urodzin. Nie może ich także zabraknąć podczas karnawału. Istnieje tak wiele sposobów na zrobienie jajek faszerowanych, że z całą pewnością można by poświęcić im oddzielny artykuł, a nawet książkę kucharską.
Jajka faszerować można wszystkim, gdyż z każdym składnikiem smakują wybornie. Można nadziewać je pastą lub też drobną sałatką z warzyw - idealnie smakują jajka faszerowane salsą z pomidorków, cebuli i awokado. Faszerowane jajka będą smakować doskonale także w połączeniu z szynką, najlepiej wyrazistą, taką jak szynka parmeńska, czy też serami - parmezanem, fetą, ricottą.
Do jajek pasują również ryby, na przykład anchois lub łosoś. Możecie przygotować z nich pastę lub też ułożyć je na kremowym wkładzie z sera. Faszerowane jajka w większości przypadków uwielbiają także majonez. Na polskich stołach nie może go zabraknąć - warto zrobić z niego niewielką dekorację, by jajka były nie tylko smaczne, ale i ładnie się prezentowały. O jajkach faszerowanych można by mówić długo. Tu macie zatem pole do popisu podczas przygotowywania karnawałowych przekąsek.
Mnóstwo pomysłów na przekąski i tak mało czasu, by je wszystkie zjeść. Nie martwcie się - karnawał żyje nie jedną, lecz wieloma imprezami. Z pewnością spróbujecie jeszcze różnych przekąsek o doskonałym smaku.
Zobacz także: