Spis treści:
Polskie potrawy regionalne znacząco różnią się od flagowych przysmaków pozostałych krajów europejskich. Można niewątpliwie uznać to za dużą kulinarną zaletę. Mnogość polskich regionów pozwala na naprawdę ciekawą wycieczkę po różnorodnych składnikach i recepturach, których na próżno szukać w innych zakątkach świata. Jakich dań regionalnych możesz spodziewać się, podróżując po Polsce?
Sprawdź także: Te dania prawdziwy Ślązak je na obiad! Najlepsze potrawy kuchni śląskiej
Potrawy mazurskie
Kuchnia mazurska czerpie dużo inspiracji z tradycji litewskiej i niemieckiej, bazując na takich składnikach, jak jajka, ryby i ziemniaki. Fani mącznych przysmaków z pewnością zadowoli szeroki wybór pierogów, które tutaj zwane są dyndzałkami, a także kartaczy.
Uwielbiasz rybne dania? Kieruj się na Mazury! Pyszności oparte na świeżych rybach są tutaj na porządku dziennym. W jesienno-zimowe wieczory mieszkańcy regionu chętnie poczęstują cię rozgrzewającym kapuśniakiem, zupą fasolową albo grochówką.
Potrawy mazurskie nie kończą się na daniach głównych. Koneserów słodkości może zainteresować sękacz, ciasto o niepowtarzalnej fakturze. Jeśli ten przysmak to nie twoja bajka, zakosztuj brukowca mazurskiego, który w swoim smaku przypomina klasyczny piernik.
Potrawy kaszubskie
Kaszubskie menu obfituje zarówno w ciekawe przystawki, jak i rozpływające się w ustach desery. Podróżując w tamte rejony Polski, nie zapomnij zapytać o zylc, czyli galaretkę z mięsa lub ryb, a także śledzia po kaszubsku.
Planujesz odwiedzenie regionalnej restauracji? Nie zdziw się, że w menu zobaczysz takie pozycje, jak kaczka po pomorsku, ferkase, czyli gotowana kura ze specjalnym białym sosem i ryżem, a także szmurowany pomuchel, dorsz zapiekany w plasterkach boczku.
Przystawki i główne potrawy kaszubskie to za mało? Czas na podwieczorek! Do najpopularniejszych deserowych dań w tych stronach należą ruchanki smażone na smalcu, tort z fasoli przekładany słodką marmoladą i migdałami oraz szpajza, czyli jajeczny krem o galaretowatej teksturze.
Potrawy śląskie
Aby poznać potrawy śląskie od podszewki, nie warto ograniczać się tylko do tych najpopularniejszych, czyli krupnioku, prażuchy ze spyrkami, modry kapusty czy rolady śląskiej. Dzień w tym województwie zacznij od kanapki ze śledziem. A co na obiad?
Na pierwsze danie zasmakuj w wodzionce. Zupa ta opiera się na maśle lub smalcu, czosnku, wodzie i chlebie. Przepis jest banalnie prosty, ale z pewnością zaskoczy cię głębia jego smaku. Na drugie danie zaserwuj sobie placki z blaszki, wyrób, który został wpisany na listę tradycyjnych produktów tego regionu. Nie można zapomnieć również o tradycyjnej roladzie z kluskami i modrą kapustą.
Ucztę należałoby zakończyć frykasem na słodko. Świetne sprawdzi się domowy kołocz, ciasto drożdżowe z jabłkami, makiem lub serem, albo kreple, czyli pączki. Szukasz czegoś delikatnego o wyjątkowym smaku? Postaw na szpajzę, na Śląsku to deser, który serwuje się na specjalne rodzinne okazje. Jej receptura opiera się na kremie z jajek, cukrze i żelatynie, a sekret jej delikatności tkwi w prostocie!
Potrawy góralskie
Z pewnością nie raz przyrządzałeś kwaśnicę w zaciszu własnej kuchni. Nic w tym dziwnego. Cechami charakterystycznymi potraw góralskich są nieskomplikowane receptury i treściwe składniki. Na przestrzeni lat ich wybór był uwarunkowany klimatem, a także położeniem geograficznym regionu.
Właśnie dlatego góralskie menu pełne jest tłustych przekąsek, a także ciężkiego mięsa. Można tutaj znaleźć również wiele mącznych dań na bazie gruli. Uwielbiasz wszelkiego rodzaju kluski? Na liście najpopularniejszych potraw góralskich znajdują się takie smaczne cuda jak bukty, hałuski czy kluski grulane.
Desery, które można obecnie spotkać w województwie małopolskim, są nieco zmodyfikowanymi formami tradycyjnych wypieków. Polecamy przede wszystkim spróbować kramarza góralskiego, a także kołaczy i strudla z jabłkami.
Potrawy lubelskie
Potrawy lubelskie często bazują na podstawowych produktach. Dzięki temu możesz przygotować je we własnym domu zawsze wtedy, gdy zapragniesz poczęstować gości czymś wyjątkowym. Do najpopularniejszych produktów zaliczane są tutaj kasza gryczana, mąka, świeże warzywa oraz biały ser.
Na Lubelszczyźnie mieszają się smaki żydowskie, chłopskie i szlacheckie. W restauracyjnym menu można często znaleźć duży przekrój ciekawych dań, od flaków po zamojsku i forszmaku, przez drożdżowe cebularze, po schabowy po lubelsku.
Słone przekąski i potrawy obiadowe to nie jedyne, czym Lubelszczyzna może cię ugościć. Będąc w tym regionie, warto spróbować słodkich ciast na bazie wiśni i jabłek, drożdżowych rogalików z różnymi nadzieniami i parowańców z jagodami.
Potrawy podlaskie
Kuchnia podlaska charakteryzuje się wpływami wielu kulinarnych tradycji, w tym tatarskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, a nawet litewskiej. Na stołach w tym rejonie gości mnóstwo potraw na bazie mąki, które cieszą się popularnością nie tylko wśród rodzimych mieszkańców, ale również turystów.
Pieczone pierogi, kartacze, babka ziemniaczana czy kiszka ziemniaczana to tylko niektóre z klasycznych przysmaków tej części Polski. Koneserzy wszelkiego rodzaju klusków z pewnością ucieszą się na samą myśl o mącznych potrawach podlaskich, czyli kołdunach, pielmieni czy haluszkach.
Nawet najmniej doświadczeni kucharze i smakosze słodkich ciast słyszeli o sękaczu, ale z pewnością wielu z nich nie ma pojęcia o tym, jak robi się mrowisko, jeden z najciekawszych deserów Podlasia. Przypominający swoim wyglądem choinkę, wypiek składa się ze smażonych placków polanych miodem.
Kuchnia warszawska
Kuchnia warszawska powstała w wyniku mieszania się wielu kultur. Można w niej nie tylko dostrzec wpływy żydowskie, ale również niemieckie i francuskie. Jaka jest najbardziej tradycyjna warszawska zakąska? Można powiedzieć, że jest to lorneta z meduzą. Co to takiego? To nic innego jak galaretka z nóżek wieprzowych w towarzystwie kieliszka wódki!
Do innych równie kultowych warszawskich potraw należą pyzy w słoiku, flaki po warszawsku, cynaderki z kaszą, a także rumsztyk po warszawsku. Dość nowym kulinarnym nabytkiem jest specjalny deser, który został stworzony na cześć Kolumny Zygmunta w Warszawie, a mianowicie zygmuntówka, czyli wymyślnie uformowana beza z konfiturą i bitą śmietaną.
Kuchnia łódzka
Niedługo wybierasz się do Łodzi? Pamiętaj, żeby znaleźć czas na skosztowanie flagowych potraw regionalnej kuchni. W pierwszej kolejności rozważ zalewajkę po łódzku. Zupa ta świetnie rozgrzewa w chłodniejsze dni i wyśmienicie smakuje. Jej sekretem są ziemniaki zalane zakwasem podczas gotowania.
Innymi klasycznymi daniami kuchni łódzkiej są kluski żelazne, kopytka, kapusta z grochem, a także tatarczuch. Ten ostatni to po prostu gryczany placek, który idealnie zastępuje chleb. Jeśli nie główne danie, to może deser? Już nie możesz doczekać się, żeby skosztować łódzkich specjałów? Rozważ skosztowanie piernika marchewkowego o soczystym pomarańczowym kolorze.
5. Kwaśnica - najsławniejsza góralska zupa
Zobacz przepisKwaśnica - najsławniejsza góralska zupa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Moskole – góralskie placki ziemniaczane
Zobacz przepisMoskole – góralskie placki ziemniaczane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Grzybki po kaszubsku
Zobacz przepisGrzybki po kaszubsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Dzyndzołki lub kołduny w rosole
Zobacz przepisDzyndzołki lub kołduny w rosole / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Zbawienna przy niestrawności i nadciśnieniu. Wystarczy mała dawka »
6 nieoczywistych produktów, których jedzenia lub picia zakazałby ci kardiolog »
Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »