Dania jednogarnkowe

Kiszenie warzyw to świetny sposób na ich konserwację, takie przetwory doskonale sprawdzą się podczas jesieni i zimy. Co więcej, kiszonki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Najczęściej do kiszenia używamy ogórków i kapusty, warto jednak rozważyć przygotowanie kiszonych przetworów z innych warzyw i owoców. Jak przygotować kiszonki, żeby wyszły pyszne i chrupiące?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeśli dopiero planujecie rozpocząć swoją przygodę z kiszeniem, koniecznie sprawdźcie, w jaki sposób się do tego przygotować. Jakich produktów potrzebujecie? Co możecie ukisić? Ile czasu zajmie wam otrzymanie upragnionego efektu?

Sprawdź także: Pij przez tydzień sok z kiszonek. Efekty przejdą twoje oczekiwania!

Kiszenie warzyw dlaczego jest takie modne?

Kiszonki są element menu wielu z nas. Na szczęście dawno już przestaliśmy zajadać się wyłącznie kiszonymi ogórkami czy kapustą. Teraz na stoły wchodzi także kiszona rzodkiew, buraki, a nawet cytryny czy pomidory. Kisić można dosłownie wszystko. Ale dlaczego niby mamy to robić?

Kiszenie warzyw wpływa nie tylko na ich smak, ale również na wartości odżywcze. Oprócz tego, że znajdziemy w nich wszystkie witaminy i minerały oryginału, kiszonki charakteryzują się obecnością bakterii probiotycznych, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszych jelit. Nie bez przyczyny mówi się, że jelita są jednym z najważniejszych elementów naszego układu odpornościowego. Zdrowe jelita, usiane mikroflorą bakteryjną, chronią przed rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą być przyczyną infekcji oraz chorób. Mikroflora ulega jednak zniszczeniu, chociażby przez wzgląd na nasze nieodpowiednie wybory dietetyczne.

Odbudowanie jej jest konieczne, by organizm funkcjonował prawidłowo. W tym właśnie mogą pomóc nam kiszonki. Oprócz probiotyków zawierają także duże źródło witaminy C oraz witamin z grupy B. Nie da się ukryć, że to prawdziwa kopalnia fantastycznych właściwości. Teraz wiesz już, dlaczego kiszenie jest czymś, czym warto się zająć. Ale jak kisić, by cieszyć się pozytywnymi efektami?

Jak kisić warzywa?

Jak kisić warzywa, oto jest pytanie. Według wielu osób, które w tej sztuce są już biegłe, każde warzywo (oraz owoce) nadają się do kiszenia. Istotne jest jednak to, w jaki sposób się za to zadanie zabieramy. Warzywa mają różnorodny czas obróbki termicznej - niektóre gotują się krótko, inne potrzebują długo posiedzieć w wodzie. To może naprowadzić na trop, iż kiszenie także przebiega różnie w zależności od produktu. Nie do końca. Proces fermentacji zachodzi dość szybko - już po 3-4 dniach. Czas jest tu składnikiem, który świadczy nie tyle o udanym kiszeniu, ile raczej o stopniu, w jakim ukiszone zostały warzywa. Jeśli zostawicie rzodkiewki w zalewie przez trzy dni, będą one ukiszone. Jednak ich smak będzie dużo bardziej intensywny po tygodniu. To, jaki smak chcecie uzyskać, zależy od was.

Pamiętajcie jednak, by warzywom dać co najmniej tych kilka dni, by proces fermentacji zdążył się rozpocząć. Jak kisić warzywa? Przede wszystkim należy je dobrze umyć i osuszyć. Lepiej pozbyć się wszelkich zabrudzeń, by nie psuć sobie wrażeń podczas smakowania kiszonek. Nawet ziarnko piasku może uprzykrzyć życie, jeśli znajdzie się w zębie. Warzywa, które są większych rozmiarów, możecie pokroić na kawałki, tak jak do marynowanych sałatek. Można je zostawić także w całości, jednak wtedy musicie pamiętać, że należy dać im więcej czasu, by proces kiszenia rzeczywiście w nich zaszedł.

To dotyczy na przykład papryki czy cytryny. Warzywa korzeniowe najlepiej obrać, by pozbyć się zabrudzeń. Następnie wystarczy włożyć je do wybranego naczynia. Układajcie je ciasno, koło siebie. Warzywa nie powinny pływać w zalewie. Poza tym to marnotrawstwo miejsca - lepiej mieć przecież więcej kiszonek, niż mniej, prawda? W warstwach warzyw, które chcecie kisić, musicie ułożyć także przyprawy, które nadadzą smak całej zaprawie. To czosnek, ziele angielskie, pieprz w kulkach i liście laurowe. Niektórzy dodają również gorczycy bądź chrzanu. Wszystko zależy od was i od tego, jaki smak chcecie osiągnąć. W garnku zagotujcie wodę i dorzućcie sól - może to być sól morska bądź różowa. Łyżeczka na litr wody. Gdy zalewa będzie już gotowa, zalejcie nią warzywa tak, by zalewała całość ułożoną w naczyniu. Warzywa nie mogą wyjść poza powierzchnię. Zamknijcie naczynie i odstawcie w ciemne miejsce. 

W czym kisić warzywa?

To w czym zakisicie warzywa, zależy od was. Najczęściej robi się to w słoikach - są wygodne, pojemne i łatwo się je zakręca. Można przenieść je bez problemu do spiżarni, gdzie czekają nawet kilka miesięcy na otwarcie. Kisić można także w przeznaczonej do tego kamionce. To duże naczynie wykonane z kamionki, które posiada wygodą pokrywkę. Warto jednak uważać, gdyż warzywa kiszone w kamionkach mogą łatwo pleśnieć. Wszystko przez wypływanie zawartości nad poziom zalewy. Pamiętajcie zatem, by kisząc warzywa w kamionkach, zawsze dociskać je talerzem bądź przeznaczonym do tego kamieniem.

Co można kisić?

Właściwie kwestia tego, co można kisić, a czego kisić nie można, pozostaje otwarta. Wiele zależy od kubków smakowych osób próbujących kiszonek. Jak jednak wspomnieliśmy, niektórzy znawcy tematu uważają, że kisić można każde warzywo. Najłatwiej jest zacząć od warzyw twardych, takich jak kalafior, marchewka, rzodkiewka. Z czasem przejdźcie jednak do bardziej odważnych kiszonek - pomidorów czy papryk, które mogą być kiszone w całości. Pamiętajcie, że kisi się nie tylko warzywa, ale także owoce i grzyby. Kiszone śliwki i cytryny naprawdę smakują doskonale i bardzo ciekawie. Idealnie nadają się do zup oraz sosów. Najważniejsze jest to, by się nie ograniczać.

Zobacz: Zupa z kiszonych ogórków

Na co zwracać uwagę przy kiszeniu?

Kiszenie rządzi się swoimi prawami i warto o nich pamiętać. Na co zwracać uwagę przy kiszeniu?

Pamiętajcie, by warzywa zawsze były zalane odpowiednią ilością wody z solą. Jeśli będą wystawać, raczej nie możecie spodziewać się pozytywnych efektów. W takich warunkach pleśń rośnie ekspresowo.

Pleśń bardzo dobrze dogaduje się także z brudnymi słoikami, na przykład po innych kiszonkach. Jeśli używacie słoika po raz kolejny, dobrze go umyjcie oraz wyparzcie. Dzięki temu pozbędziecie się bakterii, które mogą popsuć efekt i zniszczyć waszą partię kiszonek.

Zawsze wybierajcie zdrowe warzywa. Przebierajcie je dokładnie, by pozbyć się wszystkich tych, które posiadają znamiona zepsucia.

Nie kiście w naczyniach, które nie są wykonane ze szkła, ceramiki czy kamionki. Zapomnijcie o kiszeniu w pojemniczkach do przechowywania żywności - to nie wyjdzie.

Warzywa do kiszenia potrzebują świeżego powietrza. Dlatego nie zamykajcie bardzo dokładnie pokrywki od słoików. Możecie na górę położyć talerzyk albo gazę, którą następnie przykryjecie pokrywką.

Nie zapominajcie o soku z kiszenia, który powstaje po kilku lub kilkunastu dniach procesu fermentacji. On także jest bardzo bogatym źródłem probiotyków. Można używać go do zup albo wypijać. Idealnym przykładem jest sok z kiszonych buraków.

Szukacie przepisów na pyszne kiszonki? Zajrzyjcie do propozycji przygotowanych przez naszych użytkownków. 

1. Domowa kiszona kapusta

 Domowa kiszona kapusta Zobacz przepis

Domowa kiszona kapusta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszone zielone pomidory

 Kiszone zielone pomidory Zobacz przepis

Kiszone zielone pomidory / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kiszona papryka

 Kiszona papryka Zobacz przepis

Kiszona papryka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Cukinia jednodniowa (kiszona)

 Cukinia jednodniowa (kiszona) Zobacz przepis

Cukinia jednodniowa (kiszona) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Młoda kiszona dynia

 Młoda kiszona dynia Zobacz przepis

Młoda kiszona dynia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kiszone ogórki

 Kiszone ogórki Zobacz przepis

Kiszone ogórki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Kiszona botwinka

 Kiszona botwinka Zobacz przepis

Kiszona botwinka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Czosnek kiszony na zimę

 Czosnek kiszony na zimę Zobacz przepis

Czosnek kiszony na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kiszone cytryny

 Kiszone cytryny Zobacz przepis

Kiszone cytryny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Kiszone buraki

 Kiszone buraki Zobacz przepis

Kiszone buraki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Dlaczego warto przygotować letnie przetwory »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 217

15 min
8
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 349

30 min
3
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 127

15 min
6

Przepis dnia

Dania główne Leniwe z sosem żurawinowym

Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...

Odsłon: 2528

30 min
33
>60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

0
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

7