Spis treści:
- Zielony groszek – wartości odżywcze
- Właściwości zielonego groszku
- Dlaczego warto jeść zielony groszek?
- Zielony groszek – przeciwwskazania
- Co zrobić z zielonego groszku?
Maleńkie, zielone kulki kryją się w podłużnych strączkach. Groszek, a właściwie groch zwyczajny należy do rodziny bobowatych. Roślina ta znana jest od ponad dziesięciu tysięcy lat, pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji, natomiast na Starym Kontynencie pojawiła się natomiast pod koniec XVI wieku. Groszek zielony z powodzeniem można wykorzystać do wielu potraw, dzięki czemu to niepozorne warzywno możemy znaleźć w wielu kuchniach świata. W poniższym materiale podpowiemy ci, dlaczego warto jeść zielony groszek oraz w jakich przepisach warto go wykorzystać.
Zielony groszek – wartości odżywcze
Groszek zielony należy do roślin strączkowych, zawiera sporo białka, przez co jest niezwykle pożywny i na długo cię nasyci. Znajdziesz w nim sporo witamin, np. A, te z grupy B, C, E, K, jest również pełen substancji mineralnych, takich jak; żelazo, wapń, magnez, cynk, fosfor, mangan, sód czy selen. Nie brakuje w nim także błonnika pokarmowego. Co więcej, przy swoich właściwościach odżywczych jest rośliną raczej niskokaloryczną, w 100 g tego znajduje się tylko 80 kcal.
Właściwości zielonego groszku
Zielony groszek przede wszystkim jest dobrym źródłem białka, w szczególności dla osób, które nie jedzą mięsa. Posiłki bogate w proteiny pozwalają długo utrzymać uczucie sytości, odpowiadają także za prawidłową pracę mięśni. Dlatego rośliny strączkowe, w tym groszek, powinny znaleźć się w diecie osób aktywnie uprawiających sport, a także dzieci i nastolatków, które intensywnie rosną.
Groszek jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu wspiera walką organizmu z wolnymi rodnikami, działa przeciwstarzeniowo, a także opóźnia procesy starzenia. Jedzenie groszku to również sposób na dostarczenie błonnika pokarmowego, który pomaga hamować głód, ale i obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi.
W groszku znajduje się także luteina, która odpowiada za prawidłowe widzenia, a także chroni oczy przed chorobami. Roślina ta korzystnie wpływa również na układ krwionośny, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Zielony groszek pomaga również regulować poziom cukru we krwi.
Dzięki zawartości witaminy K groszek doskonale wspiera wchłanianie wapnia, pomaga zachować mocne i zdrowe kości, a co za tym idzie pomaga zapobiegać osteoporozie. Natomiast obecność żelaza sprawia, że roślina ta polecana jest osobom chorującym na anemię. W groszku znajduje się także kwas foliowy, który wspiera układ nerwowy, poleca się go także kobietom w ciąży, ponieważ pomaga zapewnić prawidłowy rozwój dziecka.
Dlaczego warto jeść zielony groszek?
Jeżeli dbasz o linię lub chcesz zgubić zbędne kilogramy, koniecznie włącz zielony groszek do swojej diety. Wykonane z niego dania będą niezwykle sycące, a błonnik pokarmowy nie tylko zadba o pracę twoich jelit, ale i przyspieszy przemianę materii.
Niewiele osób wie, że w groszku znajduje się witamina C, która wspiera odporność organizmu, a także wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni organizm przed nowotworami. Groszek ma także niski indeks glikemiczny, dlatego może być jedzony przez cukrzyków. Polecany jest także osobom, które cierpią z powodu chorób serca.
Zielony groszek – przeciwwskazania
Chociaż groszek zielony należy do zdrowych warzyw, będzie niewskazany dla osób, które źle tolerują rośliny strączkowe. Może wówczas wystąpić ból brzucha, wzdęcia czy nudności. Groszku nie zaleca się również osobom, które cierpią na choroby układu pokarmowego.
Co zrobić z zielonego groszku
Zielony groszek daje spore pole do kulinarnych popisów. Możesz zrobić z niego warzywne kotleciki, przygotować pyszną pastę kanapkową, a także wyczarować sycącą i kremową zupę. Świetnie sprawdzi się również jako dodatkowe źródło białka w wielu potrawach diety wegetariańskiej. Jeżeli lubisz kuchnię azjatycką, możesz dorzucić go do potrawek z kurczakiem, makaronów po chińsku czy dań z ryżem. Groszek zielony to także niezbędny składnik kuchni angielskiej, mieszkańcy Wielkiej Brytanii często podają go obok tłuszczonych ziemniaków i mięsa. Świetnie będzie smakował również w przeróżnych sałatkach, zarówno majonezowych, jak i tych w bardziej dietetycznej wersji.
Nie masz pomysłu, co zrobić z zielonego groszku? Zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
1. Kotlety z zielonym groszkiem
Zobacz przepisKotlety z zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Zupa z zielonego groszku
Zobacz przepisZupa z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Pasta z zielonego groszku
Zobacz przepisPasta z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Makaron z zielonym groszkiem
Zobacz przepisMakaron z zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z zielonego groszku
Zobacz przepisSałatka z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pesto z zielonego groszku
Zobacz przepisPesto z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ziemniaki z zielonym groszkiem
Zobacz przepisZiemniaki z zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z zielonym groszkiem i burratą
Zobacz przepisSałatka z zielonym groszkiem i burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Kluski śląskie z zielonym groszkiem
Zobacz przepisKluski śląskie z zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sałatka z zielonym groszkiem i jajkami
Zobacz przepisSałatka z zielonym groszkiem i jajkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Zupa krem z zielonego groszku
Zobacz przepisZupa krem z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Sałatka jajeczna z łososiem, awokado, zielonym groszkiem
Zobacz przepisSałatka jajeczna z łososiem, awokado, zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »
Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »
Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »