Rosół na 10 sposobów

Niemal w każdym domu rosół przygotowuje się według innego przepisu, dodając do niego nieco inne składniki. Jego smak może być bardzo tradycyjny lub nowoczesny, z nutą egzotyki. Każda z wersji warta jest spróbowania.

Fot. 123RF/Picsel

Czy gotowania rosołu należy się bać? Nic z tych rzeczy! Z jego zrobieniem poradzą sobie nawet początkujący kucharze. Trzeba pamiętać tylko o kilku ważnych zasadach, a następnie odważyć się podjąć wyzwanie. Początki mogą być trudne, ale z czasem, metodą prób i błędów, z pewnością uda się dojść do perfekcji w przygotowaniu złocistej zupy.

W polskiej kuchni to właśnie rosół uważany jest za jedno z najbardziej tradycyjnych dań. Kojarzy nam się z rodzinnymi obiadami, serwowanymi przez mamę lub babcię.

Zwykle jest przygotowany z całej kury zagrodowej, tłusty, o intensywnym smaku i aromacie i intensywnie żółtej barwie. Tak naprawdę ile domów, tyle przepisów na rosół. Wiele zależy od kulinarnych upodobań domowników, ale też i od regionu. Jednym smakować będzie rosół z kury, innym z kaczki, a jeszcze innym rosół wołowy. Dodatki to również kwestia dyskusyjna, począwszy od świeżej włoszczyzny a kończąc na grzybach.

Zdaniem wielu kucharzy, najbardziej esencjonalny wywar otrzymamy, mieszając wiele rodzajów mięsa oraz warzyw. Właśnie dlatego w przepisach na rosół znajdziemy nie tylko przeróżne części drobiu, ale również na przykład wołowinę, podroby lub cielęcinę. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku warzyw. Niektórzy nie poprzestają wyłącznie na tradycyjnym zestawie włoszczyzny, dodając do rosołu buraki, grzyby lub czosnek. W ten sposób wywar zyskuje zaskakujący smak i kolor.

Również w kwestii przypraw nie ma jednego, sztywnego kanonu, którego trzymają się wszyscy. Jedni dodają ziele angielskie i listek laurowy, inni z kolei wybierają goździki lub wyłącznie pieprz. Przygotowując rosół w bardziej egzotycznej wersji możecie pokusić się o dodatek skórki cytrusów, anyżu, cynamonu lub trawy cytrynowej. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcecie osiągnąć i na co aktualnie macie ochotę.

Najważniejszym jednak jest, aby nie obawiać się eksperymentów i nowych smaków. Kto wie, może w ten sposób odkryjecie coś naprawdę zaskakującego? Dziś prezentujemy wam garśc przepisów przetestowanych przez naszych użytkowników, którzy udowadniają, iż rosół niejedno ma imię.

 

1. Rosół drobiowy

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Bulion wołowy

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Rosół z kaczki

Fot. Kulinarnagosia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Rosół dworski

Fot. Bellapi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Rosół z jagnięciny

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Rosół z cielęciną

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Rosół z lubczykiem

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Wietnamski rosół z kurczakiem

Fot. Facetzprzepisem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Świąteczny rosół wołowo-drobiowy

Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Aromatyczny rosół z pulpecikami

Fot. Facetzprzepisem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
19
Desery Ciastka z maszynki w zdrowszej wersji

Ciastka z maszynkiw lekko zdrowszej wesrji.Użyłam mąkę orkiszową, ksylitol i...

Odsłon: 345

60 min
3
Pieczywo Proziaki na śniadanie

Myślę, że każdy lubi ciepłe bułeczki. Te można zrobić w kilka chwil.

Odsłon: 15837

60 min
43

Polecane artykuły

Informacje Leśna zupa z tego grzyba to poezja smaku. Jak przyrządzać i jak mrozić kozią brodę?

Gdy myślimy o grzybach leśnych, do głowy przychodzi nam najczęściej kurka, borowik, czasem podgrzybek, bo przecież doskonale nadaje się do suszenia...

2
Informacje Jak czyścić rydze? Najlepsze przetwory z rydzów na zimę

Sezon grzybowy rozkręca się na dobre. Coraz więcej grzybiarzy szuka w lesie najlepszych okazów prawdziwków, podgrzybków, czubajek czy opieniek. Oka...

0
Informacje Sprawnie reguluje poziom cukru, łagodzi bóle reumatyczne. Jak zrobić i pić napar z czarnuszki?

Nasiona czarnuszki doskonale sprawdzają się jako dodatek do wypieków i potraw. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że te czarne ziarenka kryją w sobie...

3
Informacje Przysmak marokańskiej kuchni. Na organizm działa podobnie jak polska kiszona kapusta

Kiszonki to dobrze znany sposób na wzmocnienie odporność oraz zadbanie o zdrowie jelit. Warto włączyć do diety nie tylko kiszoną kapustę czy ogórki...

5