Spis treści:
Pączki z ciasta parzonego znane są również pod nazwą gniazdka oraz pączki wiedeńskie lub hiszpańskie. Słodkości te są lekkie, chrupiące i delikatne, pokryte warstwą lśniącego lukru, poznasz je również po charakterystycznych falowanych krawędziach. W poniższym artykule znajdziesz przepis na pączki z ciasta parzonego, oraz dowiesz się, jakie inne wypieki można z niego zrobić.
Pączki z ciasta parzonego – przepis
Przygotowanie gniazdek jest naprawdę proste, samo ciasto parzone to jedynie kilka łatwodostępnych składników. Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się także w niezbędne akcesoria, takie jak: rękaw cukierniczy z gwieździstą końcówką, silikonową szpatułkę, papier do pieczenia, oraz ręczniki papierowe.
Składniki
- 150 g mąki pszennej, tortowej typu 450,
- 200 ml wody,
- 65 g masła,
- 3 jajka,
- szczypta soli,
- 1,5 l oleju rzepakowego do smażenia.
Lukier:
- 120 g cukru pudru,
- 3 łyżki soku z cytryny.
Zacznij od wlania wody do garnka, dodaj również masło oraz porządną szczyptę soli. Doprowadź całość do wrzenia, zdejmij garnek z gazu i stopniowo dodawaj mąkę, mieszaj, aż składniki się połączę, na przykład za pomocą silikonowej szpatułki. Ponownie postaw garnek na niewielkim ogniu, mieszaj ciasto, aż będzie idealnie gładkie. Tak przygotowane ciasto odstaw, aby ostygło.
W tym czasie z papieru do pieczenia przygotuj małe kwadraty, na których będziesz smażyć pączki. Do ciasta dodawaj po jednym jajku, a następnie wymieszaj całość za pomocą szpatułki. W dużym garnku podgrzej olej do temperatury ok. 180 stopni. Gotową masę przełóż do rękawa cukierniczego ze specjalną końcówką. Uformuj gniazdka na przygotowanych z papieru do pieczenia kwadracikach. Gniazdka wsadź do rozgrzanego oleju papierem do góry, smaż ok. trzech do czterech minut, papier samoistnie odklei się od ciastka, wówczas możesz go wyciągnąć. Następnie obróć pączki na drugą stronę i smaż jeszcze ok. dwóch-trzech minut. Pączki połóż na ręczniki papierowe, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Do miski wsyp cukier puder, stopniowo dodawaj do niego sok z cytryny, cały czas mieszające, aby powstał lukier. Kiedy pączki przestygną posmaruj lukrem za pomoc pędzelka.
Co zrobić na tłusty czwartek z ciasta parzonego?
Ciasto parzone znane jest nie od dziś, pierwsze wzmianki pochodzą z połowy XVI wieku z Francji. Nieco później, bo w wieku XVIII zajadała się nim arystokracja na francuskim dworze. Przepis na ciasto ptysiowe przepisuje się cukiernikowi Marie-Antoine Carême, który specjalizował się w eklerach i sufletach, przez lata udoskonalając receptury, które znamy po dziś dzień.
Z ciasta parzonego nada się nie tylko do przygotowania gniazdek, świetnie sprawdzi się również do innych pysznych deserów. Możesz zrobić z nich ptysie – wypełnione kremem bezowym lub śmietanowym, eklery – z kremem budyniowym oraz czekoladową polewą, profiterole – niewielkie ciasteczka wypełnione śmietaną lub kremem, hiszpańskie churrosy – podłużny wypiek smażony w głębokim tłuszczu podawany z cukrem pudrem lub płynną czekoladą, a także płaty ciasta wykorzystywane w karpatce.
Sprawdź, jakie specjały z ciasta parzonego przygotowali nasi użytkownicy.
7. Ptysie z fioletowym kremem
Zobacz przepisPtysie z fioletowym kremem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Dietetyczne churrosy
Zobacz przepisDietetyczne churrosy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Churros z sosem czekoladowym
Zobacz przepisChurros z sosem czekoladowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier »
QUIZ: Poznaj owoce po pestkach. Sprawdź swoją wiedzę »
Pięć produktów, które zastąpią ci mięso. Dostarczą białka, obniżą „zły” cholesterol »
Jedno czy dwa dziennie? Tyle jajek powinien jeść dorosły człowiek »