Spis treści:
Pierwsza komunia święta to dzień, w którym wszystko powinno być idealne. Co roku wielu z nas staje przed dylematem, gdzie wystawić przyjęcie komunijne dziecka. Do restauracji przychodzimy na gotową uroczystość, bo za smak i obsługę odpowiedzialni są kucharze i kelnerzy, a my w tym czasie możemy zająć się gośćmi. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne. Okazuje się również, że wiele osób nie czuje się swobodnie w restauracji, gdzie brakuje im rodzinnej atmosfery, z którą kojarzona jest komunia. Alternatywą jest przyjęcie komunijne w domu. Choć niektórym uroczystość w domu kojarzy się z dodatkowym stresem i ciągłym przebywaniem w kuchni. to jednak nie musi tak być, jeśli dobrze zaplanujesz menu i wydatki.
Co spodoba się gościom?
Ustalanie menu komunijnego to nie lada wyzwanie. Jedzenie musi być uroczyste i równocześnie zadowalające wszystkich gości: najmłodszych i najstarszych. Ogromne znaczenie mają tu zaproszeni goście, ich wiek i upodobania kulinarne. Jeśli jest to spotkanie rodzinne, na którym w przeważającej liczbie pojawią się osoby starsze, to podawane dania powinny być w miarę tradycyjne. Nie wolno pominąć dzieci, których kubki smakowe najtrudniej jest zadowolić. Nie zapominaj, że najważniejszą osobą w tym dniu jest twoja pociecha, dlatego na stole powinny się znaleźć jej ulubione potrawy.
Jak się za to zabrać?
Pamiętaj, że w tak ważnym dniu dla swojego dziecka musisz być dla niego wsparciem. Wybierając dania, zdecyduj się na takie, które można przygotować odpowiednio wcześnie. Poproś o pomoc kogoś z rodziny ( np. babcię lub siostrę), dzięki komu szybciej poradzisz sobie z gotowaniem i podawaniem potraw.
Jak przystroić stół?
Jeśli chodzi o stół, nie musimy trzymać się tradycyjnych reguł. Nie wszystko musi być śnieżnobiałe. Na komunijnym stole idealnie sprawdzą się kolorowe obrusy, świeże kwiaty i świeczniki. Kolorystyka stołu często uzależniona jest od płci dziecka - w przypadku dziewczynek najczęściej pojawiają się elementy różu, a u chłopców odcienie niebieskiego.
Jakie potrawy podać?
Zacznijmy od zupy. W większości rodzin w niedzielę i święta przygotowuje się rosół. Wybór ten jest bezpieczny, ponieważ większość zaproszonych gości na pewno lubi tę potrawę. Ciekawym pomysłem jest też krem marchewkowy, który jest bardzo pożywny i przypadnie do gustu bardziej wymagającym, w tym wegetarianom.
2. Krem marchewkowy z tahini i cieciorką
Zobacz przepisKrem marchewkowy z tahini i cieciorką/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Drugie danie jest największym wyzwaniem. Najlepiej będzie, jeśli pozwolisz gościom wybrać to, na co mają ochotę. Przygotuj dwa rodzaje mięs oraz tradycyjnie ugotowane ziemniaki, ryż i kluski śląskie.
1. Tradycyjny kotlet schabowy
Zobacz przepisTradycyjny kotlet schabowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Roladki z kurczaka ze szpinakiem
Zobacz przepisRoladki z kurczaka ze szpinakiem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Nie zapominaj, że niektórzy z gości mogą być na diecie wegetariańskiej. Dla nich musisz ugotować osobne danie.
Dodatki do dania głównego również powinny być zróżnicowane. Dobrze sprawdzą się warzywa gotowane na parze, świeża marchewka z gruszką i surówka z kapusty.
1. Surówka z marchewki i gruszki
Zobacz przepisSurówka z marchewki i gruszki/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser proponujemy szybkie i pyszne smażone banany z lodami, które zachwycą podniebienia wszystkich uczestników przyjęcia.
1. Smażone banany z lodami
Zobacz przepisSmażone banany z lodami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zimne przekąski. Oprócz tradycyjnej deski serów z orzechami, zachwyć gości nowym smakiem. Połącz kawałki melona z plasterkami szynki parmeńskiej. Nie zapomnij o pieczywie i dodatkach w formie past.
1. Pasta z awokado i rukoli
Zobacz przepisPasta z awokado i rukoli/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Punktem kulminacyjnym jest oczywiście tort. Tort komunijny powinien być biały, gdyż biel jest barwą czystości, niewinności i nieodłącznie kojarzy się z uroczystością pierwszej komunii świętej.