Cukier, lemoniada, lody, syrop. Co można zrobić z lawendy?

Lawenda to roślina, która kojarzy się głównie z przemysłem kosmetycznym. Okazuje się jednak, że równie dobrze można wykorzystać ją w kuchni i to na wiele różnych sposobów. Czym dokładnie jest i co kryje w sobie lawenda? Właściwości jej kwiatów oraz liści są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie!

Do czego wykorzystać lawendę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu lawenda cieszy się tak ogromną popularnością na całym świecie – nie dość, że zachwyca swoim wyglądem i zapachem, to jeszcze wykazuje korzystne działanie na organizm. Producenci żywności i kosmetyków sięgają zarówno po jej kwiaty, jak i liście czy łodyżki. Co dokładnie się w nich kryje i jak przemycić do potraw lawendę? Charakterystykę oraz przepisy z jej zastosowaniem znajdziesz poniżej! 

Sprawdź także: Przynosi nie tylko ochłodzenie w upalne dni. Jak zrobić lemoniadę bazyliową?

Lawenda – charakterystyka  

Lawenda to roślina z rodziny jasnotowatych, która obejmuje ok. 40 gatunków. Obecnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce – można natknąć się tutaj przede wszystkim na lawendę wąskolistną, zwaną również lawendą lekarską. Osiąga ona nawet 90 cm wysokości i przybiera różne barwy, począwszy od fioletowej po purpurowo-liliową. Okres jej kwitnienia trwa od czerwca do września/października – jej kwiatostany zbiera się przed całkowitym otwarciem, ponieważ dość szybko tracą swoją woń. W kuchni wykorzystuje się jej kwiaty, łodyżki oraz liście, ale to te pierwsze są najbardziej aromatyczne. 

Lawenda – właściwości 

Dzięki wysokiej zawartości cennych związków lawenda usprawnia szereg procesów zachodzących w organizmie. Wśród jej największych zalet wymienia się pozytywny wpływ na układ nerwowy – roślina ta działa uspokajająco, ułatwia zasypianie i łagodzi stres. Ponadto niweluje oznaki zmęczenia i zwiększa aktywność umysłową.  

Kwiaty i liście lawendy poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego – przyspieszają trawienie, zwiększają apetyt, regulują perystaltykę jelit, wspomagają leczenie zaparć i niestrawności, a także pobudzają wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Co więcej, zmniejszają dolegliwości bólowe, przynosząc ukojenie przy migrenie, napięciowym bólu głowy oraz dyskomforcie związanym z menstruacją 

Czym jeszcze charakteryzuje się lawenda? Właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne sprawiają, że chętnie wykorzystuje się ją w niwelowaniu objawów różnego rodzaju infekcji, w tym zapalenia zatok, gardła i oskrzeli. W okresie wzmożonych przeziębień, czyli jesienią oraz zimą, warto sięgać po lawendową nalewkę, która wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza drobnoustroje.  

Olejek lawendowy  

Olejek lawendowy to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Wytwarza się go z różnych rodzajów lawendy, wśród których prym wiedzie lawenda wąskolistna. W przeciwieństwie do większości specyfików z tej grupy można bezpiecznie aplikować go na skórę, dlatego świetnie sprawdza się przy masażu, a także łagodzeniu podrażnień i leczeniu trądziku.  

Olejek lawendowy korzystnie działa na zdrowie, a to wszystko za sprawą garbników, kwasów organicznych, kumaryn, triterpenów, antocyjanów oraz fitosteroli. Znajdziesz w nim m.in. takie substancje jak linalol, cyneol, pinen, furfurol czy borneol, które mogą poszczycić się niezwykle wszechstronnymi właściwościami.  

Cukier lawendowy 

Niektóre sklepy posiadają w swojej ofercie taki produkt jak cukier lawendowy, będący połączeniem zwykłego cukru i lawendy. Można porównać go do cukru waniliowego, który dodaje się do przetworów, koktajli oraz rozmaitych deserów, w tym wypieków. Składnik ten nadaje potrawom słodkiego posmaku i przyjemnego aromatu. Pamiętaj jednak, że jego duża ilość może zdominować ich smak i sprawić, że będą zbyt mdłe. 

Lawenda – zastosowanie w kuchni  

W jakich daniach najlepiej sprawdza się lawenda? Zastosowanie w kuchni tej rośliny jest bardzo wszechstronne. Możesz użyć jej zarówno jako dekorację, jak i przyprawę, która wzbogaci smak twoich przekąsek. Stanowi ona idealny dodatek do mięs, ryb, sosów i sałatek oraz takich napojów jak kawa czy herbata. Warto podkreślić, że świetnie łączy się z niektórymi ziołami, zwłaszcza majerankiem, oregano, tymiankiem, rozmarynem, cząbrem oraz estragonem. Jeśli chcesz uwzględnić ją w swoich przepisach, możesz sięgnąć po świeży i suszony wariant.  

Kwiaty lawendy w kuchni 

Jak wykorzystać kwiaty lawendy w kuchni? Możliwości jest naprawdę dużo! Możesz udekorować nimi torty lub ciasta, a także wyczarować z nich pyszne lody, lemoniadę oraz wyżej wspomniany cukier, który powstaje z zaledwie dwóch komponentów. Doskonałym pomysłem będzie także przyrządzenie oliwy – jedyne, co musisz zrobić, to wsypać suszone gałązki wraz z kwiatami do szklanej butelki, zalać dobrej jakości oliwą z oliwek i odstawić na kilka tygodni. 

Liście lawendy w kuchni 

Jeśli chodzi o liście lawendy, w kuchni pełnią one rolę przyprawy, którą wzbogaca się wytrawne dania. Ze względu na gorzkawy posmak nie nadają się one do deserów i wypieków. Można natomiast przygotowywać z nich aromatyczne, rozgrzewające napary, które dodatkowo usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego.  

Lawenda – przepisy 

Masz ochotę na przysmak, w którym króluje lawenda? Przepisy z jej zastosowaniem są tak liczne, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Poznaj dwie propozycje, które znakomicie sprawdzą się latem. 

Lemoniada lawendowa 

Lemoniada lawendowa to idealna alternatywa dla tej tradycyjnej, czyli z miętą i cytryną. Aby ją wyczarować, musisz zaopatrzyć się w kwiaty lawendy, wodę, cukier oraz sok z cytryny. Jeśli chcesz jeszcze bardziej uatrakcyjnić jej smak, uwzględnij w swojej recepturze listki mięty oraz syrop z agawy.  

Zagotuj w rondelku wodę wraz z powyższymi składnikami i odstaw ją do ostygnięcia. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, przecedź płyn przez drobne sitko. Powstały syrop wstaw do lodówki – przed podaniem rozcieńcz go z wodą mineralną i wrzuć kilka kostek lodu.  

Lody lawendowe 

Lody lawendowe to wyśmienita przekąska nie tylko na upalne dni. Przygotujesz je z takich produktów jak śmietana kremówka, żółtka jaj, niesłodzone mleko skondensowane, cukier oraz kwiaty lawendy. Jak zrobić je krok po kroku?  

Wlej do rondelka śmietanę oraz mleko, wsyp do nich kwiaty lawendy i zagotuj. Zdejmij garnek z palnika i zaczekaj, aż jego zawartość wystygnie. Po upływie kilku godzin ponownie podgrzej składniki i przecedź je do oddzielnego naczynia.  

Dodaj żółtka utarte z cukrem i przelej całość z powrotem do garnuszka – kontynuuj obróbkę termiczną do momentu, aż masa nieco zgęstnieje. Gdy ta ostatnia wystygnie, połącz ją z ubitą śmietaną kremówką, przełóż do pojemnika i wstaw do zamrażarki na ok. pięć-sześć godzin. Smacznego! 

 Szukasz ciekawych przepisów z użyciem lawendy? Sprawdź, jakie dania przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Lemoniada lawendowa

 Lemoniada lawendowa Zobacz przepis

Lemoniada lawendowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Konfitura morelowa z lawendą

 Konfitura morelowa z lawendą Zobacz przepis

Konfitura morelowa z lawendą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Nalewka wiśniowa z lawendą.

 Nalewka wiśniowa z lawendą. Zobacz przepis

Nalewka wiśniowa z lawendą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Lody jeżynowe z lawendą

 Lody jeżynowe z lawendą Zobacz przepis

Lody jeżynowe z lawendą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Racuchy z malinami z dodatkiem melisy i lawendy

 Racuchy z malinami z dodatkiem melisy i lawendy Zobacz przepis

Racuchy z malinami z dodatkiem melisy i lawendy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Muffiny lawendowe z kremem czekoladowym

 Muffiny lawendowe z kremem czekoladowym Zobacz przepis

Muffiny lawendowe z kremem czekoladowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Syrop lawendowy

 Syrop lawendowy Zobacz przepis

Syrop lawendowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
9
30 min
5
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 75

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1