Dania jednogarnkowe

Choć mięso zajmuje w polskiej kuchni bardzo ważne miejsce, nie brakuje w niej również specjałów bez tego składnika. Zupy, pierogi, racuchy czy naleśniki to tylko kilka z wielu przysmaków, jakimi niegdyś karmiły nas babcie. Poznaj najlepsze obiady bez mięsa, które pozwolą ci przenieść się w czasie.

Odkryj najlepsze przepisy na obiady bez mięsa | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie ulega wątpliwości, że polska kuchnia jest niezwykle urozmaicona - wśród jej tradycyjnych potraw nie brakuje zarówno mięsnych specjałów, jak i zup czy mącznych przysmaków. Te ostatnie często przywołują czasy dzieciństwa, kiedy mamy lub babcie przyrządzały rozpływające się w ustach pierogi, naleśniki, knedle czy racuchy. Jakie obiady bez mięsa do dziś goszczą w polskich domach? Odkryj najciekawsze z nich i udaj się w podróż do dawnych lat.

Sprawdź także: Jak zrobić idealny biszkopt? Weź do serca te babcine rady, będzie równy i wyrośnięty

Najlepsze obiady bez mięsa

Niektórzy podchodzą do dań wegetariańskich z dużą nieufnością - uznają je za mało sycące, nudne lub niepełnowartościowe. Tymczasem najlepsze obiady bez mięsa dostarczają wszystkich potrzebnych składników odżywczych, odpowiednią ilość kalorii, a dodatkowo codziennie - zapewniają nowe wrażenia kulinarne. Pamiętaj, że każdy z nas powinien przynajmniej raz w tygodniu zrezygnować z mięsa, aby nie zapewniać organizmowi dużych dawek cholesterolu i niezdrowych tłuszczów.

Jeśli obawiasz się z kolei nudy w kuchni - wiedz, że wegetariańska potrawa nie oznacza tylko posiłku przyrządzonego z samych warzyw. Korzystaj również z jajek i nabiału (mleka, śmietany, kefiru, serów), bakalii, owoców, nasion, pestek i roślin strączkowych (soczewicy, fasoli, groszku). Warto przypomnieć też, że z powodu ograniczonych dostaw do sklepów i panującej kiedyś biedy nasze babcie często sięgały po bezmięsne dania mączne.

Z pewnością z sentymentem wspominasz potrawy mączne, zupy warzywne lub obiady na słodko, które gotowały przed laty i którymi cię karmiły. Odkryj najlepsze obiady bez mięsa i przypomnij sobie smak z dzieciństwa.

Przepisy na obiady bez mięsa jak u babci

Poniżej przygotowaliśmy 11 przepisów na obiady bez mięsa jak u babci. Są pełne smaku, zahamują głód i uzupełnią niedobory najważniejszych wartości odżywczych w organizmie. 

1. Fasolka po bretońsku  

Fasolka po bretońsku to jeden z najczęściej serwowanych obiadów bez mięsa w polskich domach. Trudno się temu dziwić - w końcu jest ona niezwykle sycąca, smaczna i prosta w przygotowaniu. Jej bezmięsna wersja powstaje z takich składników jak biała fasola, cebula, ziele angielskie, liście laurowe, przecier i koncentrat pomidorowy, kminek, wędzona papryka, lubczyk, chili, pietruszka, majeranek, zielona kolendra oraz pieprz i sól. Fasolka po bretońsku najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem.

Fasolka po bretońsku bez mięsa

 Fasolka po bretońsku bez mięsa Zobacz przepis

Wegańska fasolka po bretońsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Łazanki 

Wśród obiadów bez mięsa nie może zabraknąć oczywiście łazanek z kapustą i grzybami. Aby je przyrządzić, możesz sięgnąć po gotowy makaron. Jeżeli natomiast chcesz wiernie odtworzyć babcine danie, koniecznie zrób go samodzielnie. Do wyczarowania pysznych łazanek potrzebujesz suszonych grzybów, cebuli, kiszonej kapusty, masła oraz soli i pieprzu.

Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania makaronu. Następnie podgotuj kapustę, odciśnij z niej nadmiar wody i pokrój. Podsmaż cebulę na maśle, dodaj do niej kapustę wraz z grzybami i dopraw solą i pieprzem. Po chwili duszenia wymieszaj całość z łazankami.  

Jarskie łazanki z kapustą i grzybami

 Jarskie łazanki z kapustą i grzybami Zobacz przepis

Łazanki z kapustą i grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Racuchy 

Racuchy to przysmak, za którym przepadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Odpowiednio usmażone, są niezwykle puszyste i rozpływające się w ustach. Ich przygotowanie wymaga użycia zaledwie kilku produktów - mąki pszennej, jabłek, mleka, jajek oraz sody i proszku do pieczenia.

Umieść w misce jajka, wlej lekko podgrzane mleko i delikatnie wymieszaj. Wsyp przesianą mąkę wraz z sodą oraz proszkiem do pieczenia i kontynuuj mieszanie do momentu, aż ciasto osiągnie jednolitą konsystencję. Dorzuć starte jabłka i ponownie wymieszaj. Smaż racuchy z obydwu stron na dobrze rozgrzanym oleju i na koniec posyp je cukrem pudrem.  

4. Zupa zacierkowa 

W rankingu najsmaczniejszych obiadów bez mięsa nie może zabraknąć oczywiście zupy zacierkowej. Dziś niestety niewiele osób o niej pamięta, dlatego czas zrobić ją w domu i przywołać czasy dzieciństwa. Przepis na zupę zacierkową składa się z dwóch etapów - przygotowania zacierki oraz bulionu.

Pierwszy z nich powstaje z mąki pszennej, jajka, wody oraz soli, drugi natomiast z marchewki, pietruszki, cebuli, pora, selera, ziemniaków, masła, ziela angielskiego, liści laurowych, lubczyku, natki pietruszki oraz soli i pieprzu. Pamiętaj, że zacierkę zawsze wrzuca się pod koniec gotowania i miesza, żeby się nie skleiła.  

Zacierkowa z dużą ilością świeżego koperku

 Zacierkowa z dużą ilością świeżego koperku Zobacz przepis

Zacierkowa jak u mamy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pierogi ruskie  

Ranking najlepszych pomysłów na obiady bez mięsa nie byłby kompletny bez pierogów ruskich. Trudno jest znaleźć choć jedną osobę, która by za nimi nie przepadała - serowy farsz w połączeniu z delikatnym ciastem i okrasą z cebuli to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Aby zrobić idealne ciasto na pierogi, musisz zaopatrzyć się w mąkę pszenną, olej, wodę oraz sól. Do zrobienia farszu natomiast potrzebujesz półtłustego twarogu, ugotowanych ziemniaków, cebuli, masła oraz soli i pieprzu. Pierogi ruskie można podawać zarówno z cebulą, jak i śmietaną.  

Pierogi ruskie jak u babci

 Pierogi ruskie jak u babci Zobacz przepis

Pierogi ruskie z ziemniakami i serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Pierogi z owocami  

Pierogi z owocami to idealna przekąska dla osób, które preferują obiady bez mięsa na słodko. Samo ciasto można przyrządzić dokładnie tak jak w przypadku pierogów ruskich, natomiast dobór farszu zależy tylko od ciebie.

Niegdyś królowały pierogi z truskawkami lub jagodami, dziś z kolei można natknąć się na nadzienie z jabłek, wiśni, borówek, a nawet z mango czy ananasa. Pierogi w tym wydaniu można podawać na dwa sposoby - z owocowym musem lub owocami i twarogiem.  

Pierogi z morelami, jogurtem naturalnym i białą czekoladą

 Pierogi z morelami, jogurtem naturalnym i białą czekoladą Zobacz przepis

Pierogi z morelami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Knedle 

Knedle to nic innego jak ziemniaczane kluski z owocowym nadzieniem - najczęściej śliwkami. Można serwować je z dodatkiem zasmażanej bułki tartej oraz sosu z kwaśnej śmietany. Poza śliwkami na farsz świetnie nadadzą się truskawki, wiśnie oraz morele. Niezbędne składniki do przygotowania knedli to jajko, ugotowane ziemniaki, mąka pszenna i ziemniaczana, sól oraz wybrane owoce.  

Knedle z truskawkami

 Knedle z truskawkami Zobacz przepis

Knedle z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Zupa szczawiowa 

Zupa szczawiowa to danie, które albo się kocha, albo nienawidzi. Niegdyś dzieci patrzyły na nią z grymasem na twarzy, podczas gdy dorośli zajadali się nią ze smakiem. Dziś należy ona do tych obiadów bez mięsa, które przywołują ciepłe wspomnienia z dawnych lat.

Charakterystyczną cechą zupy szczawiowej jest jej kwaśny posmak. Najlepiej zrobić ją ze świeżego szczawiu, jednak poza sezonem można sięgnąć po ten ze słoika. Ważną rolę odgrywają tutaj również dodatki, czyli jajka i ziemniaki – te ostatnie można wrzucić do zupy lub podać na oddzielnym talerzyku.  

Zupa szczawiowa bezmięsna

 Zupa szczawiowa bezmięsna Zobacz przepis

Zupa szczawiowa bezmięsna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Naleśniki z białym serem  

Naleśniki z białym serem to proste, ale niezwykle uniwersalne danie, które świetnie nadaje się na każdy posiłek dnia. Ich standardowa wersja składa się z cienkiego, elastycznego ciasta oraz farszu, w skład którego wchodzi twaróg, cukier, kwaśna śmietana, esencja waniliowa oraz żółtko (opcjonalnie).

Naleśniki w babcinym wydaniu podawane były najczęściej z cukrem i śmietaną. Dziś serwowane są w wielu różnych kombinacjach, np. z czekoladowym sosem lub owocami. Przysmak ten dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. 

10. Kopytka 

Jaki obraz masz przed oczami, wyobrażając sobie mączne obiady bez mięsa? Większość osób z pewnością odpowie, że kopytka. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić - niegdyś często gościły one na babcinych stołach i to w przeróżnych wersjach.

Do tych najpopularniejszych należały kopytka z bułką tartą lub sosem pieczarkowym. Do ich przygotowania wystarczą zaledwie cztery produkty, tj. mąka pszenna, ugotowane ziemniaki, jajko oraz sól. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaserwować je na słodko, np. z truskawkami lub cynamonem.  

Kopytka z sosem grzybowym

 Kopytka z sosem grzybowym Zobacz przepis

Kopytka z sosem grzybowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Zalewajka  

Zalewajka to tradycyjna wiejska zupa, która nieco przypomina żurek. Jej bazę stanowią ziemniaki, które w dawnych czasach były jednym z najłatwiej dostępnych produktów. Warto wiedzieć, że powstało wiele jej różnych kombinacji, różniących się w zależności od regionu.

Poza ziemniakami wśród składników niezbędnych do przyrządzenia zalewajki znajduje się zakwas żytni, cebula, czosnek, ziele angielskie, liście laurowe, mąka pszenna, majeranek oraz sól i pieprz. Aby jeszcze bardziej podkreślić jej smak, można dodać odrobinę cukru.

Zalewajka łódzka

 Zalewajka łódzka Zobacz przepis

Zalewajka łódzka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Czy to najlepszy trik na obranie jajka? Wielu uważa, że tak »

Najlepsze zboże dla cukrzyków i sercowców. Odmłodzi organizm i pomoże też schudnąć »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Serek z mango

Dzisiaj poniedziałek i możemy odpocząć od sobotnio niedzielnych uczt. Mieszan...

Odsłon: 161

30 min
3
>60 min
1
Śniadania Pasta kanapkowa ze szpinakiem

Ta pasta kanapkowa ze szpinakiem to szybki i kolorowy sposób na stworzenie py...

Odsłon: 1141

15 min
4
Ciasta Ciasto Wieżowiec

Ciasto Wieżowiec jest niezwykle efektowne i można się zdziwić, jakie jest pro...

Odsłon: 1141

60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

3
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

1
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0